Czwartek, 25 czerwca
31°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Na co pieniądze z budżetu obywatelskiego? [FOTO]

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Dwadzieścia zadań wskazali mieszkańcy do realizacji z 1,5–milionowej puli przeznaczonej na przyszłoroczny budżet obywatelski Jeleniej Góry. Zakończył się pierwszy etap przyjmowania wniosków. Teraz będą one opiniowane. Które ze zgłoszonych pomysłów mają szansę na realizację?

reklamy
reklamy

Żeby wniosek mógł on zostać poddany głosowaniu mieszkańców, musi spełnić szereg wymogów. Prezydent Jeleniej Góry przeznaczył na przyszłoroczny budżet obywatelski pięć razy więcej pieniędzy niż w obecnym roku, ale też zwiększył wymagania wobec zgłaszających projekty. Nie wystarczyło bowiem tylko wskazać zadania, ale trzeba było przede wszystkim precyzyjnie określić jego lokalizację.

Jednym z wniosków jest rewitalizacja punktu widokowego „Kotliska”. Zgłosiło go Towarzystwo Izersko-Karkonoskie. Jak czytamy we wniosku: Punkt Widokowy „Kotliska” znajduje się przy ulicy Agnieszkowskiej na terenie miasta Jeleniej Góry – Jagniątków, poza terenem Nadleśnictwa Śnieżka, oraz poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego. Fakt, czy zadanie przewidziane jest na terenie miasta był bowiem podstawą przyjęcia wniosku do dalszej weryfikacji.

Kolejnym punktem było opisanie zadania. Towarzystwo Izersko – Karkonoskie wykonało go dość precyzyjnie: „Projekt nie koliduje z planem zagospodarowania przestrzennego dotyczącego rozwoju turystyki w dzielnicy Jagniątków. Zakłada wycięcie oraz przycięcie drzew, które wyrosły na zboczu góry, będącej dawnym punktem widokowym leżącym w grupie skał o nazwie „Kotliska”. Zaniedbany i zarośnięty punk widokowy zasłania piękny widok na zachodnie Karkonosze. Dodatkowo w projekcie zakłada się ustawienie okolicznościowej ławki i zamontowanie barierek ochronnych”.

Kolejne punkty wniosku to uzasadnienie i określenie adresata projektu. Rewitalizacja Punktu Widokowego „Kotliska” jest skierowana do mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Szczególnie do osób starszych, mających trudności w wędrowaniu po wysokich partiach Karkonoszy, po turystów i wczasowiczów odwiedzających Jagniątków (…). Napis w dwóch językach niemieckim i polskim będzie dodatkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Jagniątków Niemców - czytamy we wniosku.
W kosztach jest 1000 złotych na ławkę okolicznościową z napisem oraz 5 tysięcy złotych na barierę ozdobną.

Jaki będzie dalszy los tego i 19. innych złożonych wniosków?
– Procedura przewiduje, że zarówno w fazie formułowania wniosków, jak i ich opiniowania decydują mieszkańcy i ich przedstawiciele – informuje Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Tylko w sferze, gdzie niezbędna jest specjalistyczna wiedza analizę formalno-prawną przeprowadzą wydziały merytoryczne (do 24. września). Sprawdzone przez nie będzie jedynie to, czy grunt na którym wnioskowana jest inwestycja jest własnością Miasta bądź, czy wycena projektów jest realna ze względu na wielkość szacowanych kosztów, itp. Potem sprawę przejmie Społeczna Komisja Opiniująca, która zadecyduje, które projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców i osób uprawnionych (studenci i uczniowie spoza Jeleniej Góry, uczący się w naszym mieście) – dodaje prezydent.

W skład tej Komisji wchodzić będą: po jednym przedstawicielu klubów radnych, dwóch przedstawicieli Rady Pożytku Publicznego, po jednym przedstawicielu Rady Cieplic, Jeleniogórskiej Rady Seniorów, Rady Społecznej do spraw Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miejskiej, a także dwóch naczelników wydziałów UM, odpowiedzialnych za realizację takich zadań w Urzędzie. Później już wszystko będzie w rękach głosujących mieszkańców.

Głosowanie (od 29 września do 12 października br.) ma być przeprowadzone w internecie, na stronie Miasta oraz fizycznie w Urzędach (na Placu Ratuszowym i przy ul. Sudeckiej). Do 15 października br. wnioski, które otrzymają największą liczbę głosów, zostaną wpisane do projektu budżetu miasta.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka