Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 3366
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Most do rozbiórki

Wiadomości: Karkonosze
Sobota, 4 lipca 2020, 7:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:45
Autor: WAC
Fot. Urząd Miasta Szklarska Poręba
Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby oraz czeskiego Korenova zdecydowali o pilnej rozbiórce grożącego zawaleniem mostu granicznego na rzece Izerze. Według zapowiedzi – nowa przeprawa w tym miejscu zostanie wybudowana w przyszłym roku.

Decyzja o zburzeniu uszkodzonego mostu została podjęta w trybie pilnym, gdyż turyści nie respektowali umieszczonych na nim tablic z zakazem wstępu. Most na bardzo popularnym szlaku ze stacji turystycznej Orle do czeskiej wsi Jizerka jest w awaryjnym stanie i grozi zawaleniem.

Gmina Korenov planowała w tym roku rozebranie starego i budowę nowego mostu, który jest już zaprojektowany. Jest też wyłoniony wykonawca. Pierwotnie inwestycja rozpocząć się miała zaraz po zejściu śniegu, lecz stan epidemii uniemożliwił przekraczanie granicy (most będzie stawiany od polskiej strony). Liczono, że stary most jeszcze przetrwa letni sezon, ale wezwany specjalista dał jednoznaczną odpowiedź: most jest niebezpieczny i musi zostać zamknięty.

Budowa nowego rozpocznie się wiosną 2021 r., tuż po odtajaniu śniegu. Jest szansa, że na przyszły sezon letni zostanie uruchomiony. Jedyne, co się w aktualnej sytuacji zmieniło wobec pierwotnego planu, to brak mostu w przyszłym sezonie zimowym.

Apelujemy do turystów, aby pod żadnym pozorem nie próbować przekraczać rzeki w bród - mówi Arkadiusz Lupin z Referatu Promocji Miasta Szklarska Poręba. - Izera w tym miejscu jest rzeką wartką, o bardzo nierównym i zdradliwym dnie, usłanym kamieniami, często o ostrych krawędziach, z licznymi wirami. Skakanie po kamieniach, bądź też przechodzenie przez wodę, może skończyć się tragicznie. Większość z nas nie potrafi ocenić ani głębokości, ani siły nurtu. Nawet przy niższym stanie wody łatwo się wywrócić przechodząc, a upadając rozbić głowę, złamać kończyny, bądź jeszcze inaczej uszkodzić ciało. Ponadto woda w rzece jest na ogół, nawet latem, lodowata. Może powodować skurcze mięśni.

Aby teraz dotrzeć do Jizerki — rezerwatu architektury ludowej, należy skorzystać z przejścia granicznego w Harrachovie, lub przejść z Rozdroża pod Działem Izerskim (między Orlem a Jakuszycami) zielonym szlakiem do Mýtin i następnie w Martinskim Udoli (Údolí naděje) mostkiem na drugą stronę rzeki, a potem wzdłuż Izery do Jizerki. Jest to duże nadłożenie drogi (z Orla do Jizerki jest tą trasą 14,4 km), lecz nie ma innego przejścia.
Do Mýtin można także dojechać pociągiem ze Szklarskiej Poręby Górnej.

Twoja reakcja na artykuł?

