Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 2584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na co pieniądze z budżetu obywatelskiego?

Wtorek, 16 września 2014, 7:38
Aktualizacja: Środa, 17 września 2014, 8:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Na co pieniądze z budżetu obywatelskiego?
Fot. Angela
Dwadzieścia zadań wskazali mieszkańcy do realizacji z 1,5–milionowej puli przeznaczonej na przyszłoroczny budżet obywatelski Jeleniej Góry. Zakończył się pierwszy etap przyjmowania wniosków. Teraz będą one opiniowane. Które ze zgłoszonych pomysłów mają szansę na realizację?

Żeby wniosek mógł on zostać poddany głosowaniu mieszkańców, musi spełnić szereg wymogów. Prezydent Jeleniej Góry przeznaczył na przyszłoroczny budżet obywatelski pięć razy więcej pieniędzy niż w obecnym roku, ale też zwiększył wymagania wobec zgłaszających projekty. Nie wystarczyło bowiem tylko wskazać zadania, ale trzeba było przede wszystkim precyzyjnie określić jego lokalizację.

Jednym z wniosków jest rewitalizacja punktu widokowego „Kotliska”. Zgłosiło go Towarzystwo Izersko-Karkonoskie. Jak czytamy we wniosku: Punkt Widokowy „Kotliska” znajduje się przy ulicy Agnieszkowskiej na terenie miasta Jeleniej Góry – Jagniątków, poza terenem Nadleśnictwa Śnieżka, oraz poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego. Fakt, czy zadanie przewidziane jest na terenie miasta był bowiem podstawą przyjęcia wniosku do dalszej weryfikacji.

Kolejnym punktem było opisanie zadania. Towarzystwo Izersko – Karkonoskie wykonało go dość precyzyjnie: „Projekt nie koliduje z planem zagospodarowania przestrzennego dotyczącego rozwoju turystyki w dzielnicy Jagniątków. Zakłada wycięcie oraz przycięcie drzew, które wyrosły na zboczu góry, będącej dawnym punktem widokowym leżącym w grupie skał o nazwie „Kotliska”. Zaniedbany i zarośnięty punk widokowy zasłania piękny widok na zachodnie Karkonosze. Dodatkowo w projekcie zakłada się ustawienie okolicznościowej ławki i zamontowanie barierek ochronnych”.

Kolejne punkty wniosku to uzasadnienie i określenie adresata projektu. Rewitalizacja Punktu Widokowego „Kotliska” jest skierowana do mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Szczególnie do osób starszych, mających trudności w wędrowaniu po wysokich partiach Karkonoszy, po turystów i wczasowiczów odwiedzających Jagniątków (…). Napis w dwóch językach niemieckim i polskim będzie dodatkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Jagniątków Niemców - czytamy we wniosku.
W kosztach jest 1000 złotych na ławkę okolicznościową z napisem oraz 5 tysięcy złotych na barierę ozdobną.

Jaki będzie dalszy los tego i 19. innych złożonych wniosków?
– Procedura przewiduje, że zarówno w fazie formułowania wniosków, jak i ich opiniowania decydują mieszkańcy i ich przedstawiciele – informuje Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Tylko w sferze, gdzie niezbędna jest specjalistyczna wiedza analizę formalno-prawną przeprowadzą wydziały merytoryczne (do 24. września). Sprawdzone przez nie będzie jedynie to, czy grunt na którym wnioskowana jest inwestycja jest własnością Miasta bądź, czy wycena projektów jest realna ze względu na wielkość szacowanych kosztów, itp. Potem sprawę przejmie Społeczna Komisja Opiniująca, która zadecyduje, które projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców i osób uprawnionych (studenci i uczniowie spoza Jeleniej Góry, uczący się w naszym mieście) – dodaje prezydent.

W skład tej Komisji wchodzić będą: po jednym przedstawicielu klubów radnych, dwóch przedstawicieli Rady Pożytku Publicznego, po jednym przedstawicielu Rady Cieplic, Jeleniogórskiej Rady Seniorów, Rady Społecznej do spraw Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miejskiej, a także dwóch naczelników wydziałów UM, odpowiedzialnych za realizację takich zadań w Urzędzie. Później już wszystko będzie w rękach głosujących mieszkańców.

Głosowanie (od 29 września do 12 października br.) ma być przeprowadzone w internecie, na stronie Miasta oraz fizycznie w Urzędach (na Placu Ratuszowym i przy ul. Sudeckiej). Do 15 października br. wnioski, które otrzymają największą liczbę głosów, zostaną wpisane do projektu budżetu miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group