Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6930
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: MZK: lepszy rozkład jazdy, prostszy cennik, inwestycje

Środa, 29 lipca 2015, 7:33
Aktualizacja: 10:04
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: MZK: lepszy rozkład jazdy, prostszy cennik, inwestycje
Fot. Katarzyna Pruś
Odchodzącego na emeryturę prezesa jeleniogórskiego MZK Marka Woźniaka zastąpił Jerzy Wolski. Nowy szef tej miejskiej spółki zapowiada zmiany, które mają podnieść jakość świadczonych usług i zapewnić komfort podróżowania.

- Naszą podstawową działalnością będzie dalsze realizowanie umowy wykonawczej podpisanej z Prezydentem Miasta Jeleniej Góry. Obejmuje ona usługi przewozowe w Jeleniej Górze oraz w sąsiadujących gminach. MZK jest jedynie podmiotem świadczący usługi w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym określanie cennika należy do kompetencji Rady Miasta, a ustalanie rozkładu jazdy, z ilością kilometrów, dokładnym przebiegiem, należy do zadań organizatora, czyli Urząd Miasta – podkreśla nowy prezes.

- W tej kwestii współpracujemy jednak z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, i mogę powiedzieć, że prognozowane są zmiany, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Będzie to przede wszystkim uproszczenie cennika oraz lepsze skomunikowanie miasta głownie z nowopowstającymi galeriami oraz dworcem PKS. Więcej kursów przewidziano także do części uzdrowiskowej w Cieplicach. Z Zabobrza zostanie także uruchomiana linia do zakładu Dr Schneider w Radomierzu. W trosce o młodzież szkolną polepszą się także połączenia na linii Goduszyn- Cieplice. Zapowiada się także poprawa komunikacji między dworcem PKS i PKS. Niestety, w efekcie rozwiązania umowy Gmin Mysłakowice i Podgórzyn z naszą spółką, ulegną zmiany połączeń z tymi miejscowościami – dodaje Jerzy Wolski.

- MZK ma wypracowany wieloletni program inwestycyjny i planujemy duże przedsięwzięcia. Przede wszystkim bierzemy udział w aplikowaniu o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, szczególnie w ramach gospodarki niskoemisyjnej oraz zakupu nowych autobusów. Dzięki temu planujemy zakup około 15 autobusów o napędzie hybrydowym oraz elektrycznym. Nowe pojazdy wzbogacą linie w centrum Jeleniej Góry oraz w części uzdrowiskowej. Drugim, ważnym zadaniem będzie modernizacja siedziby MZK oraz hal warsztatowych. W ramach tego planujemy wykonanie termoizolacji oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dzięki zamontowaniu baterii fotowoltaicznych – poinformował nas prezes. - Urząd Marszałkowski ogłosił termin rozpoczęcia naboru na ten program na kwiecień 2016 roku, dlatego już zaczynamy prace na wnioskami. Mamy dość duże szanse na przyznanie dotacji, gdyż dostaliśmy potwierdzeni rozliczenia dwóch poprzednich projektów. W ich ramach zakupiliśmy 12 autobusów oraz wdrożyliśmy System elektronicznego biletu. Otrzymana akceptacja jest także dowodem na to, że pracują u nas znakomici fachowcy w tej dziedzinie - dodaje.

W najbliższym latach MZK, w ramach rozbudowy Systemu Informacji Pasażerskiej, przewiduje także zamontowanie większej liczby stacjonarnych biletomoatów oraz elektronicznych tablic przy wiatach przystankowych.

W trosce o wygodę mieszkańców chce także rozpocząć współpracę z jeleniogórskimi uczelniami. Dzięki temu na elektronicznych legitymacjach studenckich będzie można aktywować bilet autobusowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group