Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8269
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na urodziny miasta spalą na stosie czarownicę

Środa, 27 sierpnia 2008, 12:38
Aktualizacja: Czwartek, 28 sierpnia 2008, 9:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na urodziny miasta spalą na stosie czarownicę
Fot. TEJO
Niezwykły przebieg mają mieć tegoroczne obchody jubileuszowego 50. Września Jeleniogórskiego. Na początek – wielkie widowisko plenerowe na Zabobrzu i Jarmark Jeleniogórski w Rynku, parady mundurowych i prezentacje miast partnerskich oraz niezapomniane koncerty i występy. Święto miasta zapowiadali i zachwalali dziś w ratuszu jego organizatorzy.

Najmocniejszym akcentem Września będzie widowisko historyczne. – Kanwą scenariusza jest komiks, który od jutra będzie można kupić w Jeleniogórskim Centrum Kultury, w Informacji Turystycznej oraz w tramwaju na placu Ratuszowym – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK.

Komiks zatytułowany „Historyczne podróże po Jeleniej Górze” narysował krakowianin Jakub Chomicki to zabawna historia o perypetiach dwóch chłopców, którzy gubią się w stolicy Karkonoszy i – oprowadzani przez Ducha Gór – poznają jej historię.

Tytuł wymyśliła Wiktoria Pogorzelska, 10-letnia mieszkanka miasta. Całe widowisko będzie odgrywane głównie przez jeleniogórzan. – W ten sposób chcą podkreślić więź z grodem Krzywoustego – podkreślił J. Gromadzki. Początk spektaklu w piątek (5 września) o godz. 21 w pobliżu krzyża milenijnego na Zabobrzu.

W kolejny weekend (6 i 7 września) podczas Jarmarku Jeleniogórskiego stolica Karkonoszy przeniesie się w wieki średnie. Pomoże w tym odpowiednia aranżacja placu Ratuszowego, spektakle oraz cała sceneria wydarzenia. – Niezwykle widowiskowe będzie spalenie czarownicy na prawdziwym stosie – zapowiedzieli organizatorzy. Wiadomo już, kto będzie wiedźmą, ale nazwiska nieszczęśnicy nie zdradzono. Organizatorzy liczą też na apetyty uczestników, bo specjalną ofertą ma popisać się gastronomia. Potrawy kuchni średniowiecznej będą serwowane w warunkach zbliżonych do tych, w jakich w średniowieczu się jadało.

Ale już od połowy przyszłego tygodnia plac Ratuszowy i centrum będą tętniły życiem. A to za sprawą Spotkania Miast Partnerskich, które zaczyna się 4 września. – Swój udział zapowiedzieli włodarze ośmiu z dziesięciu zaprzyjaźnionych z Jelenią Górą miast – mówi Katarzyna Młodawska, naczelnik wydziału informacji UM. Najpewniej nie pojawią się goście z Tequili (Meksyk) i Taylor (USA). Na 4 września zapowiedziano spotkanie gości z gospodarzami, odsłonięcie tablicy miast partnerskich, popiersia jelenia i wmurowanie skrzyni pamięci w boczną ścianę przybudówki ratusza. O godz. 21 po raz pierwszy zostanie zaprezentowana nowa iluminacja Jeleniej Góry.

Z kolei 6 września do stolicy Karkonoszy przybędzie Róża Thun, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Weźmie udział w Paradzie Miast Partnerskich (godz. 16) i przywita uczestników jarmarku średniowiecznego.

Piątek (5 września) to dzień jeleniogórskich policjantów. Odbędą się wówczas uroczystości związane z przekazaniem sztandaru dla Garnizonu Policji Jeleniogórskiej ufundowanego przez mieszkańców miasta. Przyjadą najwyżsi rangą oficjele z komendantem głównym nadisnp. Andrzejem Matejukiem na czele, dostojnicy kościelni z bp. ordynariuszem legnickim Stefanem Cichym i kapelanami policji: krajowym, dolnośląskim i jeleniogórskim. – O godz. 10. 30 zacznie się msza święta w kościele św. Erazma i Pankracego, a w południe – główne uroczystości na placu Ratuszowym – zapowiada insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji w Jeleniej Górze. Przybędzie orkiestra policyjna z Wrocławia, Kompania Honorowa Policji oraz delegacje wojskowych ze Świętoszowa i Bolesławca. Komendant Ciosmak podziękował prezydentowi Markowi Obrębalskiemu za inicjatywę i pomoc związaną ze sztandarem. – To wielki zaszczyt dla nas. Zostaliśmy jedyną formacją mundurową w mieście i będziemy mogli godnie się reprezentować – nadmienił insp. Ciosmak.

A co w późniejszych dniach? Wiele imprez, o których organizatorzy i my poinformujemy na bieżąco. Wśród nich koncerty w ramach przeglądu II Rock Jelenia. Na ćwierćwiecze istnienia zespołu Fort BS i 900-lecie Jeleniej Góry, jubilat zaprosił znane grupy rockowe, w tym Armię i Leniwca (13 września na stadionie przy ul. Lubańskiej).

Ważną imprezą jest też Kabareton, pod hasłem „900 lat Rykowiska…, czyli 20 lat z Kabaretem Paka”. Gospodarze będą gościć na scenie znane grupy kabaretowe. Z recitalem wystąpi Jerzy Kryszak. A całe wydarzenie będzie transmitowane przez Program Drugi Telewizji Polskiej. – Będzie to także okazja do reedycji jeleni płatniczych – mówi K. Młodawska. Lokalny dukat, którego wybicie okazało się strzałem w dziesiątkę, trafi do odbiorców w nieco zmienionej wersji: czterojeleniówki będą miały na awersie wizerunek ratusza. Będą też monety o nominale trzy jelenie. Organizatorzy zapewniają, że kolekcjonerzy będą mogli łatwiej nabyć numizmat w postaci srebrnej monety 40 jeleni (za około 200 złotych), a punktów, w których można będzie zapłacić jeleniami ma być więcej niż w maju.

Tradycyjnie ostanią imprezą Września Jeleniogórskiego będzie Jarmark Staroci i Osobliwości (27 i 28 września), którego organizatorem tym razem jest Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu. – Na stronie miasta zamieścimy plan podzielonego na sektory placu Ratuszowego – zapowiada Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor ODK. Każdy wystawca będzie miał wcześniejszą możliwość zarezerwowania sobie w ten sposób miejsca na stoisko. A kto nie zdąży, będzie mógł skorzystać z pomocy biura jarmarku, które 26, 27 i 28 września będzie działało w Baszcie Grodzkiej. Organizatorzy zapewniają, że postarają się, aby oferta na tegorocznym jarmarku była w miarę możliwości zgodna z jego nazwą.

Wpisz się do księgi pamięci
Od nadchodzącego piątku do poniedziałku do godz. 16 w ratuszu zostanie wystawiona księga, do której będą mogli wpisywać się i wklejać swoje zdjęcia mieszkańcy Jeleniej Góry. Wolumin zostanie umieszczony w skrzyni pamięci, która zostanie zamurowana za tablicą miast partnerskich w przybudówce ratusza. Skrzynia, w której znajdzie się także list intencyjny do przyszłych pokoleń jeleniogórzan oraz pamiątki z miasta, ma zostać wydobyta za 100 lat, na tysiąclecie stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group