Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9065
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na grzyby do Muzeum Przyrodniczego

Czwartek, 17 września 2009, 8:59
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2009, 10:00
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na grzyby do Muzeum Przyrodniczego
Czesław Narkiewicz wśród gości ubiegłorocznej wystawy świeżych grzybów
Fot. TEJO
Jutro (18 września) w Pawilonie Norweskim o godz. 17 zostanie otwarta ekspozycja upamiętniająca stulecie zorganizowanych grzybobrań w Karkonoszach.

W 1909 roku Hugo Seydel, założyciel Towarzystwa Karkonoskiego, zorganizował pierwszą wycieczkę, która udała się do lasu na grzybobranie.
– Zauważyłem, że mieszkańcy praktycznie nie znają rosnących tutaj grzybów jadalnych. Zbieracze ograniczają się do prawdziwków, koźlarzy czerwonych, kurek i rydzów, nie zwracając uwagi na inne grzyby – czytamy w pamiętnikach Seydela. Pokreśla, że w lasach oprócz wspomnianych gatunków jest wielka różnorodność innych, smakowitych. – Szkoda, by zmarnowały się tak bezpowrotnie!

Przyjaciele Karkonoszy chcą, aby mieszkańcy pogórza nauczyli się rozpoznawać grzyby. Ale nie tylko. Schal – jak pisze Seydel – miał im w tym pomóc, bo to nie tylko doświadczony i wyborny znawca leśnego runa, lecz również doskonały kucharz, który potrafi przyrządzić niezapomnianą grzybową ucztę.

Seydel zaproponował, aby o grzybach prowadzono lekcje praktyczne. – Nauczyciele i uczniowie winni wspólnie pod nadzorem Schala wyruszać na grzybobranie. Ten zaś kończyłby je odpowiednim wykładem – pisze szef RGV. Udało mu się zdobyć pieniądze na przeprowadzenie tej akcji edukacyjnej w każdej miejscowości pobliża Hirschergu, która graniczy z lasami. Z odpowiednim wnioskiem Seydel występuje, między innymi, do urzędu kameralnego w Hermsdorfie (Sobieszów).

Doktor nie chce przy tym pokazu dla tłumu letników, ale jedynie zajęcia dla młodzieży i uczących. Nie ukrywa, że – aby załatwić całą akcję – musi przetrzeć tryby całej machiny biurokracyjnej. Ale jest skuteczny. Dzięki niemu do szkół trafia „Przewodnik dla miłośników grzybów” Michaela oraz tablice edukacyjne. Jak sam podkreśla, rozruszał ruch w grzybowym interesie.

Do tamtych wydarzeń chce nawiązać Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. W jego magazynach przez dziesięciolecia przeleżały modele grzybów wykonane jeszcze przez Niemców. W muzealnej bibliotece uchowała się… książka, którą Seydel w 1909 roku zakupił w ramach swojej „akcji”. – To było dla nas zaskoczenie, kiedy kustosz muzeum Czesław Narkiewicz przyniósł zapomniany tom. Będzie można go obejrzeć podczas wystawy, którą wzbogacą współczesne modele grzybów dzieła Lewana Mantidze, gruzińskiego artysty znanego jako twórca popularnego jelonka na trakcie śródmiejskim.

Początek wernisażu wystawy „100-lecie karkonoskich grzybobrań” 18 września o godz. 17 w Muzeum Przyrodniczym. Grzybowo zapowiada się także 20 i 21 września (a nie - jak błędnie podano w Informatorze: 19 i 20 września): MP zaprasza na tradycyjną wystawę świeżych grzybów, która odbędzie się na tarasach placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group