Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2238
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na Chojnik jak papież

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 9 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 9 czerwca 2007, 20:43
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Armatnia salwa przy ruinach zamku i tłumy wiernych na otwarciu papieskiego szlaku.

– Cieszę się, że oprócz pomników, placów i ulic mamy także papieskie szlaki przypominające niezwykłą postać Jana Pawła II – mówił podczas mszy św. u podnóży Chojnika ordynariusz legnicki ks. biskup Stefan Cichy.
– Nie wystarczy jednak przypominać sobie, że tymi szlakami chodził Ojciec Święty. Sami mamy iść przez życie tak, jak szedł przez nie Sługa Boży – napominał wiernych bp Cichy.
Okazja to otwarcie ścieżki papieskiej, które miało miejsce w sobotę.

Pomimo upału na polanie pod zamkiem zebrały się tłumy wiernych – zarówno młodzieży, jak i osób starszych. Choć msza zaczynała się o 11.00 ludzie gromadzili się znacznie wcześniej. Dla nich przygotowane były występy artystyczne – recytacje wierszy upamiętniających postać Jana Pawła II oraz piosenki religijne.
– Ślicznie śpiewają. Aż łza się w oku kręci – wzrusza się Krystyna Pawlukiewicz. – Przyszłam, bo chcę uczcić pamięć naszego Papieża. To niesamowite, że nasz region też jest z nim w pewien sposób związany – mówi 23-letnia Ania.

Po uroczystym nabożeństwie wierni ruszyli na Chojnik uczestnicząc w drodze krzyżowej przygotowanej przez ks. Jerzego Jastrzębskiego i młodzież z parafii św. Wojciecha. Nad bezpieczeństwem wędrowców na szlaku czuwali ratownicy z GOPR-u.
– Gorąco jest i nogi trochę bolą, ale powolutku dojdę na górę. Nie mogę uwierzyć, że kiedyś tą samą drogą szedł Ojciec Święty – zwierza się 60-letnia Maria z Jeleniej Góry. Dodaje, że na pewno zabierze niedługo w tę samą trasę córkę i dwóch wnuków. – Idziemy, śpiewamy, modlimy się i cieszymy się, że tu jesteśmy – mówią Kamila i Piotrek.

W zamku na murze byłej kaplicy została wmurowana czterotonowa kamienna tablica, upamiętniająca to wydarzenie. – Żaden z jej elementów nie został tu wwieziony. Wszystko wnieśli ludzie o własnych siłach – podkreśla ks. Jastrzębski. Na pamiątkowej tablicy zostały m.in. wyryte słowa: „W dniu 2/3 września 1956 roku do zamku Chojnik przybył z grupą krakowskich studentów ksiądz Karol Wojtyła, Papież Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz w X rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego do Legnicy i XV rocznicę utworzenia Diecezji Legnickiej – Społeczeństwo Ziemi Jeleniogórskiej.” Poświęceniu tablic towarzyszyła salwa armatnia.

<b> Tu był Ojciec Święty </b>
Przypomnijmy, że ksiądz Wojtyła był na Chojniku w dniu 2/3 września 1956 roku. Przyjechał na rowerach z grupą studentów. Wycieczkę rozpoczęli w Bolesławcu, potem pojechali przez Lwówek do Lubomierza, a stamtąd przez Świeradów i Szklarską Porębę do Sobieszowa. Jednym z inicjatorów otwarcia papieskiej ścieżki jest sobieszowski proboszcz i miłośnik regionu ks. Józef Frąc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~do wszystkich krytykantów takich uroczystości 9-06-2007 20:32
Pomyślcie KRYTYKANCI WSZELKIEJ MAŚCI – zanim cokolwiek wyklikacie w swoim zacietrzewieniu, że takie pamiątki w postaci tablic, pomników są znakiem i świadectwem naszych wartości. W przeciwieństwie do Waszych postaw, których przejawem są te pełne zakompleksienia krytykanckie komentarze.
