Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7848
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na sesji o kradzieży klatki i sprawach różnych

Środa, 17 września 2014, 7:46
Aktualizacja: Wtorek, 23 września 2014, 9:38
Autor: Angela
Jelenia Góra: Na sesji o kradzieży klatki i sprawach różnych
Fot. Angela
Szereg uchwał podjęli na wczorajszej sesji (16.09.) jeleniogórscy radni, chociaż zanim większość zagłosowała na „tak” nie zabrakło kąśliwych uwag i krytyki w obrębie niemal każdego podejmowanego tematu. Najwięcej emocji pojawiło się podczas dyskusji dotyczącej przygotowania stadionu przy ul. Złotniczej do trzecioligowych rozgrywek piłki nożnej, w tym wstydliwej kradzieży tzw. klatki. Krytykowano też sposób dzielenia budżetu obywatelskiego i zmiany budżetowe. Radni zablokowali również – przynajmniej do następnej sesji – dzierżawę podziemi pod Wzgórzem Kościuszki.

Poza zaplanowanym porządkiem obrad, na sesji miały pojawić się trzy dodatkowe uchwały dotyczące: wygaśnięcia mandatu radnego Wiesława Tomery, przeznaczenia do dzierżawy podziemi pod Wzgórzem Kościuszki na czas do 25 lat oraz uchwalenia statusu jednostki działającej na rzecz osób niepełnosprawnych. Dwie z nich zostały do porządku obrad wprowadzone i przegłosowane większością głosów, a jedną radni zablokowali.

- Jako komisja rozwoju zadaliśmy prezydentowi i jego służbom wiele pytań, na które nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego trudno nam się teraz odnieść do uchwały, którą prezydent chce na szybko przeforsować – mówił radny Krzysztof Mróz.

I mimo że chodziło tylko o przegłosowanie możliwości ogłoszenia konkursu na dzierżawę tego obiektu, większość radnych poparła K. Mroza i skutecznie zablokowała wejście uchwały do obrad. Jakie będą tego konsekwencje?

- Opóźni to rozpoczęcie prac przygotowawczych do otwarcia obiektu dla turystów i mieszkańców – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Wykonaliśmy ekspertyzę i pełną dokumentację po to, by obiekt wydzierżawić. Być może radnym wydaje się, że mamy kolejkę chętnych do przejęcia tego obiektu, ale odpowiadam, że nie mamy. Przez lata ten obiekt stał pusty, teraz pojawiła się jedna spółka zainteresowana przejęciem podziemi, która zna się na rzeczy, bo prowadzi dwa podobne obiekty i dobrze byłoby jej nie zniechęcać – dodał prezydent. Uchwała ponownie pojawi się na kolejnej sesji.

Sporo krytyki pojawiło się ze strony radnych odnośnie przyjętego przez prezydenta sposobu dzielenia budżetu obywatelskiego. Radny K. Mróz pytał, dlaczego prezydent przyjął model poznański, a nie legnicki. Radny Józef Gajewski natomiast przekonywał, że budżet obywatelski powinien być dzielony po równo we wszystkich okręgach czy dzielnicach miasta, by wszyscy mieszkańcy mieli równe szanse na skorzystanie z niego.

- Ja uznałem, że model poznański jest najbardziej prosty, przejrzysty i racjonalny. Ja wybrałem model poznański i go wprowadziłem, a radni tylko narzekają i nie robią w tej sprawie kompletnie nic. A przecież mają możliwość przeforsowania modelu wybranego przez siebie. Niestety dotychczas słyszę tylko krytykę i żadnych merytorycznych propozycji– odpowiedział prezydent Marcin Zawiła. (Więcej o tym w odrębnym artykule).

Najwięcej emocji przyniosła jednak dyskusja dotycząca przygotowania stadionu przy ul. Złotniczej do rozgrywek trzecioligowych piłki możnej. Radny Zbigniew Ładziński przypomniał wstydliwą sprawę kradzieży tzw. klatki dla kibiców, która „pewnego dnia po prostu zniknęła bez śladu”. – To przecież nie jest drobna rzecz, którą można sobie wziąć i z nią pójść – mówił Zbigniew Ładziński. – Jestem tym zbulwersowany i zniesmaczony – dodał.

Radny Piotr Miedziński grzmiał, że stadion nie jest przygotowany do imprez masowych, mimo że obecna rada przeznaczyła niemal 16,5 mln zł na jego projekt i budowę. Kłamstwo wytknął mu Miłosz Sajnog, który podkreślał, że to za poprzedniej kadencji powstał zarówno projekt, jak i rozpoczęto budowę obiektu. Inni radni podkreślali, że stadion był budowany pod Euro 2012, stąd tak dużo uchybień i brakujących elementów wymaganych do przeprowadzania na nim imprez masowych, ale to nie zwalnia prezydenta od ich usunięcia. Przewodniczący rady Leszek Wrotniewski w podsumowaniu dyskusji apelował do radnych, by przychylili się do wszystkich wniosków prezydenta dotyczących dostosowania tego obiektu do imprez masowych, by mógł on służyć klubom i mieszkańcom. A jednym z niezbędnych do tego elementów jest monitoring, który został wymieniony w kolejnym punkcie sesji, czyli zmianach budżetowych. Na ten cel przegłosowano 40 tys. zł. Kolejne 1,6 mln zł – z rezerwy budżetowej – przeznaczono na remonty dróg, 400 tys. zł dołożono do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i 400 tys. zł przeznaczono na wkład własny na zakup dwóch samochodów specjalistycznych: dla straży pożarnej i centrum zarzadzania kryzysowego (Szczegóły w kolejnym artykule).

Pojawiły się również porządkowe zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku oraz sposobie odbierania odpadów komunalnych, w uchwale odnoszącej się do podziału miasta na stałe obwody głosowania czy udzielania dotacji niepublicznym przedszkolom, szkołom i placówkom oświatowym oraz innym formom wychowania przedszkolnego, prowadzonym przez osoby fizyczne i prawne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group