Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3175
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na sesji o kradzieży klatki i sprawach różnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 września 2014, 7:46
Aktualizacja: Wtorek, 23 września 2014, 9:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Szereg uchwał podjęli na wczorajszej sesji (16.09.) jeleniogórscy radni, chociaż zanim większość zagłosowała na „tak” nie zabrakło kąśliwych uwag i krytyki w obrębie niemal każdego podejmowanego tematu. Najwięcej emocji pojawiło się podczas dyskusji dotyczącej przygotowania stadionu przy ul. Złotniczej do trzecioligowych rozgrywek piłki nożnej, w tym wstydliwej kradzieży tzw. klatki. Krytykowano też sposób dzielenia budżetu obywatelskiego i zmiany budżetowe. Radni zablokowali również – przynajmniej do następnej sesji – dzierżawę podziemi pod Wzgórzem Kościuszki.

Poza zaplanowanym porządkiem obrad, na sesji miały pojawić się trzy dodatkowe uchwały dotyczące: wygaśnięcia mandatu radnego Wiesława Tomery, przeznaczenia do dzierżawy podziemi pod Wzgórzem Kościuszki na czas do 25 lat oraz uchwalenia statusu jednostki działającej na rzecz osób niepełnosprawnych. Dwie z nich zostały do porządku obrad wprowadzone i przegłosowane większością głosów, a jedną radni zablokowali.

- Jako komisja rozwoju zadaliśmy prezydentowi i jego służbom wiele pytań, na które nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego trudno nam się teraz odnieść do uchwały, którą prezydent chce na szybko przeforsować – mówił radny Krzysztof Mróz.

I mimo że chodziło tylko o przegłosowanie możliwości ogłoszenia konkursu na dzierżawę tego obiektu, większość radnych poparła K. Mroza i skutecznie zablokowała wejście uchwały do obrad. Jakie będą tego konsekwencje?

- Opóźni to rozpoczęcie prac przygotowawczych do otwarcia obiektu dla turystów i mieszkańców – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Wykonaliśmy ekspertyzę i pełną dokumentację po to, by obiekt wydzierżawić. Być może radnym wydaje się, że mamy kolejkę chętnych do przejęcia tego obiektu, ale odpowiadam, że nie mamy. Przez lata ten obiekt stał pusty, teraz pojawiła się jedna spółka zainteresowana przejęciem podziemi, która zna się na rzeczy, bo prowadzi dwa podobne obiekty i dobrze byłoby jej nie zniechęcać – dodał prezydent. Uchwała ponownie pojawi się na kolejnej sesji.

Sporo krytyki pojawiło się ze strony radnych odnośnie przyjętego przez prezydenta sposobu dzielenia budżetu obywatelskiego. Radny K. Mróz pytał, dlaczego prezydent przyjął model poznański, a nie legnicki. Radny Józef Gajewski natomiast przekonywał, że budżet obywatelski powinien być dzielony po równo we wszystkich okręgach czy dzielnicach miasta, by wszyscy mieszkańcy mieli równe szanse na skorzystanie z niego.

- Ja uznałem, że model poznański jest najbardziej prosty, przejrzysty i racjonalny. Ja wybrałem model poznański i go wprowadziłem, a radni tylko narzekają i nie robią w tej sprawie kompletnie nic. A przecież mają możliwość przeforsowania modelu wybranego przez siebie. Niestety dotychczas słyszę tylko krytykę i żadnych merytorycznych propozycji– odpowiedział prezydent Marcin Zawiła. (Więcej o tym w odrębnym artykule).

Najwięcej emocji przyniosła jednak dyskusja dotycząca przygotowania stadionu przy ul. Złotniczej do rozgrywek trzecioligowych piłki możnej. Radny Zbigniew Ładziński przypomniał wstydliwą sprawę kradzieży tzw. klatki dla kibiców, która „pewnego dnia po prostu zniknęła bez śladu”. – To przecież nie jest drobna rzecz, którą można sobie wziąć i z nią pójść – mówił Zbigniew Ładziński. – Jestem tym zbulwersowany i zniesmaczony – dodał.

