Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 2779
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Most do rozbiórki

Sobota, 4 lipca 2020, 7:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:45
Autor: WAC
Karkonosze: Most do rozbiórki
Fot. Urząd Miasta Szklarska Poręba
Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby oraz czeskiego Korenova zdecydowali o pilnej rozbiórce grożącego zawaleniem mostu granicznego na rzece Izerze. Według zapowiedzi – nowa przeprawa w tym miejscu zostanie wybudowana w przyszłym roku.

Decyzja o zburzeniu uszkodzonego mostu została podjęta w trybie pilnym, gdyż turyści nie respektowali umieszczonych na nim tablic z zakazem wstępu. Most na bardzo popularnym szlaku ze stacji turystycznej Orle do czeskiej wsi Jizerka jest w awaryjnym stanie i grozi zawaleniem.

Gmina Korenov planowała w tym roku rozebranie starego i budowę nowego mostu, który jest już zaprojektowany. Jest też wyłoniony wykonawca. Pierwotnie inwestycja rozpocząć się miała zaraz po zejściu śniegu, lecz stan epidemii uniemożliwił przekraczanie granicy (most będzie stawiany od polskiej strony). Liczono, że stary most jeszcze przetrwa letni sezon, ale wezwany specjalista dał jednoznaczną odpowiedź: most jest niebezpieczny i musi zostać zamknięty.

Budowa nowego rozpocznie się wiosną 2021 r., tuż po odtajaniu śniegu. Jest szansa, że na przyszły sezon letni zostanie uruchomiony. Jedyne, co się w aktualnej sytuacji zmieniło wobec pierwotnego planu, to brak mostu w przyszłym sezonie zimowym.

Apelujemy do turystów, aby pod żadnym pozorem nie próbować przekraczać rzeki w bród - mówi Arkadiusz Lupin z Referatu Promocji Miasta Szklarska Poręba. - Izera w tym miejscu jest rzeką wartką, o bardzo nierównym i zdradliwym dnie, usłanym kamieniami, często o ostrych krawędziach, z licznymi wirami. Skakanie po kamieniach, bądź też przechodzenie przez wodę, może skończyć się tragicznie. Większość z nas nie potrafi ocenić ani głębokości, ani siły nurtu. Nawet przy niższym stanie wody łatwo się wywrócić przechodząc, a upadając rozbić głowę, złamać kończyny, bądź jeszcze inaczej uszkodzić ciało. Ponadto woda w rzece jest na ogół, nawet latem, lodowata. Może powodować skurcze mięśni.

Aby teraz dotrzeć do Jizerki — rezerwatu architektury ludowej, należy skorzystać z przejścia granicznego w Harrachovie, lub przejść z Rozdroża pod Działem Izerskim (między Orlem a Jakuszycami) zielonym szlakiem do Mýtin i następnie w Martinskim Udoli (Údolí naděje) mostkiem na drugą stronę rzeki, a potem wzdłuż Izery do Jizerki. Jest to duże nadłożenie drogi (z Orla do Jizerki jest tą trasą 14,4 km), lecz nie ma innego przejścia.
Do Mýtin można także dojechać pociągiem ze Szklarskiej Poręby Górnej.

Twoja reakcja na artykuł?

7
37%
Cieszy
3
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
16%
Smuci
3
16%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group