Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2317
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mogiły wołają o pomstę do nieba

Wiadomości: Jelenia Góra / region
Sobota, 22 sierpnia 2009, 7:50
Aktualizacja: Niedziela, 23 sierpnia 2009, 21:52
Autor: Angela
Fot. Angela
Na jeleniogórskim cmentarzu komunalnym wiele grobów porośniętych jest trawą i chwastami sięgającymi do półtora metra wysokości. – Ktoś powinien zrobić na nich porządek – mówią oburzeni mieszkańcy. Do kogo należy ten obowiązek? Do administracji cmentarza czy do bliskich zmarłego? – pytają.

Na nowym i starym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej w fatalnym stanie jest około 10 procent mogił. Już na pierwszy rzut oka widać, że nikt nie odwiedzał tych grobów co najmniej od miesięcy. Pośród wyrastających chwastów nie widać często krzyży, ani pomników. Stare znicze leżą tam najprawdopodobniej od ubiegłorocznych świąt.

- Ludzie przypominają sobie o bliskich zmarłych przed Wszystkimi Świętymi – mówi sprzątająca mogiłę męża pani Stanisława. A przecież zmarli żyją dopóki o nich pamiętamy, tak mówi stare powiedzenie. Jak my się teraz nie będziemy opiekować tymi co zmarli, to nami też się kiedyś nikt nie zaopiekuje. Takie rzeczy wynosi się z domu. Często mama z tatą do swoich rodziców pojadą na grób raz w roku. A cały rok mogiła stoi. Ani kwiatka na niej nie ma, ani znicza, nawet nie widać tabliczki i krzyża. Dzieci patrzą na to i za kilkanaście lat będą robić to samo. Żeby grób był czysty i zadbany trzeba się nim zajmować co najmniej raz w tygodniu. Ale ludzie teraz są tacy zabiegani, młodzi gonią za rozrywką, starsi za pieniędzmi. A przecież wszyscy tu kiedyś trafimy, i nie daj Boże, żebyśmy leżeli tacy zapomniani, jak ci w tych chwastach.

Pan Lucjan na cmentarz przychodzi codziennie. Ma tu córkę, która zginęła w wypadku. Jak mówi, nie wyobraża sobie, by grób jego córki porastały jakieś chwasty.

- Może pomyśli pani, że jestem dziwak, ale przychodzę tu, rozmawiam z nią, opowiadam co u mnie – mówi spuszczając wzrok. Nie mógłbym tu nie przyjść, nie dotknąć tego kamienia, nie posprzątać liści. Denerwują mnie te chwasty, które rosną na grobach obok. Tak zapuścić grób to barbarzyństwo. Ktoś powinien się tym zająć, jest jakiś właściciel, jakiś zarządca, dlaczego nikt nie reaguje? - pyta.

Jak mówi Michał Kasztelan, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w swoich obowiązkach ma utrzymanie czystości na ścieżkach, w kaplicy czy szaletach publicznych, wywóz śmieci, remont dróg cmentarnych czy utrzymanie zieleni, trawników oraz parkingów przycmentarnych. Obowiązek posprzątania grobu należy natomiast nie do zarządcy cmentarza, ale do osób, które wykupiły miejsce mogiły.

- Grób należy do rodziny osoby zmarłej – mówi Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które administruje jeleniogórskie cmentarze. To rodzina wykupuje miejsce do pochówku, do którego ma prawo przez dwadzieścia lat. Przez ten czas ma również obowiązek utrzymania go w czystości, jak również posprzątania przestrzeni między grobami. Problem stał się tak widoczny, bo wielu młodych ludzi wyjechało za granicę, a starsi, albo nie mają już siły sprzątać, albo leżą na cmentarzu. Są i tacy, którym się po prostu nie chce przyjść i posprzątać. My do tych grobów nawet nie mamy prawa, ktoś mógłby nas później oskarżyć, że razem z chwastami wyrwaliśmy jakieś kwiaty czy krzewy. Nie mamy też możliwości wyciągania konsekwencji wobec ludzi, którzy nie sprzątają. Nie możemy ich karać.

Rozwiązaniem dla osób, którzy nie mają czasu na sprzątanie mogił swoich bliskich, lub mieszkają zbyt daleko by regularnie je odwiedzać, są firmy oferujące sprzątanie grobów, w tym MPGK. Koszt całorocznej opieki nad mogiłą, łącznie z zapalaniem zniczy to około 300 złotych.