7
37%
Cieszy
3
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
16%
Smuci
3
16%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 4-07-2020 8:54
Nie w przyszłym a w nadchodzącym sezonie zimowym, p. Redaktorze .
~koniował 5-07-2020 17:10
do: ~ (8:54)
Zimy nie będzie, to i mostu nie będzie.
~` 4-07-2020 11:16
Tyle wody to po tych kambolach się przejdzie mosty zrosty
~koniował 5-07-2020 17:10
do: ~` (11:16)
Przy okazji kilka osób się utopi, ale co tam przejście jest...
~izerski 4-07-2020 13:31
O, Arkadiusz Lipin się odezwał, wielki "expert" od Gór Izerskich. Znany głównie z internetowego pieniactwa. Widzę że znalazł sobie ciepłą posadkę w Szklarskiej Porębie. Panie Arku, jakby przynajmniej od czasu do czasu odwiedził pan to miejsce to by pan ze zdumieniem zauważył, że mnóstwo turystów w sezonie letnim BEZPIECZNIE wyleguje się i opala na głazach leżących w nurcie rzeki. Przejście rzeki przechodząc po głazach przy normalnym nurcie nie jest żadną trudnością dla każdego, kto nie jest życiowym kaleką. Więc proszę z łaski swojej nie rozpowszechniac bzdur, bo kto jak nie Szklarska Poręba (gdzie obecnie pracuje pan w Referacie Promocji) zaniedbał ten mostek? A teraz obudziliście się z ręką w nocniku i przez swoje zaniedbania narażacie turystów. Tak, to jest wasza wina. Gdyby naprawdę zależało wam na bezpieczeństwie turystów, to byście na czas budowy nowego mostu ustawili mostek tymczasowy. Taki mostek funkcjonował w tym miejscu w czasie obchodów 100-lecia Osady Orle. Wojsku Polskiemu zajęło ustawienie tego mostku - uwaga! - jeden dzień! Ale dla was to za trudne. Za dużo Facebooka a za mało pracy w terenie, panie Arku.
~Stachu 4-07-2020 22:05
do: ~izerski (13:31)
Arkadiusz Lipin to wyjątkowy buc. Tandetna stronka z bajkami o Górach Izerskich nie przynosi dochodów (bo nikt już tam nie zagląda), to Arkadiusz Lipin załatwił sobie posadkę w budżetówce. Arkadiuszowi Lipinowi słabo wychodzi nawet opowiadanie bajek.
~Strachliwa Jelonka 4-07-2020 17:37
Pisowska Jelonka zajmuje sie jakimiś mostkami, natomiast olewa niezwykle istotne problemy komunikacyjne Kotliny. Jak dotąd strachliwi lub lizusowscy redaktorzy skrzętnie omijają niewygodne tematy dla PiS. Może na początek droga do Zgorzelca. Pokażcie redaktorzy z Jelonki, że potraficie wesprzeć mieszkańców w ich walce z wykluczeniem komunikacyjnym Kotliny.
~I 5-07-2020 16:00
do: ~Strachliwa Jelonka (17:37)
Za fatalny stan wyjazdu na Zgorzelec odpowiada miasti Jelenia Góra. Za znakiem granicy miasta tragedii nie ma. A kto rzadzi w JG? Od lat!
~koniował 5-07-2020 17:12
do: ~Strachliwa Jelonka (17:37)
u od rządzi PO, a wcześniej inne partie niezwiązane z PiS i wszystkie rządzą fatalnie.
~kornel1 5-07-2020 13:06
Postawcie tam Arkadiusza Lipina, będzie siedział w krzakach i pilnował, żeby turyści nie przechodzili w bród przez rzekę. Tak jak dawniej żołnierze WOP. Arkadiusz Lipin zamiast po górach lubi szwendać się po cudzych blogach i atakować autorów, że ktoś gdzieś wjechał rowerem (mimo, że zrobił to całkowicie legalnie), nie tak jak on by chciał nazywa różne miejsca w Górach Izerskich (mimo, że takie są oficjalne nazwy i powszechnie figurują na mapach) albo zaczepia różne osoby na Facebooku i forach i obraża ich za to, że skrytykowali jakąś inwestycję w Górach Izerskich. Arkadiusz Lipin też by na tym skorzystał, bo w końcu dowie się jak wyglądają Góry Izerskie. Niech zapracuje na swoją nową, ciepłą posadkę.
~DJE84K4 5-07-2020 18:45
Do kitu z tym mostkiem. Tylko się niepotrzebnie stada Czechów pchają na nasza stronę i robią tłok taki, że trudno wejść do Orla czy do Chatki. A spróbujcie w Smedawie zapłacić złotówkami...nie przyjmują. My przyjmujemy ich szmatławe korony.
~waz 5-07-2020 23:18
Przez taką rzeczkę tp moja siedmioletnia wnuczka przechodzi bez żadnego problemu. Po co więc straszyc wyimaginowanymi niebezpieczeństwami... Wytrawnemu piechurowi to ten mostek jest tak potrzebny, jak zającowi dzwonek na polowaniu.
~iras 6-07-2020 8:18
2 długie deski położyć i jest przejście ale problem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group