Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7128
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na co pieniądze z budżetu obywatelskiego?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 września 2014, 7:38
Aktualizacja: Środa, 17 września 2014, 8:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Dwadzieścia zadań wskazali mieszkańcy do realizacji z 1,5–milionowej puli przeznaczonej na przyszłoroczny budżet obywatelski Jeleniej Góry. Zakończył się pierwszy etap przyjmowania wniosków. Teraz będą one opiniowane. Które ze zgłoszonych pomysłów mają szansę na realizację?

Żeby wniosek mógł on zostać poddany głosowaniu mieszkańców, musi spełnić szereg wymogów. Prezydent Jeleniej Góry przeznaczył na przyszłoroczny budżet obywatelski pięć razy więcej pieniędzy niż w obecnym roku, ale też zwiększył wymagania wobec zgłaszających projekty. Nie wystarczyło bowiem tylko wskazać zadania, ale trzeba było przede wszystkim precyzyjnie określić jego lokalizację.

Jednym z wniosków jest rewitalizacja punktu widokowego „Kotliska”. Zgłosiło go Towarzystwo Izersko-Karkonoskie. Jak czytamy we wniosku: Punkt Widokowy „Kotliska” znajduje się przy ulicy Agnieszkowskiej na terenie miasta Jeleniej Góry – Jagniątków, poza terenem Nadleśnictwa Śnieżka, oraz poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego. Fakt, czy zadanie przewidziane jest na terenie miasta był bowiem podstawą przyjęcia wniosku do dalszej weryfikacji.

Kolejnym punktem było opisanie zadania. Towarzystwo Izersko – Karkonoskie wykonało go dość precyzyjnie: „Projekt nie koliduje z planem zagospodarowania przestrzennego dotyczącego rozwoju turystyki w dzielnicy Jagniątków. Zakłada wycięcie oraz przycięcie drzew, które wyrosły na zboczu góry, będącej dawnym punktem widokowym leżącym w grupie skał o nazwie „Kotliska”. Zaniedbany i zarośnięty punk widokowy zasłania piękny widok na zachodnie Karkonosze. Dodatkowo w projekcie zakłada się ustawienie okolicznościowej ławki i zamontowanie barierek ochronnych”.

Kolejne punkty wniosku to uzasadnienie i określenie adresata projektu. Rewitalizacja Punktu Widokowego „Kotliska” jest skierowana do mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Szczególnie do osób starszych, mających trudności w wędrowaniu po wysokich partiach Karkonoszy, po turystów i wczasowiczów odwiedzających Jagniątków (…). Napis w dwóch językach niemieckim i polskim będzie dodatkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Jagniątków Niemców - czytamy we wniosku.
W kosztach jest 1000 złotych na ławkę okolicznościową z napisem oraz 5 tysięcy złotych na barierę ozdobną.

Jaki będzie dalszy los tego i 19. innych złożonych wniosków?
– Procedura przewiduje, że zarówno w fazie formułowania wniosków, jak i ich opiniowania decydują mieszkańcy i ich przedstawiciele – informuje Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Tylko w sferze, gdzie niezbędna jest specjalistyczna wiedza analizę formalno-prawną przeprowadzą wydziały merytoryczne (do 24. września). Sprawdzone przez nie będzie jedynie to, czy grunt na którym wnioskowana jest inwestycja jest własnością Miasta bądź, czy wycena projektów jest realna ze względu na wielkość szacowanych kosztów, itp. Potem sprawę przejmie Społeczna Komisja Opiniująca, która zadecyduje, które projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców i osób uprawnionych (studenci i uczniowie spoza Jeleniej Góry, uczący się w naszym mieście) – dodaje prezydent.

W skład tej Komisji wchodzić będą: po jednym przedstawicielu klubów radnych, dwóch przedstawicieli Rady Pożytku Publicznego, po jednym przedstawicielu Rady Cieplic, Jeleniogórskiej Rady Seniorów, Rady Społecznej do spraw Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miejskiej, a także dwóch naczelników wydziałów UM, odpowiedzialnych za realizację takich zadań w Urzędzie. Później już wszystko będzie w rękach głosujących mieszkańców.

