Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 10670
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na problemy niepełnosprawnych – rzecznik

Poniedziałek, 19 stycznia 2015, 7:57
Aktualizacja: 8:02
Autor: Łuk
Jelenia Góra: Na problemy niepełnosprawnych – rzecznik
Fot. Archiwum
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w roku bieżącym, podobnie jak przez 13 lat swojego istnienia, zajmuje się także rzecznictwem osób niepełnosprawnych. Rocznie – mówi Stanisław Schubert, społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych ziemi jeleniogórskiej – interweniujemy w ponad stu przypadkach przeciągania ponad dopuszczalny czas procedur urzędniczych, niesłusznie prowadzonych egzekucji z rent lub emerytur np. za zakupy przez telefon czy kredyty udzielane nawet osobom ubezwłasnowolnionym.

Trudne do załatwienia są sprawy związane z eksmitowaniem osób niepełnosprawnych w przypadku zaległości w czynszach. - Przychodzą one zresztą do nas zdecydowanie za późno, a z reguły wtedy, gdy jest już wydany nakaz eksmisyjny a komornik z nakazem eksmisyjnym puka już do drzwi – informuje Stanisław Schubert.

- Interweniujemy głównie w przypadku osób niepełnosprawnych, chorych, niewydolnych ekonomicznie na skutek np. utraty pracy lub niemożności jej podjęcia. Tam gdzie w tle jest alkohol i różne formy patologii społecznej, pole do działania zostawiamy innym wyspecjalizowanym instytucjom i organizacjom. Większość naszych interwencji jest skuteczna. To także zasługa zmieniających się w swojej mentalności bardziej empatycznych urzędników różnych szczebli a w przypadku samorządu wsparcie i doradztwo radnych – podkreśla społeczny rzecznik i podaje przykład Jeleniej Góry z ubiegłej kadencji, kiedy siedmiu radnych różnych opcji politycznych prowadziło dyżury w KSON, przejęło kilku radnych gminnych rad powiatu ziemskiego.

Od listopada ubiegłego roku nową grupą skarżących się są pacjenci-z różnych zakładów i placówek służby zdrowia a także klienci aptek. - Postanowiliśmy przeto wspomóc działalność Rzecznika Praw Pacjenta, który zajmuje się m.in. prowadzeniem postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów; współpracą z organami władzy publicznej w celu zapewnienia pacjentom przestrzegania ich praw, w szczególności z ministrem właściwym do spraw zdrowia; przedstawianiem właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oraz samorządom zawodów medycznych ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw pacjenta; współpracą z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw pacjenta, przez społeczne rzecznictwo interesów tej grupy, członków naszych organizacji ale nie tylko – wylicza Stanisław Schubert.

Sejmik, podobnie jak 12 organizacji wchodzących w jego skład, jest organizacją „pacjencką” i na zasadzie wypróbowanych działań pomaga lokalnie przez kontakty ze świadczeniobiorcami i agendami dolnośląskiego oddziału NFZ. Rzecznik rozpocznie swoje działanie od 1 lutego w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group