~"Q" 9-06-2007 21:30
Do nawiedzonych wszelkiej maści, Karol Wojtyła w swoim życiu był w wielu miejscach, bo co jak co ale podróżować lubił. Jak w każdym jakiś oszołom wmuruje tablicę na pamiątkę wiekopomnego zdarzenia to zabraknie miejsca na cokolwiek sensownego. Polski kult Wojtyły przechodzi wszelkie możliwe granice.
~NIE krytykantka 9-06-2007 21:49
Szkoda,że nie uczestniczyłam w takiej pięknej uroczystości,szczególnie jesli chodzi o Jana Pawła II .Ale z przyjemnością przemaszeruje ta trasą kolejny raz ,ze świadomością już – że kroczyl tędy KAROL WOJTYŁŁA – a dzis juz prawie ŚWIĘTY !!! NIESAMOWITE . ps mam nadzieje ,że wszyscy uciekli do przed WIELKA BURZĄ i gradem !!!!
~161sd141@wp.pl 9-06-2007 22:01
A ja właśnie skrytykuję to.Czy my(wy)przypadkiem nie prześcigamy się w wynajdywaniu rozmaitych przyczyn do zwrócenia uwagi na swoją okolicę,miasto,region? moim zdaniem to już jakiś obłęd.Przecież Wojtyła(bo wówczas jeszcze nie papież)przejechał nasz kraj wzdłuż i w szerz.Postawmy wszędzie pomniki,tablice pamiątkowe i gdy co krok będziemy napotykać podobne pamiątki po pobycie tak zacnej osoby,to czy będzie to jeszcze atrakcją?Henryk k
~jelgór 9-06-2007 22:31
Nasz Kusiak też jak Wojtyła– wszędzie jest!
~lmn 9-06-2007 22:59
papież za życia prosił o zaznaczenie ścieżek, po których poruszał się po Polsce, więc to nie jest tylko i wyłącznie chęć wypromowania regionu
~bdk 9-06-2007 23:47
"pamiątki w postaci tablic, pomników są znakiem i świadectwem naszych wartości" – to chyba twoich kolego. Skoro kawałek betonowej płyty może być dla ciebie świadectwem twojej wartości to Bóg z tobą. Sporo ci w takim razie brakuje do zrozumienia słów Jana Pawła. To był wielki człowiek ale nie róbmy następnej małyszomanii!! nagle każdy chciałby mieszkać w Wiśle. bez sensu. Pozatym ja uwielbiam ten zamek... ma on niesamowity klimat i jest przede wszystkim naturalny... teraz gdy zrobiono jakies piaskowe drogi– moim zdaniem sporo stracił. robi sie kolejne komercyjne miejsce do robienia siana nic więcej :( a było tam tak pięknie :( mi osobiście szkoda tak pięknego miejsca z którego robi sie kolejny narodowy domek lalki barbi tylko po to zeby trzepać większe siano i chwałe dla pomysłodawców. i nie jestem zacietrzewionym krytykantem– to moje zdanie i nigdy go nie zmienie. a wiara w Boga nie ma tu nic do rzeczy... chyba ,że ktoś wierzy zamiast tego w pomniki i betonowe płyty– przykre!
~hehe 9-06-2007 23:54
a ta "dziołcha" na drugim zdjęciu od dołu tak zareagowała na Kusiaka...?! ;o)
~Zbigniew LESZEK 10-06-2007 0:38
9 lutego 2007 roku w Pałacu Arcybiskupów w Krakowie miało miejsce spotkanie z Jego Eminencją kardynałem Stanisławem Dziwiszem Honorowym Patronem Fundacji Szlaki Papieskie. Jako jedyny z Jeleniej Góry razem z synem Pawłem zostałem zaproszony na to spotkanie przez Panią Urszulę Własiak. Polecam stronę. www.watra.pl/serwis.htm Za tydzień na stronie naszego towarzystwa kolarskiego zostanie przedstawiony program drugiej pielgrzymki rowerowej Szlakiem Papieskim. www.i–ktk.zsem.pl Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~student 10-06-2007 0:55
moim zdaniem te ścieżki o których mówil nam JPII to nie dosłowne ścieżki, a wartości jakie przez cale swe powołanie nam przekazywał... nimi powinnismy sie kierowac i chodzic, a nie zaznaczac takimi tablicami kazdy jego pobyt... przeciez to kosztuje, a pieniadze mozna bylo lepiej sporzytkowac... a jesli juz, to można było wmurowac jakas małą tablice, a nie taki ogromny 'ołtarz'. wg mnie troche to nie pasuje do tych ruin, nie wiem czemu konserwator sie na to zgodzil... a kult Wojtyły faktycznie przechodzi juz wszelkie granice...
