Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 3935
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzycznie przed Wielkanocą. Z pasją

Środa, 30 marca 2011, 14:59
Aktualizacja: Czwartek, 7 kwietnia 2011, 7:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Muzycznie przed Wielkanocą. Z pasją
w Kościele Łaski zabrzmi bachowska, potężna Pasja wg świętego Jana.
Fot. TEJO
Filharmonia Dolnośląska zaprasza na drugą już edycję Dni Muzyki Pasyjnej, która wpisze się także w obchody rocznicy tragedii smoleńskiej. Nie będzie jednak żadnych akcentów politycznych: zabrzmi wielka muzyka w wielkim wykonaniu.

Trzy koncerty kameralne i jeden monumentalny wpiszą się w tegoroczne, już drugie Dni Muzyki Pasyjnej. Ten swoisty mini-festiwal związany z klimatem Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc staje się powoli jeleniogórską tradycją. Dziś w Filharmonii Dolnośląskiej odbyła się krótka konferencja poświęcona temu tematowi. Program imprezy przybliżył Paweł Pituch. Koncerty prowadzić będą Elżbieta M. Terlega oraz Andrzej Więckowski.

Dni rozpoczną się w środę, 6 kwietnia koncertem kameralnym Trio Barokowego SYRINX (Krzysztof Gotartowski, fortepian, Roman Samosrtakow, wiolonczela i Edward Sytianko, flet). O godz. 19 w sali koncertowej przy ulicy Piłsudskiego muzycy zagrają dzieła Jana Sebastiana Bacha.
Następnego dnia, 7 kwietnia, o godz. 19 rozpocznie się wieczór poświęcony muzyce stricte wokalno-instrumentalnej w kameralnym wydaniu. Solistki: Anna Patrys (sopran), Dagmara Miller (mezzosopran), Rafał Żurakowski (tenor) z towarzyszeniem Mirosława Gąsieńca (fortepian) wykonają arie z requiem i oratoria między innymi, G. Rossiniego i G. Verdiego.

W piątek, 8 kwietnia, o godz. 19 w Filharmonii Dolnośląskiej zabrzmi „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego w wykonaniu adeptów muzyki ze szkół muzycznych z Jeleniej Góry i Zgorzelca. – Podkreślamy w ten sposób wkład młodzieży, która się uczy, w Dni Muzyki Pasyjnej, a także współpracę filharmonii z PSM w Jeleniej Górze, która z kolei współpracuje ze szkołą w Zgorzelcu. Nasze uczennice przygotowały arie ze Stabat Mater i pojawił się pomysł, aby wykonać całe to dzieło – mówi Elżbieta M. Terlega, pedagog i krytyk muzyczny. Tak oto 8 kwietnia przed publicznością zaprezentują się: Katarzyna Białkowska (sopran), Gabriela Gąsłowska (mezzosopran) oraz Chór PSM I i II st. im. Nowowiejskiego w Zgorzelcu pod dyrekcją Anny Łopatki. Na fortepianie akompaniował będzie Krzysztof Gotartowski.

Dni Muzyki Pasyjnej zakończą się mocnym akcentem w niedzielę, 10 kwietnia. O godz. 19. 30 w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa – ponad stu wykonawców, w tym ze światowej czołówki i bachowska, potężna Pasja wg świętego Jana. – To dzieło wymaga niezwykle rozbudowanego aparatu wykonawczego, w tym instrumentów dawnych (choćby viola da gamba) – mówi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, pierwszy dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej.

Partie solowe wykonają: Iwona Hossa (sopran), pochodząca z Jeleniej Góry, jedna z najlepszych obecnie mezzosopranistek Agnieszka Rehlis, światowej sławy tenor Thomas Michael Allen z USA oraz Tomáš Král z Czech, który zaśpiewa barytonową partię Jezusa. Orkiestrę FD oraz chór Cantores Minores Wratislaviensis poprowadzi Andrzej Kosendiak,dyrektor Filharmonii Wrocławskiej.

Koncert ten przy okazji będzie dedykowany Ofiarom tragedii smoleńskiej w pierwszą rocznicę katastrofy rządowego samolotu. Organizatorzy zapewniają jednak, że nie będzie to żadna manifestacja polityczna. – Chcemy wspomnieć piękną muzyką wszystkich, którzy rok temu zginęli pod Smoleńskiem – uściśla Mirosław Jacek Błaszczyk.

Jak podkreśla dyrektor naczelna Filharmonii Dolnośląskiej Zuzanna Dziedzic, realizacja Dni Muzyki Pasyjnej jest możliwa dzięki hojnemu mecenatowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Mirosław Jacek Błaszczyk zauważył, że Jelenia Góra staje się z roku na rok coraz bardziej znaczącym miejscem na mapie dużych wydarzeń muzycznych. – Znany festiwal z Łańcucie nie dostał w tym roku środków – wskazał M. J. Błaszczyk. Tymczasem w stolicy Karkonoszy obok festiwali „Gwiazdy Promują” i „Muzyki Wiedeńskiej” tworzy się tradycja kolejnej dużej imprezy. Już wiadomo, że Dni Muzyki Pasyjnej odbędą się także w roku przyszłym, a ich termin będzie powiązany z okresem, na który przypada Wielkanoc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group