Głosowanie (od 29 września do 12 października br.) ma być przeprowadzone w internecie, na stronie Miasta oraz fizycznie w Urzędach (na Placu Ratuszowym i przy ul. Sudeckiej). Do 15 października br. wnioski, które otrzymają największą liczbę głosów, zostaną wpisane do projektu budżetu miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Typ 16-09-2014 8:30
Podoba mi się ta propozycja.
~rrrr 16-09-2014 8:45
Nie podoba mi się, że opisano tylko jeden wniosek. Jaki będzie to miało wpływ na głosowanie? Albo wszystkie, albo żadnego
~ 16-09-2014 8:45
Dlatego,że decyduje Zawiła i jego klika o tym co ma być, a co nie, żadnego projektu nie złożyło się:) Niech inni składają i robią podkładkę pijarową tym "gospodarzom"od siedmiu boleści.
~Ano 16-09-2014 10:03
Szukałam opisu wniosków na stronie UM - też nie ma (jeszcze). OK, niby o rozpoczęcia głosowania trochę czasu jeszcze jest, ale czytanie potem 20 wniosków "na hurra" jest bez sensu - muszą być dostępne co najmniej na tydzień przed głosowaniem. Chyba, że te 2 tygodnie głosowania to ściema i wszyscy mamy głosować w ostatnim dniu??? Informatycy UM na pewno się ucieszą z kilkudziesięciu tysięcy wejść na serwer UM w ciągu 12 h...
~emera 16-09-2014 10:03
A co się zrobi k.... w mieście dla wszystkich mieszkańców?
~ 16-09-2014 10:14
Na program antyalkoholowy i antyzlodziejsko-antymenelski.
~jg 16-09-2014 10:38
za miasto się weźcie bo ono wymaga inwestycji, laski,piaski i karaski gdzieś pod czeską granicą to sprawa drugorzędna.
~Jarek... 16-09-2014 11:57
Mozna było chociaz wymienic pozostałe wnioski. Fatalne podejście jelonki!!!
~ZSArt 16-09-2014 13:01
Czuć tu na odległość reklamę tego projektu. Okazuje się, że projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego jest około 200 !!! Mój - "Jelenia Góra dla Królowej Sportu - budowa obiektu lekkoatletycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych" dąży do budowy szkolnej bieżni sportowej, która będzie służyć uczniom oraz wszystkim chętnym chcącym pobiegać po elastycznym, zdrowym, bezpiecznym podłożu z dala od samochodów. Rodziców, uczniów, mieszkańców Cieplic i okolic zachęcam do głosowania na ten projekt (o ile przejdzie przez Społeczną Komisję Opiniującą). Dodam, że 50% kosztów refunduje Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Sylwester Poniatowski
~oo 16-09-2014 13:29
Dokładnie! Dlaczego przedstawiliście TYLKO jeden wniosek. To jest bardzo nie fair. Albo przedstawiam wszystkie, albo żadnego i piszę tylko suchą liczbę-wpłynęło tyle i tyle wniosków! WSTYD!
~ 16-09-2014 14:21
A gdzie jest ten Jagniątków, to gdzieś koło Moskwy?
~jg 16-09-2014 15:14
Czyli budżety przyjmowane co roku przez radę są budżetami prywatnymi, prezydentów i radnych tylko że za kasę mieszkańców. W zeszłym roku złożyłem taką propozycję wraz z podpisami. Odpowiedzi oczywiście żadnej, a po pół roku okazało się że realizowane są jakieś wnioski , nie wiadomo kiedy złożone i ile mają podpisów a to wtedy miało być główne kryterium.
~ 16-09-2014 16:21
Rozumiem, że teraz codziennie będzie przedstawiany kolejny inny wniosek? Jeśli nie, to mamy tu do czynienia z faworyzowaniem pomysłodawców tej rewitalizacji.
~blok 16-09-2014 19:57
Popieram wniosek TIK coś to przyniesie miastu i uatrakcyjni turystykę w Jeleniej Górze.Może z powodzeniem konkurować z parkingiem przy Szkole Podstawowej na Zabobrzu,gdzie teren szkoły przeznaczono na parking.Gratulacje dla Panów Zbyszka Leszka i Krzysztofa Pika z TIK.