~jam 10-06-2007 6:22
Ludzie to jest obłęd. Z Jana Pawła 2 robicie boga. A taki super nie byl! Nie wszystko w tv pokazywali. Tak na marginesie za ta kase za tablice i cala uroczystosc mozna by posprzatac tereny wokol zamku i przynajmniej wszyscy by z tego skorzystali!
~woow 10-06-2007 9:32
jam masz racje! w naszym kraju chyba bardziej wierza w jp2 niz w Jezusa! pozdrawiam ludzi wierzących w boga a nie tych co boga mają w watykanie na złotym tronie!!!
~mkg 10-06-2007 11:39
Kurcze najlepsze w tym wszystkim jest to, że nagle każdy rozlicza nie swoje pieniądze. Te tablice powstały ze składek ludzi, którzy chcieli, aby one powstały. Zastanówcie się lepiej co się dzieje z Waszymi podatkami – zatroskani obywatele! Do "bdk": Pomniki i tablice są świadectwem naszych wartości, ale nie czczego kultu – w przeciwieństwie do np. telewizji. Nikt nie każe Ci klękać przed takimi znakami i modlić się do nich. Mylisz pojęcia i z własnej – pustej paplaniny starasz się zrobić wielką filozofię. Przemyśl to a...lizując karty historii. Gdyby nie takie znaki, symbole z przeszłości – ile uboższa byłaby nasza historia. Ty natomiast zdajesz się wpadać w ten nurt, który po II wojnie światowej niszczył wszystko co nie nasze, a nie zdziwiłbym się gdybyś krytykował również budowniczych zamku Chojnik w ich czasach – w końcu zamiast inwestować w takie przedsięwzięcia mogli rozdać wszystko biednym... HIPOKRYCI!
~do "bdk" 10-06-2007 11:47
Zacietrzewiony ignorancie! Po pierwsze skoro tak lubisz Chojnik, to może byś przeszedł się tam, bo dawno Cię tam nie było... Wówczas cokolwiek napiszesz. Byłem tam w ostatnich dniach kilka razy i "piaskowych dróg" i małyszomanii jakoś nie dostrzegłem. Ale to takie trendy – komentować coś czego się nawet nie widziało. Poza tablicami i oznaczeniem szlaku papieskiego na drzewach nic na Chojniku się nie zmieniło!
~cr@zy 10-06-2007 12:09
Kiedys byly kawaly o Leninie i jego wszechobecnosci, teraz wpadamy ze skrajnosci w skrajnosc i wschechobecny staje sie jp2... Co do ideologii, to ludzie dziela sie na takich, ktorzy zrozumieli, i na takich, co uwierzyli...
~cr@zy 10-06-2007 12:16
Tytul jest "Na Chojnik jak papież" – a nie widze tu nikogo z rowerem! A moze jeszcze poswiecimy piekarnie, w ktorej w Sobieszowie kupowal bulki? BTW A co na wmurowana tablice konserwator zabytkow? A kusiak to jak Tony Halik chce byc – wszedzie doslownie, i zeby tylko mu zdjecie cykneli...
~Normalny 10-06-2007 13:17
Co by było jakby Polska miała kilkuset papieży tak jak mają to Włosi?Nie było by w kraju miejsca gdzie by nie wisiała jakaś tablica upamiętniająca kolejnych papieży.Wtedy nasz kraj byłby prawdziwym skansenem Europy chociaż i bez tego jesteśmy już w ten sposób postrzegani.
