• Wtorek, 17 września 2019
  • Godz. 8:16
  • Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
  • Czytających: 3338
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Mocne wrażenie siłą koloru

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 29 sierpnia 2008, 20:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 września 2008, 15:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zdumiewające, głębokie, niezwykle barwne prace Artura Nachta–Samborskiego oglądał w piątkowe popołudnie tłumek jeleniogórzan żądnych mocnych wrażeń wywołanych przez sztukę. Ucztę połączoną z degustacją owoców i lampką wina zgotowała Galeria Biura Wystaw Artystycznych.

Wystawa „Nacht impresjonista” to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie w tym roku w BWA. Dzieła o światowej klasie, znane nazwisko autora zadziałały jak magnes nie tylko na miłośników sztuki. Obrazy malarza kolorysty, który za życia niechętnie dzielił się swoimi dziełami, przykuwają wzrok głównie dzięki trudno definiowalnym słowem kolorom. – Tej ekspozycji nie trzeba reklamować. To powinien zobaczyć każdy, który choć trochę interesuje się sztuką – mówiła Janina Hobgarska, dyrektorka BWA.

Chętnych nie zabrakło: wśród obrazów, głównie portretów i autoportretów Mistrza przewijali się znani i mniej znani jeleniogórzanie. Stali bywalcy galerii oraz ci, których zaintrygował Autor wystawy, okraszonej „martwą naturą” w postaci malarskiej kompozycji prawdziwych owoców.

- Widziałem tę wystawę wcześniej, w Krakowie, w sali Akademii Sztuk Pięknych, gdzie sam malarz studiował. Tutaj w Jeleniej Górze nabiera innego wymiaru. Choć wiszą tu te same dzieła, ekspozycję odbiera się zupełnie inaczej – mówił Aleksander Miklaszewski, szef Fundacji Sztuki Współczesnej im. Artura Nachta-Samborskiego, który wraz z Janiną Hobgarską otworzył wystawę. Miklaszewski wyraził nadzieję, że ekspozycję będą odwiedzać uczniowie, bo to wspaniała lekcja sztuki na żywo.

Prezentowane 70 obrazów Nachta-Samborskiego należy do mieszkającej w Izraelu rodziny Artysty, ale na co dzień dzieła te można oglądać w poznańskim Muzeum Narodowym, gdzie są w depozycie.

- Dziękuję pani dyrektor, że przyjęła tę ekspozycję w Jeleniej Górze – mówił Aleksander Miklaszewski. Janina Hobgarska podkreśliła, że dzieła Nachta są tak charakterystyczne, że trudno je porównać do jakiegokolwiek z malarzy impresjonistycznych. To jest po prostu Nacht ze swoimi fascynacjami barwą, maską i portretem.

Wystawę „Nacht – impresjonista” będzie można oglądać w BWA do końcówki września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Sabath 29-08-2008 20:54
co do kolorów to moja żona kocha różowy kolorek i chciała wymalować moje bmw na różowo ! niech sobie kupi swój ale jednak to nie jest nas do końca samochód jak powinno być czyli dzielić się z żoną i myślała żeby połowę mojego bmw pomalować na różowo i już mi się nie dobrze robi jak widzę ten kolor bo wszystkie jej rzeczy są różowe
HankaOdRumcajsa 30-08-2008 10:29
Do Sabatha! Wiesz co to są zdania? A kropka na końcu zdania też wiesz?
~Dzidek 30-08-2008 12:11
Hanka co Ty bedziesz z dresem rozmawiac ;)
~Eugeniusz K. 30-08-2008 15:12
przepiekna wystawa, wybitny artysta, jeden z najwiekszych we wspolczesnej sztuce polskiej - GRATULUJĘ
~bład 1-09-2008 14:54
Wszystko dobrze, tylko prace pokazują Nachta-ekspresjonistę< nie impresjonistę>a jest to istotna różnica.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group