Groby niczyje
Jak zapewnia Michał Kasztelan, w najbliższym czasie ma zostać rozwiązany problemem sprzątania grobów osób nieznanych tzw. NN oraz pensjonariuszy domów starców, którzy często nie mają rodziny. Obecnie nikt się nimi oficjalnie nie zajmuje.
Jest propozycja by dla tych grobów wydzielić specjalne miejsce. Wówczas grobami zmarłych pensjonariuszy zajmowaliby się ci, którzy żyją i mieszkają w tych placówkach. W przypadku grobów NN natomiast nie układany byłby stożek z ziemi, ale groby byłyby płaskie, co ułatwiłoby nam ich wykoszenie i utrzymanie w czystości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~? 22-08-2009 8:03
To efekty przejecia cmentarzy przez kosciol ,ich hore ambicje i pazernosc .
~ktos. 22-08-2009 8:17
Jak ja chodzilam do szkoly to czasami chodzilismy na cmetarz zeby posprzatac taki czyn spoleczny. Czemu teraz tego nie ma?
~ZABOBRZANIN 22-08-2009 8:37
zawsze ktoś jest od naliczania opłat gorzej z podstawowy dbaniem o ład i porzadek ! Rodzina po zmarłych sama sobie to zrobi... Ma to w umowie przecież, a i zmarły ma jak w ogrodach !
~n-l 22-08-2009 8:50
Przecież to cmentarze samorządowe, prowokatorze komunistyczny.
~ania602 22-08-2009 9:03
Ale tak jest tylko na nowym cmentarzu na starym nie ma tego problemu
~zdziwiony 22-08-2009 9:44
Mogiły to mogiły. Mogą nie mieć w tej chwili opiekuna. Za to zarządca cmentarza "działa" jak trzeba. Teraz nie mam czasu, ale później prześlę zdjęcia wykonane kilka tygodni i dni temu na nowym cmentarzu. Włosy z głowy rwać przy takim gospodarzu.
~destinatiOn 22-08-2009 9:59
Najgorsze są te groby na starym cmentarzu, ktore równaja się z ziemią, bo nikt o nie nie dba. Gdyby nie krzyże stojące nad nimi chyba nikt by nie pomyślał, że ktoś jest tu pogrzebany...
SolAngelica 22-08-2009 10:00
Uwielbiam porządkować zaniedbane groby, szczególnie dzieci. Cmentarz w W. też nie wygląda wcale lepiej-właśnie w miejscach pochówków dzieci :( Obok grobu mojej prababci jest zaniedbany grób dziecka, który moja rodzina zawsze porządkuje i zapala znicza. Dużo jest grobów opuszczonych przez rodzinę: może to powód wyjazdu za granicę?
~ 22-08-2009 10:15
a jak sie ma grobz najblizszych w olsztynie i nie ma tam rodziny to co mamy byc potepieni czy dla ludzi jechac set kilometrow co miesiac zeby dewotom zamknac geby
~do~? 22-08-2009 10:26
a poza tym z główka wszystko w porządku ?
~ 22-08-2009 10:47
Drogi towarzyszu poprzedniku a może to wina imperialistów lub kosmitów
jurbassteck 22-08-2009 11:03
Zmarli nie potrzebują pomników, zniczy, kwiatów... Zmarli potrzebują modlitwy...
~Jano 22-08-2009 11:18
stawiaja grobowce na pokaz za gruba kase a pozniej tylko w sieto zmarlych chodza zeby wszyscy ich futra podziwiali
piipi 22-08-2009 12:02
.. to brak rodziny,a obcy ma inne zajecie ! Zapomnienie .. NIE boli,bo jest KTOS,kto o tych zapomnianych pamieta !
~kaya 22-08-2009 12:10
na tym cmentarzu niedawno pochowałam babcię,i pomimo że czesto odwiedzam jej grób,nie sposób zapanowac nad chwastami,nawet dowaidywałam się o jakiś środek w specjalistycznych sklepach.Uważam,że problem z chwastami dotyczy również zarządu cmentarza,ponieważ ziemia,w której sa chowani ludzie,to zwyczajne pole,dzika,nie uklepana niczym ziemia,gdzie wczesniej coś sobie rosło...Taki środek na chwasty jest do dostania tylko w specjalistycznych sklepach,moze zarządca powinien nad tym się zastanowić.
~ 22-08-2009 13:55
Jak zwykle winni wszyscy tylko nie MPGK. Bywa tak, że kontenerów nie widać spod śmieci to wina tych co śmieci wywalają, to, że niektóre ścieżki nie są do przejścia w czasie opadów, to wina tych co tam chodzą, to, że na cmentarzu w najlepsze rozwija się hodowla kotów pod czujnym okiem kierownika, to zlikwidowanie tego absolutnie nie jest w gestii zarządu cmentarza. Pan kierownik nie widzi jak kociska wylegują się na grobowcach czy pomnikach, gdyż pan kierownik cmentarz wizytuje SAMOCHODEM. Tak wię Ludzie odczepcie się od MPGK, wybrukujcie ścieżki, śmieci zabierajcie do domu, a kotkom przynoście przy okazji mleczko i coś na ząbek, a poźniej nie zapomnijcie po kotach posprzątać.
