• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 2:30
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 3952
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Na urodziny miasta spalą na stosie czarownicę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 27 sierpnia 2008, 12:38
Aktualizacja: Czwartek, 28 sierpnia 2008, 9:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Niezwykły przebieg mają mieć tegoroczne obchody jubileuszowego 50. Września Jeleniogórskiego. Na początek – wielkie widowisko plenerowe na Zabobrzu i Jarmark Jeleniogórski w Rynku, parady mundurowych i prezentacje miast partnerskich oraz niezapomniane koncerty i występy. Święto miasta zapowiadali i zachwalali dziś w ratuszu jego organizatorzy.

Najmocniejszym akcentem Września będzie widowisko historyczne. – Kanwą scenariusza jest komiks, który od jutra będzie można kupić w Jeleniogórskim Centrum Kultury, w Informacji Turystycznej oraz w tramwaju na placu Ratuszowym – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK.

Komiks zatytułowany „Historyczne podróże po Jeleniej Górze” narysował krakowianin Jakub Chomicki to zabawna historia o perypetiach dwóch chłopców, którzy gubią się w stolicy Karkonoszy i – oprowadzani przez Ducha Gór – poznają jej historię.

Tytuł wymyśliła Wiktoria Pogorzelska, 10-letnia mieszkanka miasta. Całe widowisko będzie odgrywane głównie przez jeleniogórzan. – W ten sposób chcą podkreślić więź z grodem Krzywoustego – podkreślił J. Gromadzki. Początk spektaklu w piątek (5 września) o godz. 21 w pobliżu krzyża milenijnego na Zabobrzu.

W kolejny weekend (6 i 7 września) podczas Jarmarku Jeleniogórskiego stolica Karkonoszy przeniesie się w wieki średnie. Pomoże w tym odpowiednia aranżacja placu Ratuszowego, spektakle oraz cała sceneria wydarzenia. – Niezwykle widowiskowe będzie spalenie czarownicy na prawdziwym stosie – zapowiedzieli organizatorzy. Wiadomo już, kto będzie wiedźmą, ale nazwiska nieszczęśnicy nie zdradzono. Organizatorzy liczą też na apetyty uczestników, bo specjalną ofertą ma popisać się gastronomia. Potrawy kuchni średniowiecznej będą serwowane w warunkach zbliżonych do tych, w jakich w średniowieczu się jadało.

Ale już od połowy przyszłego tygodnia plac Ratuszowy i centrum będą tętniły życiem. A to za sprawą Spotkania Miast Partnerskich, które zaczyna się 4 września. – Swój udział zapowiedzieli włodarze ośmiu z dziesięciu zaprzyjaźnionych z Jelenią Górą miast – mówi Katarzyna Młodawska, naczelnik wydziału informacji UM. Najpewniej nie pojawią się goście z Tequili (Meksyk) i Taylor (USA). Na 4 września zapowiedziano spotkanie gości z gospodarzami, odsłonięcie tablicy miast partnerskich, popiersia jelenia i wmurowanie skrzyni pamięci w boczną ścianę przybudówki ratusza. O godz. 21 po raz pierwszy zostanie zaprezentowana nowa iluminacja Jeleniej Góry.

Z kolei 6 września do stolicy Karkonoszy przybędzie Róża Thun, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Weźmie udział w Paradzie Miast Partnerskich (godz. 16) i przywita uczestników jarmarku średniowiecznego.

Piątek (5 września) to dzień jeleniogórskich policjantów. Odbędą się wówczas uroczystości związane z przekazaniem sztandaru dla Garnizonu Policji Jeleniogórskiej ufundowanego przez mieszkańców miasta. Przyjadą najwyżsi rangą oficjele z komendantem głównym nadisnp. Andrzejem Matejukiem na czele, dostojnicy kościelni z bp. ordynariuszem legnickim Stefanem Cichym i kapelanami policji: krajowym, dolnośląskim i jeleniogórskim. – O godz. 10. 30 zacznie się msza święta w kościele św. Erazma i Pankracego, a w południe – główne uroczystości na placu Ratuszowym – zapowiada insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji w Jeleniej Górze. Przybędzie orkiestra policyjna z Wrocławia, Kompania Honorowa Policji oraz delegacje wojskowych ze Świętoszowa i Bolesławca. Komendant Ciosmak podziękował prezydentowi Markowi Obrębalskiemu za inicjatywę i pomoc związaną ze sztandarem. – To wielki zaszczyt dla nas. Zostaliśmy jedyną formacją mundurową w mieście i będziemy mogli godnie się reprezentować – nadmienił insp. Ciosmak.

