Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6293
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na Zabobrzu będzie park dla psów

Środa, 1 czerwca 2016, 7:42
Aktualizacja: Czwartek, 2 czerwca 2016, 7:35
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Na Zabobrzu będzie park dla psów
Fot. Użyczone
Niebawem rozpocznie się budowa „Parku dla Psów Zabobrze”, który ma powstać w rejonie tzw. zabobrzańskich brzózek (nieopodal dawnego basenu przy drodze na Górę Szybowcową). Teren będzie ogrodzony, a utrzymaniem czystości zajmą się właściciele czworonogów, którzy będą korzystać z tego wybiegu. Obecnie miasto szuka wykonawcy. Zadanie będzie finansowane ze środków budżetu obywatelskiego 2016.

Wnioskodawcami „Parku dla Psów Zabobrze” są Marta Zglenicka i Tomasz Pryll, przedstawiciele jeleniogórskich właścicieli czworonogów, którzy zaproponowali to rozwiązanie.

- Będzie to pierwszy w naszym mieście ogrodzony wybieg z furtką, dwoma betonowymi ławkami oraz dwoma koszami i workami na psie odchody – wyjaśnia Marta Zglenicka, wnioskodawczyni zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego 2016. – Chodzi nam o to, by stworzyć czyste i komfortowe miejsce, gdzie bezpiecznie będzie można puścić psa ze smyczy. Dzięki temu zwierzaki nie będą biegały luzem po osiedlach i będą miały miejsce do zabawy, treningów i socjalizacji.

- Planowana lokalizacja nie koliduje z alejkami spacerowymi, posiada dogodny dojazd, dostęp do wody (strumień naturalny), a także w przypadku urazów w odległości 100 m znajduje się całodobowy Gabinet Weterynaryjny „4 łapy”. Już dzisiaj można w tym miejscu spotykać właścicieli czworonogów wraz ze swoimi pupilami. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie miejskie parki zostały regulaminem zamknięte dla czworonogów, taki park dla psów jest w Jeleniej Górze po prostu niezbędny – dodaje Marta Zglenicka.

Pod wnioskiem podpisali się mieszkańcy zarówno Zabobrza, jak i centrum Jeleniej Góry czy Cieplic. Podczas głosowania zebrano 211 głosów. Wnioskodawcy przekonują, że powstanie takiego parku jest zarówno w interesie osób posiadających psy, jak i wszystkich pozostałych.

- Dzięki takiemu ogrodzonemu wybiegowi zminimalizujemy zagrożenie pogryzienia spacerowiczów przez psy puszczone luzem, lub te, które zerwały się ze smyczy. Takie ogrodzone parki są w większości polskich miast, najbliższy we Wrocławiu - dodają wnioskodawcy. Waldemar Leszczyński, właściciel Firmy Psicholog i ośrodka szkoleniowego dla psów przyznał, że takie wybiegi zmniejszają agresję wśród zwierząt.

Szacunkowy koszt budowy Parku dla Psów Zabobrze to około 39 tys. zł. Ostateczną cenę poznamy jednak po wyłonieniu wykonawcy. Obecnie Miasto ogłosiło zapytanie ofertowe i na chętnych czeka do 3 czerwca br. Park ma być gotowy do połowy lipca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group