Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 10 maja
Imieniny: Antoniny, Izydora
Czytających: 11998
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Na ratunek przysłupowemu dziedzictwu

Środa, 25 stycznia 2012, 10:25
Aktualizacja: 12:07
Autor: Es
REGION: Na ratunek przysłupowemu dziedzictwu
Dom Kołodzieja translokowany ze zrównanych z ziemią Wigancic do Zgorzelca, to charakterystyczny przykład budownictwa przysłupowego.
Fot. RED
O wsparcie działań mających na celu ratowanie regionalnej architektury rejonu Łużyc na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecz tyczy domów przysłupowych, zabudowań o charakterystycznej konstrukcji, typowych dla całych Łużyc, których obszar aktualnie obejmuje tereny Polski, Czech i Niemiec. Po polskiej stronie historycznych Łużyc pozostało zaledwie 600 takich domów. Połowa z nich znajduje się w samym mieście i okolicach Bogatyni. Podczas powodzi w 2010 roku domy te dzielnie oparły się wodzie. - Dzisiaj jednak przegrywają walkę z czasem, brakiem świadomości mieszkańców, niewłaściwie prowadzoną polityką mieszkaniową i brakiem opieki ze strony Państwa – zauważa posłanka Ziemi Jeleniogórskiej Marzena Machałek.

Parlamentarzystka podkreśla także budzącą się świadomość mieszkańców i politykę samorządu lokalnego, który stara się zbywać takie zabudowania na wolnym rynku. Na rzecz ratowania domów przysłupowych w Bogatyni i okolicach działa – we współpracy z samorządowcami – Stowarzyszenie Dom Kołodzieja. Trudno jednak gminie i właścicielom, którzy przejmują historyczne budowl,e udźwignąć koszty ich remontu.

Marzena Machałek prosi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego o pozytywne rozpatrzenie już złożonych wniosków przez właścicieli domów przysłupowych, a także o finansowe wspieranie zabezpieczenia i rekonstrukcji takiego budownictwa. Parlamentarzystka zauważa, że do tej pory Państwo nie pomogło w ratowaniu charakterystycznej dla regionu zabudowy. Tymczasem w sąsiednich Niemczech i Czechach można liczyć na szeroki wachlarz form wsparcia.

Mieszkańcy regionu upatrują w takich domach szansy na rozwój swojego regionu. Aktualnie w wyremontowanych budynkach przysłupowych z sukcesem rozwijana jest działalność turystyczno-gastronomiczna. Nowym pomysłem Stowarzyszenia Dom Kołodzieja jest także projekt odtwarzania zaginionych wsi, a także upowszechnianie zachowania historycznego stylu w nowobudowanych domach na terenie Łużyc.

W kwietniu rozpisany zostanie konkurs w dwóch kategoriach dla architektów oraz dla studentów na opracowanie koncepcji nowych domów przysłupowych. Wszystko w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Architektura regionalna Krainy Domów Przysłupowych”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
845
Tak
19%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Ogień altanki przy stolarni
 
Aktualności
Juwenalia w Jeleniej Górze wystartowały
 
112
Kierowcy w Cieplicach wymagali pomocy policji
 
Kultura
Bilety na techno – zwycięzcy konkursu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group