Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11861
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzeum zobaczą ogromne. Rozbudowa na finiszu

Wtorek, 15 listopada 2011, 7:38
Aktualizacja: Środa, 16 listopada 2011, 7:59
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Muzeum zobaczą ogromne. Rozbudowa na finiszu
Fot. RED
Trzy i pół tysiąca metrów powierzchni, przestronne sale w nowym budynku, pokaźne zaplecze magazynowe i „zamknięta” w oszklonym atrium chata karkonoska – tak z grubsza wygląda po dwóch latach rozbudowane Muzeum Karkonoskie. Wkrótce – odbiór techniczny obiektu. Pierwsza wystawa – w styczniu przyszłego roku.

Wrażenie jest piorunujące: kto wchodził do kameralnych wnętrz pochodzącego z 1914 roku budynku muzeum, dziś znajdzie się w przestronnym obiekcie w niewielkim stopniu przypominającym wygląd placówki przed dwoma laty. Godne pochwały jest też tempo prac. Półtora roku po ich rozpoczęciu całość jest praktycznie gotowa – trwają kosmetyczne roboty wykończeniowe.

Nowy obiekt dostosowano dla osób niepełnosprawnych. Jest w nim winda, a wejście – urządzone od strony ulicy Chełmońskiego – jest pozbawione barier architektonicznych. Tam także znajdzie się recepcja i szatnia.
– Przybyło nam 2300 metrów kwadratowych powierzchni – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. Wszystko dzięki nowemu budynkowi, a także pozyskanym wnętrzom atrium, gdzie – w roli eksponatu – znalazła się chata karkonoska, stały element ekspozycji, który do tej pory stał pod chmurką.

W rozbudowanym muzeum zmieniło się praktycznie wszystko, a i wystawy będą umiejscowione inaczej, niż przez kilkadziesiąt lat. W starym budynku, który zyskał na potrzeby wystawiennicze wszystkie pomieszczenia parteru, będzie urządzona stała wystawa poświęcona dziejom Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej. – Znajdzie się tu wiele eksponatów, które dotychczas zalegały w magazynach, z różnych okresów historii miasta, także ze „złotego” XVIII wieku – zapowiada Gabriela Zawiła. Dodajmy, że tej tematyce były poświęcone jedynie małe pomieszczenia w „patrycjum”, miniaturze kamienicy von Buchsa. Teraz będą one częścią jednej dużej ekspozycji.

– Wrócimy do przedwojennej koncepcji sal tematycznych. W sali kościelnej zgromadzimy zabytki sakralne i związane z historią kościołów. Tu znajdzie swoje miejsce pochodzący z XVIII wieku model Kościoła Łaski – mówi G. Zawiła. Tu także trafi będący aktualnie w konserwacji prospekt organowy ze zburzonego na początku XX wieku kościoła św. Ducha znajdującego się na Cieplickim Przedmieściu (dziś ulica Wolności).

Muzeum zdecydowanie szerzej potraktuje dział etnograficzny, którego częścią jest wspomniana chata karkonoska, z autentycznym wyposażeniem zebranym z karkonoskich wsi przez założyciela muzeum Hugo Seydela, prezesa Towarzystwa Karkonoskiego. – Dołączą do tego eksponaty z okresu po 1945 roku uzupełnione o rzeczy związane z ludźmi, którzy przybyli tu po wojnie – zapowiada dyrektor Gabriela Zawiła. Planowane jest także odsłonięcie części dachu chaty, aby odwiedzający muzeum mogli zobaczyć, jak wygląda stryszek.

Na pierwszym piętrze starego budynku zgromadzone zostaną obrazy z dawnej Jeleniej Góry i okolic. Wśród nich najważniejszym będzie dzieło Maxa Vislicenusa „Zima. Śnieżka od strony Lisiej Góry”, odzyskane w ubiegłym roku z budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z kolei powierzchnia tej kondygnacji posłuży wystawom czasowym. Z sal będzie można szklaną kładką dostać się do nowego budynku, gdzie na drugim piętrze będą ekspozycje szkła: od eksponatów najnowszych po najstarsze.

Na parterze będą muzealne magazyny wyposażone w wentylację i klimatyzację niezbędną do przechowywania zabytkowych eksponatów. Z kolei na drugim piętrze – oprócz pomieszczeń dla administracji – swoje „królestwo” będzie miał dział edukacyjny. Ogromna sala z możliwością podziału na dwa pomieszczenia będzie miejscem prelekcji i różnych form działalność zarówno dla starszych jak i młodszych bywalców muzeum. Tu także będzie wyjście na taras, skąd można podziwiać miasto z nieznanej zupełnie perspektywy. Na trzecim piętrze znajdzie się większość pracowni merytorycznych, poza szklaną, która ulokuje się na pierwszej kondygnacji.

Niewiele uchowało się z obszernego niegdyś dziedzińca placówki. Udało się jednak ocalić rozłożysty buk i placyk przed patrycjum, gdzie będą organizowane niewielkie imprezy plenerowe. Po przeprowadzce administracji z budynku biurowego (dawnej willi), mieścić się w niej będzie biblioteka, sklepik muzealny oraz magazyny zbiorów.

– Niebawem nastąpią odbiory techniczne placówki, a pierwszą wystawę zatytułowaną „Światło i materia” planujemy na 14 stycznia 2012 roku. Będzie to prezentacja środowiska twórców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz artystów związanych z Hutą Julia. Bohaterką ekspozycji będzie obchodząca 80. urodziny Regina Puchała, która większość zawodowego życia spędziła we wspomnianej hucie – zapowiada Gabriela Zawiła.

Jak będą wyglądały ekspozycje? Muzeum nie przewiduje odejścia od tradycyjnych wystaw w stronę modnych ostatnio multimediów, choć nie znaczy to, że ich nie będzie. – Spełnią funkcję wspomagającą – usłyszeliśmy. Eksponaty historyczne będą odpowiednio oświetlone, co sprawi, że wystawy będą miały atrakcyjną formę wizualną.

W planach są już kolejne wystawy, a wśród nich – prezentacja Zbiorów Malarstwa Polskiego z Muzeum Literatury w Pradze. Wypożyczyło ono z Ukrainy obraz Wojciecha Kossaka „Krwawa niedziela w Sankt Petersburgu”. Dzieło to będzie można podziwiać w kilku dolnośląskich miastach, w tym w Jeleniej Górze. Muzeum Karkonoskie planuje także powrót do Konkursów Gielniakowskich i będzie eksponowało pracę cenionego, przedwcześnie zmarłego artysty grafika Józefa Gielniaka.

Cała inwestycja kosztowała 9 663 374, 40 PLN, z czego 5 022 989,12 PLN przekazano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś 4 640 476,28 PLN z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego. Przebudowę realizuje firma OZ-BUD z Wrocławia. Starania o rozbudowę muzeum rozpoczął poprzedni szef placówki Stanisław Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
675
Jest nowy
6%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group