Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10352
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łomnica: Muzeum w pałacu otwarte

Poniedziałek, 18 marca 2019, 6:01
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2019, 6:41
Autor: WAC
Łomnica: Muzeum w pałacu otwarte
Fot. WAC
Tłumy miłośników historii oraz regionalistów przybyły wczoraj (17.03) do pałacu w Łomnicy na otwarcie nowego muzeum, powstałego we wnętrzach budowli.

Otwarcie ekspozycji jest ukoronowaniem trwającej około 30 lat odbudowy pałacu w Łomnicy. Budowla po II wojnie światowej przechodziła trudne koleje losu. Przez pewien czas funkcjonowała w niej szkoła, co jednak nie uchroniło obiektu przez degradacją, a pożar spowodował zawalenie się pałacowego dachu. Gdy wydawało się, że budynek podzieli los wielu wielu dawnych pałaców, które zamieniły się w trwałą ruinę, przejęli ją potomkowie dawnych właścicieli - Elisabeth i Ulrich von Küster. Przy pomocy licznych instytucji oraz osób prywatnych rozpoczęli renowację obiektu. Ich ambicją stało się, aby budowla została udostępniona do zwiedzania przez turystów.

Otwarta wczoraj ekspozycja w 18 pomieszczeniach, rozmieszonych na trzech kondygnacjach pałacu, przedstawia życie jego mieszkańców na przestrzeni 300 lat jego historii. Nie dotyczy to jedynie właścicieli budowli, ale także osób, które tam pracowały. Ekspozycja ma charakter multimedialny, gdyż każdy zwiedzający wraz z biletem otrzymuje dostęp do aplikacji na smartfona (lub też będzie mógł wypożyczyć tablet, w którym będzie ona zainstalowana), z którym będzie miał możliwość poznania dziejów pałacu i jego lokatorów.

Otwarcie muzeum miało uroczysty charakter i przybyło na nie wielu gości, w tym lokalnych samorządowców. Dla wszystkich przygotowano koncert muzyki dawnej oraz poczęstunek, przygotowany w pałacowej kuchni. Sporym powodzeniem cieszyła się możliwość sfotografowania się z osobami ubranymi w stroje z wielu epok i ucharakteryzowanymi na dawnych właścicieli i mieszkańców budowli.

Dla gminy Mysłakowice jest ważne, że obiekt został odbudowany, odzyskał swoją świetność – mówi wójt gminy Mysłakowice Michał Orman. - Otwarcie tego muzeum jest kolejną atrakcją turystyczną, która umożliwi turystom oraz mieszkańcom gminy zobaczenie, jak żyli ludzie sto, dwieście, a nawet trzysta lat temu. Ekspozycja robi duże wrażenie, a szczególnie cieszę się, że pani von Küster wzięła pod uwagę wszystkie elementy historii tego pałacu, a jedną z sal poświęciła też sali szkolnej, z pięknym starym wyposażeniem z lat 50 i 60, którego dziś już się nie spotyka.

Twoja reakcja na artykuł?

29
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
5
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group