A co w późniejszych dniach? Wiele imprez, o których organizatorzy i my poinformujemy na bieżąco. Wśród nich koncerty w ramach przeglądu II Rock Jelenia. Na ćwierćwiecze istnienia zespołu Fort BS i 900-lecie Jeleniej Góry, jubilat zaprosił znane grupy rockowe, w tym Armię i Leniwca (13 września na stadionie przy ul. Lubańskiej).

Ważną imprezą jest też Kabareton, pod hasłem „900 lat Rykowiska…, czyli 20 lat z Kabaretem Paka”. Gospodarze będą gościć na scenie znane grupy kabaretowe. Z recitalem wystąpi Jerzy Kryszak. A całe wydarzenie będzie transmitowane przez Program Drugi Telewizji Polskiej. – Będzie to także okazja do reedycji jeleni płatniczych – mówi K. Młodawska. Lokalny dukat, którego wybicie okazało się strzałem w dziesiątkę, trafi do odbiorców w nieco zmienionej wersji: czterojeleniówki będą miały na awersie wizerunek ratusza. Będą też monety o nominale trzy jelenie. Organizatorzy zapewniają, że kolekcjonerzy będą mogli łatwiej nabyć numizmat w postaci srebrnej monety 40 jeleni (za około 200 złotych), a punktów, w których można będzie zapłacić jeleniami ma być więcej niż w maju.

Tradycyjnie ostanią imprezą Września Jeleniogórskiego będzie Jarmark Staroci i Osobliwości (27 i 28 września), którego organizatorem tym razem jest Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu. – Na stronie miasta zamieścimy plan podzielonego na sektory placu Ratuszowego – zapowiada Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor ODK. Każdy wystawca będzie miał wcześniejszą możliwość zarezerwowania sobie w ten sposób miejsca na stoisko. A kto nie zdąży, będzie mógł skorzystać z pomocy biura jarmarku, które 26, 27 i 28 września będzie działało w Baszcie Grodzkiej. Organizatorzy zapewniają, że postarają się, aby oferta na tegorocznym jarmarku była w miarę możliwości zgodna z jego nazwą.