Radny Piotr Miedziński grzmiał, że stadion nie jest przygotowany do imprez masowych, mimo że obecna rada przeznaczyła niemal 16,5 mln zł na jego projekt i budowę. Kłamstwo wytknął mu Miłosz Sajnog, który podkreślał, że to za poprzedniej kadencji powstał zarówno projekt, jak i rozpoczęto budowę obiektu. Inni radni podkreślali, że stadion był budowany pod Euro 2012, stąd tak dużo uchybień i brakujących elementów wymaganych do przeprowadzania na nim imprez masowych, ale to nie zwalnia prezydenta od ich usunięcia. Przewodniczący rady Leszek Wrotniewski w podsumowaniu dyskusji apelował do radnych, by przychylili się do wszystkich wniosków prezydenta dotyczących dostosowania tego obiektu do imprez masowych, by mógł on służyć klubom i mieszkańcom. A jednym z niezbędnych do tego elementów jest monitoring, który został wymieniony w kolejnym punkcie sesji, czyli zmianach budżetowych. Na ten cel przegłosowano 40 tys. zł. Kolejne 1,6 mln zł – z rezerwy budżetowej – przeznaczono na remonty dróg, 400 tys. zł dołożono do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i 400 tys. zł przeznaczono na wkład własny na zakup dwóch samochodów specjalistycznych: dla straży pożarnej i centrum zarzadzania kryzysowego (Szczegóły w kolejnym artykule).