~Agnieszka 10-06-2007 13:26
Najfajniejszy jest ten mlody chlopak z GOPR–u na zdjeciu nr.13.Bez wzgledu na pochodzenie,przynaleznosc religijna,stan cywilny i tym podobne utrudnienia zyciowe,pozdrawiam.
~Agnieszka do"student" 10-06-2007 13:30
Czesc.Jakkolwiek podzielam twoja teorie"duchowych sciezek,przeslanek"naszego Ojca,tak mam cos przeciwko twojej ortografii."Spozytkowac"zawsze i tylko przez"z".Pozdro.
~kazimierzp 10-06-2007 15:49
Tablice zostały umieszczone na podstawie projektu uzgodnionego z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków który wydał Decyzję zezwalajacą na takie działanie i na podstawie Decyzji o pozwoleniu na budowę którą wydał organ I stopnia administracji architektoniczno budowlanej (czyli Starosta Grodzki którym dla powiatu grodzkiego Jelenia Góra jest Prezydent Miasta Jelenia Góra!;–) W miejscu tych nowych tablic upamietniających wizytę biskupa Krakowa Karola Wojtyły, do 1945 roku były tablice upamiętniające Niemców – do wtedy gospodarzy tych ziem!
~Zbigniew LESZEK 10-06-2007 16:50
Do kazimierzp – w sobotę 01 września 1956 roku czyli 51 lat temu w wyprawie rowerowej (Bolesławiec – Świdnica) z grupą studentów fizyki uczestniczył ksiądz Karol Wojtyła. Biskupem pomocniczym został dwa lata później. Pozdrawiam wszystkich, którzy czczą pamięć największego POLAKA w całej historii. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~bercik 10-06-2007 18:29
o muj pan od w–f na 13 fotce
~Normalny 10-06-2007 18:58
Do Zbigniewa Leszka. Z tym największym Polakiem w naszej historii to lekka przesada.Nie wiem jakimi kryteriami się kierujesz pisząc takie stwierdzenie.Wojtyła był róznie odbierany przez swoich współpracowników jak i kardynałów.Powszechnie był uwaŻany za twardogłowego ,który nie chciał żadnych zmian w kościele chociaż u nas o tym się nie mówi i nie pisze.A papieżem został dzięki Reganowi,OPUS DEI i CIA I OT WSZYSTKO NA TEMAT JEGO WIELKOŚCI.
~170B 10-06-2007 21:03
Jak tak dalej pójdzie to wszystko będzie sie nazywać JAN PAWEł 2 a nikt nie będzie wiedział kto to był bo jesteśmy narodem który wpada ze skrajności w skrajność
~kunegunda 10-06-2007 21:07
W 1956 roku jako 6–letnia dziewczynka też byłam na Chojniku. Mam zrobione zdjęcie pod ścianą do której została umocowana "święta" tablica. Wówczas wzdłóż ściany stał marmurowy postument na którym leżały 2 też z marmuru ludzkie głowy naturalnej wielkości.Ciekawe czy ktoś wcześniej zbadał czy to miejsce jest godne naszej czci? ciekawe czym wsławili się Niemcy, na których wyrzeżbionych głowach położyłam pozując do zdjęcia rączki? Na zamek droga krzyżowa pewnie w życiu już się nie wybiorę, nie mogę patrzeć na okaleczone drzewa ołtarzykami.Pielgrzymi ponoć wierzycie, że to Pan stworzył drzewa, nie niszczcie więc ich!!Bo co wasze głowy pełne wiary uchroni przed skwarem czerwcowego nieba?
~bdk 10-06-2007 22:03
mnie dawno na chojniku nie było?? &lt;lol&gt; nie ma nowo zrobionej drogi z piachu i belek?? no co ty nie powiesz?? to chyba zwineli spowrotem po procesji. przewodnik po chojniku sie znalazł – żałosne.
~Kolarz mtb z Jeleniej Góry 11-06-2007 0:27
Do Leszka Może wyścig by zrobić ku pamięci naszxego kochanego Papieża na Chojnik co roku. W Zagrodnie koło Złotoryji jest oprganizowany od wielu lat wyścig ogólnopolski mastersów i amatorów może podtrzyma tą tradycję Sobieszów .