Wpisz się do księgi pamięci
Od nadchodzącego piątku do poniedziałku do godz. 16 w ratuszu zostanie wystawiona księga, do której będą mogli wpisywać się i wklejać swoje zdjęcia mieszkańcy Jeleniej Góry. Wolumin zostanie umieszczony w skrzyni pamięci, która zostanie zamurowana za tablicą miast partnerskich w przybudówce ratusza. Skrzynia, w której znajdzie się także list intencyjny do przyszłych pokoleń jeleniogórzan oraz pamiątki z miasta, ma zostać wydobyta za 100 lat, na tysiąclecie stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 27-08-2008 15:12
Jakie kabarety przyjadą??? Zaproście Paranienormalnych :D
~Baca 27-08-2008 15:27
Piipi ! Czy to czasem nie Ciebie mają na stosie opiekać?! Lepiej w tym czasie nie pokazuj się!!! Tu w mieście mają tak zabałaganiona ewidencję ludności, że nawet roku zbyt mało, aby ustalic jakikolwiek adres!!!
~widi 27-08-2008 15:46
zapowiada sie interesujaco
~obserwer 27-08-2008 17:55
NICpoŃ 27-08-2008 18:22
Czy mogę zaproponować moją teściową na ten stosik...? Jest jeszcze parę innych osób, ale ona jest pierwsza na liście :)
~malg61 27-08-2008 18:35
Palenie czarownic znaczyło palenie niewinnych ludzi. Robienie z tego radosnego widowiska jest co najmniej nie na miejscu. Może byśmy tak się pośmieli z Katynia?
~foto 27-08-2008 19:11
W tej zajawce cudowne zdjęcie trzech głów, przypominające podobne zdjęcia z minionej epoki, które przedstawiały! jej klasyków. Lenin wiecznie żywy!
nol_ 27-08-2008 19:37
-->malg61, racja, to tak jakby żartować z ukrzyżowania JCH. Co na to neopoganie ?
~etyk 27-08-2008 19:41
Czy się naszym władcom naprawdę we łbie poprzewracało? Palenie czarownic, to tysiące ludzkich tragedii, to tysiące niewinych ludzi żywcem spalonych, to wreszcie najpodlejsze karty lokalnych administracji, bo kat był "pracownikiem" wójta. To władza świecka wykonywała wyroki, patrząc na nieludzkie męczarnie i zmuszając mieszkańców do patrzenia. Wstyd! Hańba! Panie Obrębalski - opamiętaj się pan! Jak pan już zezwala i popiera takie numery, to co pan bedzie wyrabiał w czasie kampanii wyborczej? Jak widać niektórym nie pomogą fakultety, tytuły i stanowiska! To nie bedzie śmieszne, to już jest podłe!
~analityk 27-08-2008 19:52
Z okazji 650-lecia Niepołomic przygotowano cudowne widowisko muzyczne z udziałem 500 wykonawców. Autorem i głównym organizatorem jest Zbigniew Wodecki. Ma to być coś dla ducha, rozumu i serca. Cały Kraków się tam wybiera i pół Warszawy. A u nas projektuje się jaja dla gawiedzi z elementami urągającymi dobremu smakowi. Po raz kolejny prezydent daje się podpuszczać i wierzy,jakie to będzie świetne i jak przysłuży się jego wizerunkowi w Unii Europejskiej. Nie dla każdego wszakże...
~przeciwnik 27-08-2008 19:54
Czy te pomysły pochodzą ze Świeradowa?
~ja 27-08-2008 20:07
Panie prezydencie,odpowiada pan za wszystko,co się w mieście dzieje - tym bardziej - jeśli dane przedsięwzięcie pan firmuje.Zastanowiło mnie, jaką postawę życiową pan preferuje?Jaką filozofię pan popiera?Jaką wychowawczą rolę przypisuje pan sprawowanemu urzędowi? Przecież w naszej tradycji narodowej, religijnej, społecznej, politycznej,historycznej, naigrywanie się z męczeńskich stosów/jak je nazwał Czesław Miłosz/, czy z ludzkiego nieszczęścia nie przystoi. A pan zezwala, ba! nawet popiera takie patologiczne wymysły chorych mózgów. Do dziś nie wierzyłem pana licznym przeciwnikom.Dziś dołączam do nich.
~Sabath 27-08-2008 20:12
Czarownice niewinne ? znam taką czarownicę która potrafi różne rzeczy robić z jelonkami ;-) jak gdzieś się pojawi to tam różne bardzo dziwne rzeczy się dzieją i nie jest normalnie ;-) ona jak przejdzie koło jakiegoś człowieka tak o normalnie bez dotykania to on ma już puste kieszenie ;-) a było parę razy na nią że kradnie ale jak ma kraść jak pieniędzy przy sobie nie miała ;-) a ja je miałem i jakim cudem ? :-O i na mnie że ja kradnę ;-) ale jej na stosie nie mogą spalić bo umie znikać i pojawiać się w innym miejscu ;-) byłem raz w wc w hipermarkecie ona raz pojawiła się ze mną ;-O jakim cudem ? szybka ona jest ;-) To mój chyba najbardziej głupi i dziecinny komentarz ale za niego cosik dostaję ;-) nie piszę sobie tak o tu za nic ;-) dzieci w internecie tragedia ! ;-) ja za należenie do tych dzieci cosik dostaję ;-) i jeszcze jedno co będzie jeszcze na urodziny miasta? czy będzie jeszcze coś aby pozbyć się swojej znienawidzonej teściowej ? ;-) mój znajomy się pyta ...
~kat 27-08-2008 20:27
"niezwykle widowiskowe będzie spalenie czarownicy na prawdziwym stosie" - podają organizatorzy. Ja mam pytanie i pomysł. Pytanie: czy to odbędzie się w obecności gości zagranicznych z tych 10 zaprzyjaźnionych miast? Jeśli tak, to gwarantuję, że więcej nie przyjadą. Pomysł: niech któryś z prezydentów, występujących na powyższych zdjęciach, zademonstruje także łamanie kołem/jeśli nie na Placu Ratuszowym, to chociaż na sesji/