Pojawiły się również porządkowe zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku oraz sposobie odbierania odpadów komunalnych, w uchwale odnoszącej się do podziału miasta na stałe obwody głosowania czy udzielania dotacji niepublicznym przedszkolom, szkołom i placówkom oświatowym oraz innym formom wychowania przedszkolnego, prowadzonym przez osoby fizyczne i prawne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 17-09-2014 8:14
Nie denerwować ludzi!!! http://www.youtube.com/watch?v=V6WcNjjyewk
~kalirka 17-09-2014 8:38
I my ich wybraliśmy? Dzieci w piaskownicy bawią się grzeczniej.
~ksi 17-09-2014 8:57
Umysłowe karzełki na złość Zawile nie zgodziły się na zrobienie z podziemi sporej atrakcji turystycznej. Może 'jelonka' ogłosi konkurs na jeleniogórskiego politycznego szkodnika roku? - Mróz ma w tej konkurencji mój głos.
~pytek 17-09-2014 10:31
co jeszcze zrobicie panowie Sajnog, Miedziński, Wrotniewski i Papaj by dorwać się do stołków
~intu 17-09-2014 10:59
To jakieś jaja! Jedno jest pewno, ani ja, ani nikt z mojej rodziny nie zagłosuje na obecnych rajców. Macie to zapewnione!!!
~ed 17-09-2014 11:40
Wilkowyje ;(
~Anonim2 17-09-2014 11:46
Ciśnie się na usta powiedzenie: jak pies ogrodnika... w sprawie podziemi!
~Chłodek 17-09-2014 12:31
Zablokowanie na wniosek zawistnego, bezdzietnego kawalera Mroza dzierżawy podziemi pod Wzgórzem Kościuszki to skończone łajdactwo radnych. Nie zapomnimy tego PiS-owi! Nie zapomnimy tego Wrotniewskiemu i jego ekipie! PiS i zamiejscowy Wrotniewski chcą zablokować rozwój naszego miasta. Zdominować jeleniogórzan. Kierować ich myśleniem. Wtedy dopiero mogliby pieprzyć od rzeczy a ciemnota by im wierzyła. Mróz udaje, że nie otrzymał odpowiedzi na pytania podczas obrad Komisji Rozwoju. Mróz bezustannie zadaje pytania, często pytania głupie. Chyba męczy go samotność. Jaki udział w zablokowaniu dzierżawy podziemi miał obecny kandydat Obrębalski? Mróz to już nie Mróz to Chłodek lub nawet Ciepło.
~ 17-09-2014 12:41
Pajacowo - błaznowo a nie Jelenia Góra
~luk 17-09-2014 14:46
odsunąć to warcholstwo od koryta ,a szczególnie Wrotniewskiego.. wielkiego demokrate pracującego w JZO, który nie widzi że szeregowi pracownicy tej firmy zarabiają tyle że nie stać ich na chleb z margaryną.....
~Gość 17-09-2014 17:07
Dobrze ze kadencja tej pozal sie boze rady dobiega konca
~apel 17-09-2014 17:55
oni wszyscy czasem mają takie schorzenie które nazywa się Z.N.U.G. - zespół nagłego uderzenia głupoty i dlatego w Jeleniej Górze jet jak jest - a może by tak zrobić że : wszyscy idziemy na wybory i skreślamy wszystkich bo przecie oni się już nie nadają do niczego hehe
~kadrowa 17-09-2014 18:06
Dlaczego dziennikarze nie piszą, że wśród radnych zasiedli też goście z innych gmin, udający radnych Jeleniej Góry?
~xxx 17-09-2014 19:17
Na początku roku w budżecie jest zawsze zaplanowana dotacja dla MZK liczona w milionach. W tym roku już po raz drugi rada miasta przyznaje MZK dodatkową kasę. To jakaś paranoja. Duże pieniądze są wtłaczane w nieumiejętnie zarządzane przedsiębiorstwo. To jakaś paranoja. Rozgonić zarząd, ułożyć od nowa WSZYSTKIE linie, zrestrukturyzować i nie dopłacać tyle.
~ 17-09-2014 19:41
Radni Jeleniej Góry szczególnie Wrotniewski, Sajnog, , Miedziński Mróz to aparadczycy ,którzy dawno powinni odejść. Liczą na układy z Wrocławiem.Nie liczą się z wyborcami mieszkańcami Jeleniej Góry.
~Ja 17-09-2014 20:23
E tam.
~ 17-09-2014 20:43
Cyrk na kółkach, przewodzi Pis nic nie robi krytykuje mając wytyczne swojego guru i jego rzeczników, niech dojdą do czego dążą to dopiero będzie wesoło !!!!
~ 17-09-2014 20:47
Pisowcy jak zwykle na kaczych nogach, bujają się i dążą do władzy !
~beka 18-09-2014 1:02
Hehe, a Mróz jeszcze niedawno wypowiadał się na łamach konkurencyjnego portalu, że zrobienie z podziemi atrakcji turystycznej to był pomysł PIS-u, który po latach łaskawie podchwycił Zawiła. A co teraz robią radni PIS? Blokują SWÓJ pomysł, tylko dlatego, że realizuje go prezydent z konkurencyjnej partii. Normalnie kabaret w wykonaniu lokalnych Macierewiczów! To pewnie takie tymczasowe rozwiązanie, zanim radni Mróz i Szymański nie ustalą jakiegoś porządnego "argumentu" w postaci np. promieniowania uranowego z potencjalnego składu tajnej broni hitlerowców ukrytej za zawałem (skoro nikt go JESZCZE nie odkrył, to nie ma dowodu, że go nie ma) czy zatrutej wody kapiącej ze stropu (czy poddano dokładnym badaniom laboratoryjnym wodę i wilgoć na ścianach?) do rozdmuchania kolejnej afery.
~ab+ 18-09-2014 6:50
beka >>ale ci się beka!!
~ 18-09-2014 18:23
@ab+: A lekcje gimbusek odrobił?
~ 18-09-2014 18:25
Cd. Popakowałeś już paczki na Poczcie?
~helo 25-09-2014 14:00
czy to ta klatka , która zostala dopiero co postawiona i odebrana 05.09 ????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group