~Zbigniew LESZEK 11-06-2007 6:45
Do Kolarz mtb – już raz organizowałem wjazd rowerami na Chojnik na czas nasz klub I–KTK razem ze Zbyszkiem Stępniem i Maćkiem Grabkiem – wygrał go Piotr Formicki Wspaniały pomysł można by go wpisać w kalendarz imprez Sobieszowa. Tu dużą rolę może odegrać Towarzystwo Miłośników Sobieszowa, na każdą imprezą potrzebne są pieniądze, które trzeba wyłożyć na nagrody i organizację imprezy. Trzeba również pamiętać, że góra Chojnik jest Parkiem Narodowym i wjazd rowerami jest zabroniony i tu potrzeba zgody jak na imprezie wjazd na Śnieżkę. Ale jestem optymistą i taką imprezę mogę jeszcze raz zorganizować. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek czekam na propozycje &gt;&gt; zbigniew.leszek@gmail.com
~Jeleniogórzanin 11-06-2007 7:02
Coś mi się wydaje, że ten Nie – ,,normalny,, to redaktor P... z organizacji ,,nie,,. Pomijam milczeniem jego głupie komentarze.
~znawca gor 11-06-2007 8:44
Jestem za upamiętnieniem pobytu Karola Wojtyły na Chojniku , ale ta tablica (jej wielkość) to stanowczy przerost formy nad treścią . Czy zgodę na taką ingerencję w kształt zamku wyraził Wojewódzki Konserwator Zabytków ??? Więcej skromności !!!!
~carramba 11-06-2007 10:37
A parę postów wcześniej piszecie że był w nocy z 1 na 2 września. Cuda? A może CUDAK?!
~Do carramba 11-06-2007 12:46
Ucz się czytać tekst ze zrozumieniem – czytaj powoli i myśl przy czytaniu (nigdzie nie wyczytałem, że spał z pierwszego na drugiego) to sie tyczy większości piszących na tej stronie internautów. Braki ze szkoły podstawowej są widoczne, prawie w co drugim komentarzu.
~ja 11-06-2007 17:49
Czym papież Jan Pawel 2 byl lepszy od obecnego.Czym zasluzyl sobie na iscie boski kult. Jego poprzednik inicjator zmian i reform zostal otruty . NAsz papiez pograzyl wspolczesny kosciol .Myslicie ze na swiecie go tak strasznie kochaja ? To dlaczego w europie zachodniej wiekszosc ludzi deklaruje ateizm .Nic dobrego dla kosciola nie zrobil i trwal dalej w tym sredniowiecznym bagnie
~carramba do "do carramba" 12-06-2007 9:14
Przeczytaj sobie temat http://www.jelonka.com/?module=templates&template=5707431a624d8cfcb47def299ccd35c6&id=256a3&from=2 (papieskim szlakiem) a następnie uderz się mocno w głowę i powtarzaj jak mantrę: "nie odzywaj się jak dorośli rozmawiają! Skończ podstawówkę i dopiero wtedy komentuj!!!". Teraz powinienem coś dodać o czytaniu powoli i ze zrozumieniem, ale nie chce mi się zniżać do twojego poziomu...
~do carramba 12-06-2007 12:57
Poczułeś się obrażony? Zabolało? – wyobraź sobie, że mnie też.....
~carramba do "do carramba" 12-06-2007 14:54
Nasikaj na głowę a on dalej twierdzi że deszcz pada... Co mnie miało zaboleć?! Czemu miałem poczuć się obrażony?! Podałem ci link, gdzie jest nieścisłość, co do której zarzucałeś mi, że nie umiem czytać. Przeczytaj jeszcze raz obydwa artykuły i nie odzywaj się już więcej, bo narażasz się na śmieszność!!!