~b46 27-08-2008 20:42
Zamiast inkwizycji lepszy byłby pokaz organizacji referendum.
~kd 27-08-2008 20:50
Urodziny miasta a nic nie jest zorganizowane na tą uroczystość. Gdzie koncerty?????????????
~niemalkontentka 27-08-2008 21:03
Podany przez organizatorów program obchodów jubileuszowych jeszcze raz pokazuje, jak bardzo prowincjonalnym miastem jest Jelenia Góra i jak niewielkie potrzeby kulturalne mają jego "włodarze". W pełni zgadzam się z opinią "analityka". Warto uświadomić, że w Jeleniej Górze i okolicach mieszkają malarze, graficy, muzycy, kompozytorzy, aktorzy. Jest potencjał, który można by wykorzystać, a przynajmniej posłuchać rad, opinii. Ale cóż, wiedzący i staje się ekspertem od wszystkiego. A jaki tego efekt ? Widać
~z jeleniej 27-08-2008 21:16
A moze by tak jakiegos czarodzieja?! Nazwisko nieszczesnika ........ I do wszystkich mam -trzymajcie w tym czasie dzieci w domu!
~stary wiarus 27-08-2008 21:35
~Grzesio 27-08-2008 21:37
~Miki 27-08-2008 21:38
Polska chlubiła się tym ,że była krajem bez stosów ! Widać niektórzy próbują to nadrobić . Ani straszno , ani śmieszno !!
~aristo 27-08-2008 22:14
Rzeczywiście pomysł z poleniem czarownicy będzie trudny do przebicia. Brawa dla pomysłodawców za przypomnienie czarnych kart historii chrześcijaństwa i złotego okresu inkwizycji, za co na pewno czeka ich wdzięczność duchownego stanu. Ale czemu tylko na tym poprzestać? Może by tak jeszce pokazać łamanie kołem, objęcia dziewicy norymberskiej, lub działanie widełek heretyków, albo chociażby krzesełka inkwizytorskiego.
piipi 27-08-2008 22:42
...lepiej tesciowa w piwnicy przymkne,bo jeszcze ja pomyla !!.
~jelgór 27-08-2008 22:53
To na pewno jest kaczka dziennikarska z tym stosem. Nikt w Polsce nigdy czegoś takiego jak niby-auto-da-fe nie zrobiłby na imprezie dla ucieszenia gawiedzi. Absolutnie niemożliwe, bo ahistoryczne i niesmaczne. (BTW. Jelonko, poprawcie nazwisko pani Róży Thun.)
~Róża 27-08-2008 23:50
Thun..
piipi 28-08-2008 1:06
..do - [~Sabath..]..za Twoje POGLADY dostaniesz: ...od Piipi mile caluski wirtualne i pozdrowienia,a takze POCHWALE..FAJNY jestes !!.~PA.*piipi.
piipi 28-08-2008 1:25
..do - [~Baca..]..wszystko ustali ten,kto lubi "grzebac"=Kogut !!.
~HAVA rozdrazniony ignorantami 28-08-2008 2:24
Tacy wszyscy rozmodleni , chrzescijanie malowani, beda czarownice palic , jak poganie , oj wymiotowac mi sie chce jak czytam takie bzdety .
~Stefan112 28-08-2008 9:48
A czy na 100 % to będzie czarownica ? Sugerowałbym zrobić tak dla pewności test na czarownice. Gdyby organizatorzy tego "show" nie wiedzieli jak to się robi to już podaje sprawdzony od średniowiecza sposób : kandydatkę na czarownice należy przywiązać do krzesła i zanurzyć na 20 minut w Bobrze. Jeśli przeżyje to znaczy, że jest czarownicą.
piipi 28-08-2008 10:40
..do HAVA. ~Napisz lepiej DLACZEGO ..ludzie pochodzenia zydowskiego po II wojnie swiatowej NIE powrocili do Izraela ?...Inna wybrali "Ojczyzne"? ...Przeciez Europa WTEDY..tych ludzi okrutnie skrzywdzila !!.~PRAWDA .. to,ze skrzywdzony czlowiek do swojej ORGINANLEJ-OJCZYZNY powraca !!.
~do piipy 28-08-2008 19:40
skąd u Ciebie taka wena?
piipi 28-08-2008 20:52
...do - [~postu z godz.19:40..]....Skad ?.~Przeczytaj lepiej post "Naszego" Hava Nagila,a odp.znajdziesz !!.(..z godz.02:24).~Gdybym tak mogla ..tego nieszczesnika na "deser" w moje lapki otrzymac.~Mysle,ze mialby cudownie kolorowe sny...~Normanie to lubie Have,ale czesto mnie drazni..OKRUTNIE i STRASZNIE !!.
~Wieczorek 29-08-2008 8:15
Hitler też palił ludzi pokażcie to dzieciom zróbcie widowisko plenerowe. Oddajcie prawdę historyczną wzorując się na Mein Kampf! Dwie książki wydały całe rzesze katów i oprawców tj."Młot na Czarownice" oraz Mein Kampf. A dzis Jarosław Gromadzki dyrektor JCK robi sobie rozrwywkowy pokaz z palenia "czarownicy" na stosie. Na stosach palono również i heretyków,innowierców. Ja jestem innowiercą (protestantem) i jest to dla mnie uwłaczające, zwłaszcza,że jestem kulturoznawcą,a akurat te treści, które proponuje ratusz wraz z JCK ni jak mają się do edukacyjnego przekazu kulturalnego.Są raczej nastawione na efekt"Kiełbasy kulturalnej" Dla tłumu! Dyrektor JCK już kolejny raz pokazuje,że nie nadaje się intelektualnie na zajmowane przez się stanowisko, z wykształcenia jest pedagogiem, a jego pomysły są poniżej standardów nawet zaawansowanej młodzieży. Mam nadzieję,że jeszcze troszkę czasu i Jelenia Góra temu panu podziękuję za ambitne występy zaniżające jakość życia kulturalnego w tym mieście.
~K. 12-09-2008 19:35
Z tego co przeczytałam na oficjalnych stronach poszczególnych kabaretów w Jeleniej Górze mają być: Kabaret Paranienormalni, Ani Mru Mru, Neo-Nówka, Pod Wyrwigroszem :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group