~Leszek.Z 16-09-2014 20:56
Wyliczony koszt projektu to tylko 6tyś. złotych. Prace przy wycince i uporządkowaniu terenu 0,00zł to zadanie wykona Towarzystwo Izersko-Karkonoskie. Wpłynęło tylko 20 wniosków, kasy powinno starczyć dla wszystkich. Trzymamy kciuki za wszystkie projekty.
~przewodnik 16-09-2014 21:43
Towarzystwo Izersko-Karkonoskie po raz kolejny się skompromitowało. Szkoda, że nikt nie napisał, że z rzekomego "punktu widokowego" Kotliska wcale nie widać zachodnich Karkonoszy, a jedynie kilka domów w Jagniątkowie stojących poniżej. Panowie TIK albo nigdy tam nie byli, albo celowo piszą nieprawdę, a redakcja tego nie sprawdziła. Ponadto pewnie członkowie TIK też nie wiedzą, że poniżej skałek i wokół nich rośnie piękny las bukowy (co zresztą widać na zdjęciach). Nikt nie wytnie buków, zresztą byłoby ich szkoda. Zamiast zawracać sobie głowę durnymi projektami amatorów uważających się za wielkich "animatorów turystyki" w regionie, lepiej zainteresować się pozostałymi, dużo bardziej profesjonalnymi projektami.
~miejscowy 16-09-2014 21:46
A ludzie się co roku topią,Rakownica to teraz śmietnik mimo że wszyscy ją mile wspominają.
~jagniatkow 16-09-2014 22:04
a co z poprzednim projektem TIK - kolei linowej z Jagniątkowa na Przełęcz Karkonoską, ze stacją pośrednią na "Bożynowych" Skałach ? umarł śmiercią naturalną? może też go wpiszecie do projektu obywatelskiego ? są jakieś racjonalne propozycje czy tylko оszоłomów z TIK ?
~miejscowy 16-09-2014 22:29
Kotliska nie były NIGDY punktem widokowym !!! Nie wiem co te TIK-i chcą rewitalizować. Proponowałbym zapoznać się najpierw z historią Jagniątkowa i turystyki w regionie, zanim opracuje się kolejny głupi pomysł. Poza tym tak jak ktoś napisał - widać stamtąd tylko kawałek doliny poniżej. Jest wiele wspanialszych punktów widokowych, jak choćby Góra Żar. Już odsłonięta po ostatnich wycinkach - wystarczyło by tylko wyznakować jakiś szlak, zbudować altankę widokową itp. Nie wiem jak można tak marnować pieniądze podatników, dając je do wydania ludziom zupełnie nie mających pojęcia o rzeczach którymi się zajmują.
~ 16-09-2014 23:25
Lepiej wyremontować wieże widokowe koło Jeleniej Góry (Strzelecka Góra, Maciejowa), zamiast wywalać pieniądze na bzdurne projekty TIK-TAKÓW. Szkoda pieniędzy na prowizorkę!
~Och... 17-09-2014 1:43
Szanowni panowie, przecież każdy może złożyć taki wniosek.Ci panowie mieli taki pomysł i go napisali, a czy będzie zrealizowany, to wszystko w rękach glosujących. Nie narzekać, samemu wypełnić wniosek i głosować.Swoją drogą ,taki projekt kolei, to kwota na pewno większa niż miasto przeznaczyło na wszystkie projekty.
~Ach... 17-09-2014 3:50
klient.box3.pl, czyli nocny onanista znowu trolluje. Człowieku, to wypełniaj wniosek i wal do urzędu. A póki co pozwól innym oceniać już wypełnione wnioski. W końcu to są pieniądze nas wszystkich! Jak Leszek i S-ka będą szastać swoimi pieniędzmi, to mi nic do tego. Natomiast jak wyrzucają publiczne pieniądze w błoto, to należy interweniować. Co ludzie pojęcia nie mają o turystyce, a co kolejny pomysł to głuрszy. Jak najdalej trzymać publiczne pieniądze od takich "fachoffcuff"!
~ElaB. 17-09-2014 10:05
