Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9017
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SOSNÓWKA: Muzykalia Staniszowskie w żydowskich rytmach

Wtorek, 21 września 2010, 7:55
Aktualizacja: 7:55
Autor: Gabi
SOSNÓWKA: Muzykalia Staniszowskie w żydowskich rytmach
Fot. Gabi
Koncert z serii Muzykalia Staniszowskie odbył się w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Sosnówce. Wystąpił Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia.

Spotkanie z muzyką żydowską ściągnęło w minioną niedzielę do świątyni komplet słuchaczy. Koncert nosił nazwę: „Muzyka synagog Jerozolimy, Nowego Jorku, Berlina i Wrocławia”. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności wrocławskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej.

Chór bardzo utytułowany i występuje regularnie w Polsce i za granicą. Co ważne uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy, Laszlo Fekete z Budapesztu, Davidem Ullmannem z Jerozolimy.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę liturgiczną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora Moritza Deutscha. W ponadgodzinnym występie zaśpiewali wiele pieśni synagogalnych i jeden utwór w jidysz.

Słuchacze nagradzali chór gromkimi brawami po każdym utworze. Dzięki organizatorom koncertu była okazja zetknięcia się ze światem, który już nie istnieje, ale nadal pobrzmiewa i chce, aby go pamiętać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group