~Artur 14-06-2007 9:21
Co do Zamku Chojnik to się wypowiem, że bardzo często lubię tam przychodzić ponieważ jest ładny widok na zachodnią część Jeleniej Góry. Zamek to placówka świecka nie kościelna dlatego NAWET W HISTORYCZNEJ KAPLICY NIE POWINNO SIE UMIEs...ć niczego współczesnego. Powiedzmy sobie prawde, że jest to zamek którego był właścicielem Schaffgotsch. Zyjemy w kraju katolickim 90% katolikow, ale panstwo jest tak samo świeckie jak i dobra narodowe (wyłączając obiekty sakralne). Dodajmy do tego, że to miejsce odwiedzaja turyści z niemiec i innych rejonów swiata. Ale nie kazdy który odwiedza ten rejon jest zaraz katolikiem. Sa tez protestanci ewangelicy zielonoswiatkowi itp itd. Zatem sie mozna zapytac jezeli u nich sie zdarzy przypadek "ich zasłuzonego" w innym miejscu czlowieka to czy nasze panstwo wyraziloby zgode na umieszczenie innej tablicy pamiatkowej np w kaplicy Schaffgotscha tylko dlatego ze ich duchowny mial zwiazek z ich religia? Odpowiedz nasuwa sie prosta NA PEWNO NIE. To zatem mozna zapytac gdzie jest tolerancja? Czy obok krzyza mozna umiescic inne symbole innych wyznan? Czy katolicyzm jest tak naprawde lepszy? A skoro mowia o zamku to cofnijmy się wstecz dlaczego kościół popierał krucjaty inkwyzycje? Czy znowu chca do tego wrócic? Czy naprawde potrzebujemy ludzi ktorzy chca zagarnac nam dobra narodowe? A my pospolici bedziemy pracować na rzecz "panów w imie łaski pańskiej?" Czy naprawde w Polsce kościół jest przesladowany? Czy mało jest kosciołów kaplic ? Rozejrzyjmy się na wiosce prawie kazda miejscowosc ma kosciół. Wiecie jakie to sa koszty zeby to utrzymac? Obecne większość budowli i tak nadaje sie do kapitalnego remontu poza miastami. A dlaczego nie mowi się o Światyni Opatrzności Bożej gdzie kosciol wyciagnal i zmarnowal ponad 60 mln zl. Rzad mial te pieniadze na renty i emerytury? Może niech ktos powie dlaczego tylko u nas rząd współpracuje z kosciolem? Czy społeczenstwo polskie jest az takie ciemne? Zobaczcie godziwej płacy w polsce nie ma co sie stało z wiernymi ktorzy wyjezdzaja do Anglii? CZy wiecie ze w krajach unii koscioly sa zamykane a robi się tam spotkanai dla mlodziezy koncerty itp, tylko po to zeby kogokolwiek przyciagnac? U nas tez nastanie kryzys religii przyjdzie on z zachodu wtenczas zobaczymy jakie stanowisko zajma polacy. Poki co kosciol wyciaga reke do panstwa o potezne pieniadze. Nie ma na szpitale na drogi na tory a panstwo pompuje pieniadze w koscioly. To smutne bo do wilbienia Boga naprawde nie potrzeba olbrzymich majatkow. Ktos pod plaszczykiem Boga robi potezny interes. Ale to sie skonczy nie dajmy sie oglupiać na tle religii. Zyjemy w wolnym kraju mamy prawo wiedziec jako obywatele gdzie ida nasze pieniadze na ktore tak ciezko kazdy pracuje. Po co brac pieniadze zyciodajna woda ma byc ZA DARMO tak uczył Jezus. Nie bral pieniedzy uzdrawial chorych a kupcow switynnych powyganial. Przydałoby sie i unas tak zrobic. Bardzo mi przykro z tego powodu, ze tak zeszpecono mury zamku Chojnik. Na pewno ani bractwo rycerskie ani miasto nie dostanie dotacji od kosciola na utrzymanie zamku a koszty sa ogrmone. Co powiedza inni turysci na ten temat kogo my z siebie robimy? Dobrze ze jeszcze na wiezy nie postawili krzyza milenijnego. Niedlugo w kazdym domu na kominie moze beda kazac postawiac krzyze zeby "BOG BYL Z NAMI" To tyle tej przykrej uroczystosci. Artur Jelenia Góra

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group