Co by nie mówić, miejsce to jest urokliwe, ale faktycznie zaniedbane i należałoby coś z tym zrobić. Jest pomysł i bardzo dobrze. Ktoś tu pisze, że nie są to punkty widokowe. Oczywiście, że nie są, bo są zarośnięte. Nie jestem zwolenniczką wycinania drzew, ale na wszystko można znaleźć sposób, tylko potrzeba merytorycznej dyskusji, a nie tylko krytykanctwa. Ja jestem za tym projektem i jeszcze bym podpowiedziała, że należało by się pochylić nad projektem zagospodarowania terenów od Grzybka do Perły Zachodu. Może ktoś kto tak krytykuje, tym by się zajął i pokazał na co go jeszcze stać, poza krytykowaniem wszystkiego. A może zajmą się tym Ci krytykowani, bo oni chociaż chcą coś dla Jeleniej zrobić i chwała Im za to.
~liczyrzepka 17-09-2014 13:06
Wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tak jak ktoś napisał, na wycięcie buków nie zgodzą się Lasy Państwowe, a widoki stamtąd są marne, więc po co? Panowie z TIK piszą że sami wytną - czyżby brakowało im drewna na zimę i to kolejny wałek w ich wydaniu pod płaszczykiem "działalności społecznej"? Nie zdziwiłbym się. Powierzajmy nasze pieniądze profesjonalnym społecznikom, a nie oszołomom z TIK!
~turysta 18-09-2014 1:42
Pomysł zwyczajnie głupi. Lepiej odsłonić punkty widokowe z których naprawdę były kiedyś piękne widoki, np. Skalicę, Godzisz, Gapy, Helikon czy wiele innych miejsc. Panowie z TIK jak zwykle uwzięli się na jakiś pośledni punkt, bez większego znaczenia. Widać słabo znają historię turystyki i geografię naszego regionu. Co w ich przypadku akurat nie dziwi.
~Leszek.Z 19-09-2014 8:05
Ale jaja - uśmiałem się z tych wpisów oczywiście świat należy do oszołomów, i ludzi z pasją - bo ci ,,poukładani,, tylko siedzą przed internetem i wszystko i wszystkich krytykują - Turysta masz rację popieram cię, miałeś szansę napisać projekt - ja by cię poparł. Dlaczego go nie napisałeś? Są jeszcze punkty widokowe Trafalgar, Gibraltar, Helikon i wiele innych - My wybraliśmy Kotliska - polecam https://www.facebook.com/219525768067028/photos/a.246195918733346.68605.219525768067028/246196112066660/?type=3&theater
~Adams 19-09-2014 21:29
No tak, najłatwiej jak ktoś ma merytoryczne uwagi, nazwać go oszоłomem. Panie Leszek, znowu pokazałeś swój brak kultury. To nie sztuka napisać projekt, sztuką jest napisać projekt z sensem. Takich "projektów" typu jak zrobić skok na kasę Unii pod głuрim pretekstem to nawet dziecko potrafi napisać na pęczki. Mało to buduje się kuriozalnych rzeczy za pieniądze unijne? Takim jak wy "expertom" nie powierzyłbym nawet złotówki z publicznych pieniędzy. Lepiej dać je fachowcom, którzy znają się na turystyce i nie popełniają dziecinnych błędów, a nie pseudоturystom łamiących przepisy prawa na każdym kroku. Możesz się śmiać z uwag, możesz wyciągnąć konstruktywne wnioski - wybór należy do ciebie. Tylko potem się nie dziw.
~Adams 19-09-2014 21:32
I jeszcze jedno, a propos zalinkowanej stronki z Facebooka: nie ma czegoś takiego jak "Bażanowe Skały"!. Są Bażynowe Skały! Naucz się człowieku najpierw poprawnych nazw geograficznych w Karkonoszach, bo tylko się ośmieszasz swoją niewiedzą. Nawet gimnazjalista ma więcej wiedzy o regionie niż wy.
~cyklista 19-09-2014 22:13
Bażynowe Skały - tam przecież jest park narodowy. Czyli jest ZAKAZ chodzenia (brak znakowanych szlaków) !!! Leszek i S-ka w jednym są dobrzy - chwaleniu się w internecie, przy każdej możliwej okazji, łamaniem prawa w górach. Nie wiem, czy taką im sprawia to przyjemność? Czy ktoś mógłby w końcu pociągnąć ich do odpowiedzialności? Przecież nie jest to trudne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group