~adi 22-08-2009 14:26
dla mnie barbarzyństwem jest chowanie w czerwcu i lipcu zmarłych w grobach gdzie woda gruntowa podeszła na pół metra poniżej poziomu gruntu. czy ktoś płaci za to żeby jego zmarły leżał po pogrzebie w wodzie? na czas pogrzebu wypompowuje się wodę a potem ma się gdzieś co dzieje się z trumną i ciałem
~al 22-08-2009 15:29
a od kiedy mogiła może wołać????????
~z jeleniej 22-08-2009 16:34
Pan Prezes Kasztelan moglby wykazac sie wieksza zyczliwoscia i sercem a nie tylko znajomoscia przepisow. Coraz wiecej jest grobow osob osamotnionych z roznych powodow, a ich stan swiadczy o tych co pozostali i sa odpowiedzialni, chocby z racji administrowania cmentarzem.
teessi 22-08-2009 16:36
do Al - a wiesz, co to jest personifikacja?
~a 22-08-2009 16:42
Jak się porządkuje grób swoich najbliższych, a obok leży ktoś obcy i nikt o tą mogiłę nie dba, to można od czasu do czasu posprzątać, a nie liczyć na zarząd cmentarza, bo itak się nie doczeka.
~pracownik 22-08-2009 17:23
Nie trzeba systemowych rozwiązań, aby opiekować się grobami byłych, samotnych mieszkanców domu pomocy. Odrobina chęci i szcunku może spowodować, że wszystkie takie osoby chowane przez Dom Pomocy Spolecznej "Pogodna Jesień" mają wystawione pomniki, sukcesywnie są sprzątane, a na grobach pojawiąją się znicze i kwiaty.
~Wierny tylko Jemu 22-08-2009 18:14
Zastanawiałem się nad słowami Jezusa "Niech umarli grzebią umarłych swoich, lecz ty idź i głoś Królestwo Boże" z Ewangelii Łukasza 9: 59-60 lub wg Mateusza 8: 22 - "Pójdź za Mną, a umarli niech grzebią umarłych swoich".
~zdziwiony 22-08-2009 18:15
Przesłałem obiecane zdjęcia, w tym jedno dzisiejsze.
teessi 22-08-2009 18:59
Do Zdziwionego: chyba trzeba przesłać Im jeszcze raz, bo coś się rano skiepściło i było widać niebieskie prostokąty zamiast zdjęć. :-)
~dedektyw 22-08-2009 19:43
Na cieplickim cmentarzu wszystko wykoszone ,posprzątane,śmietniki opróżnione,więc można utrzymać porządek.Pan Kasztelan i MPGK widzą winę tylko u innych a sami nawet nie opróżniają pojemników ze śmieciami.Mam teścia na starym cmentarzu na Sudeckiej i to co zastałam w środę 19.08.09 woła o pomstę do nieba.Smieci walają się po ścieżkach/to obowiązek MPGK,wszystkie ścieżki zarośnięte.Panie Kasztelen proponuję spacer niezapowiedziany po cmentarzu,to Pan sam zobaczy.Pierwsze wrażenie to panowie/pracownicy /z kiepem w buzi i ręce w kieszeni,a potem proszę się przespacerować po bocznych alejkach to Pan sam zobaczy jak to wygląda i potem Pan się wypowie jak pracuje MPGK
~erg 22-08-2009 20:21
Po obejrzeniu zdjęć powiem : PANIE KASZTELAN - DO ROBOTY !!! BO WAS ZIMA ZASKOCZY :)))... Pan kierownik też niechby udał się do pracy ....
~Na powaznie o PL 23-08-2009 16:07
Taaaaa , groby katolickie , cmentarz katolicki , balagan katolicki . Jak moze byc inaczej w panstwie katolickim . Polska nie jest krajem demokratycznym , to juz kraj wyznaniowy . Katolska .
~Anka 23-08-2009 17:24
Od wielu lat mam ten sam problem. Grób mojej mamy znajduje sie obok grobów osób, których praktycznie mówiąc nikt nie odwiedza. Chwasty po pas. I co z tego, że zrobię w miarę swoich możliwości, (bo przeciez nie chodze na cmentarz z kosą!!!) porządek, jak za dwa tygodnie jest dokładnie to samo! Ktoś do jasnej anileki płaci tym panom za to, żeby utrzymywac ten cmentarz w czystości. Gdybym ja tak pracowała w swojej firmie po tygodniu dostałabym wypowiedzenie, a tu widocznie... czy sie stoi czy sie leży gotóweczka sie nalezy
~Ponury 27-08-2009 10:41
A może wysłać tam Śmierć? ;) Kosę ma, to i chwastów ubędzie ;)
~Ponury 27-08-2009 12:40
A może wysłać tam Śmierć? ;) Kosę ma, to i chwastów ubędzie ;)
~nie praktykujaca 27-08-2009 21:42
a moze by tak skonczyc z tymi"kolorowymi jarmarkami"/przepraszam,i zapozyczyc pomysl na cmentarze z USA?,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group