Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7096
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mobilny PSZOK wywołał na sesji burzliwą dyskusję

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 marca 2015, 7:32
Aktualizacja: Wtorek, 3 marca 2015, 9:12
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Podczas piątkowej (27.02) nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry w programie były również zmiany w uchwale śmieciowej, umożliwiające odbiorcy odpadów wprowadzenie dodatkowej usługi w postaci mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

W trakcie mobilnej zbiórki przyjmowane mają być odpady problemowe, tj. m.in.: leki, farby, opakowania, rozpuszczalniki, detergenty, oleje silnikowe, baterie, czy akumulatory. Przedmiotem punktu obrad nie był zakup pojazdu do mobilnej usługi PSZOK, który to spółka ma nabyć za własne środki. Miasto ma płacić za dodatkową usługę mobilną, która ma kosztować ok. 73 tysiące zł. miesięcznie (stacjonarny PSZOK to koszt ok. 43 tys. zł), a to wymaga zgody radnych.

Burzliwą dyskusję wywołała informacja o zakupie pojazdu. - W całej Polsce trwa w tej chwili festiwal, jak zagospodarować nadwyżki, bowiem większość miast tak ustaliła opłaty śmieciowe, by była „poduszka” - mówił Miłosz Sajnog. W Gdańsku buduje się biurowiec, we Wrocławiu powołuje się policję śmieciową, a my próbujemy z jednej strony zreorganizować wydział, zatrudnić ludzi, a z drugiej zrobić PSZOK mobilny, itd. - dodał radny PO-ODŚ. Szef komisji finansów chciał również wiedzieć, skąd biorą się pomysły na tego typu rzeczy skoro analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi nie jest jeszcze opracowana. - Rozmawiałem z jednym z właścicieli firmy consultingowej i powiedział mi jasno: wszyscy w Polsce kombinują teraz jak to wszystko ze sobą związać – stwierdził Miłosz Sajnog.

Nieoficjalnego koalicjanta poparł Krzysztof Mróz, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Od początku ceny za wywóz śmieci były zawyżone, a zakres usług zaniżony – powiedział i zapytał skarbniczkę o wysokość nadwyżki z tego tytułu. W odpowiedzi usłyszał, że na koniec grudnia było to 3 mln. zł, ale z tego należy jeszcze zapłacić za grudzień - 1,2 mln. zł.

W mobilnym PSZOK-u będą różnego rodzaju pojemniki do segregowania przedmiotów niebezpiecznych. - Jeśli chodzi o koszty, to zakup pojazdu mobilnego PSZOK-u jest dużo mniejszy, niż budowa kolejnego stacjonarnego punktu. W waszych rękach leży los mieszkańców. Nie mamy w tej chwili umowy wiążącej i co mamy powiedzieć mieszkańcom? Że nie mają gdzie dostarczać odpadów wielkogabarytowych, czy niebezpiecznych? Od tego państwo jesteście, żeby ten problem rozwiązać. Jeżeli jesteście przeciwko mieszkańcom... to jest wasza decyzja – stwierdził prezes MPGK Włodzimierz Stasiak.

Ostatnie zdanie prezesa spółki wywołało oburzenie radnych, w tym Miłosza Sajnoga. - Proszę nie mówić, że rada działa na niekorzyść mieszkańców, albo na ich szkodę. Uprzedzam lojalnie, że jeśli jeszcze raz usłyszę, że radni działają na szkodę miasta to będę apelował o przerwę, która będzie trwała tak długo, aż nie padną oficjalne przeprosiny na tej Sali – mówił radny.

Po przerwie, o którą wnioskował Piotr Miedziński przeprowadzono głosowanie. Za powierzeniem spółce MPGK zadania własnego miasta Jeleniej Góry, dotyczącego prowadzenia Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych głosowało 19 radnych, dwoje wstrzymało się od głosu (Rafał Szymański, Janina Ziętek), a Ireneusz Łojek nie oddał głosu. Nieobecny na sesji był Robert Obaz. W głosowaniu za wprowadzeniem usługi mobilnego PSZOK-u było 18 radnych, wstrzymali się Rafał Szymański i Janina Ziętek (oboje PiS), a głosu mimo obecności na sali nie oddali Ireneusz Łojek (PiS) i Danuta Wójcik (RZJG).

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdujący się przy ul. Wolności 161/163 czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 – 18.00, a w soboty od godz. 8.00 – 14.00. Po zakupie pojazdu do odbioru tego typu odpadów, ustalony zostanie terminarz i lokalizacje, gdzie mobilny PSZOK będzie się pojawiać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~2+2=4 2-03-2015 8:16
Bardzo dobry pomysł .Teraz dopracować przejrzystą ,zrozumiałą informacje ,gdzie i kiedy .
~ad 2-03-2015 8:25
od początku było wiadomo że ceny i system jest ta ustawiony żeby doić z kasy mieszkańców,oczywiście dla ich dobra,wszystkie nadwyżki zostaną skonsumowane przez urzędasów na premie i inne zawiłe historie,ale tępy naród dalej klaszcze i płaci najwyższe stawki
~eco 2-03-2015 8:32
Chyba zacznę robić zdjęcia dokumentujące "selektywną zbiórkę odpadów" i pojawię się na którejś sesji Rady. Poza stacjonarnymi PSZOK-ami segregacja śmieci to fikcja. Ale jakże słodkie są jej owoce!
~taka prawda 2-03-2015 8:33
Swoimi decyzjami np. wstrzymywaniem remontu ul. Widok radni działają na szkodę miasta i mieszkańców i żadne szantażowanie przerwami nie pomoże Mieszkańcy wiedzą radni to szkodniki zabrać im diety od razu odczepią się od radzenia i od rady
~przeciwnik ODS 2-03-2015 9:12
działacie na szkodę miasta Panie Sajnog i ta reszta z Pan kliki ODS-PO -PIS i niech Pan nie robi fochów -dla Cieplic nic Pan nie zrobił nic nie pomógł, bo to co jest niemedialne to dla Was jest nie ważne. Widok - lepiej w następnym roku dać 80 tys złotych plus za zerwanie i położenie asfaltu niż teraz tylko te 80 tys . Tak to już jest ,że przetargów nie czytacie i nie widzicie tam specyfikacji czasami wychodzą rzeczy podczas remontów,ale ważne ,aby zrobić koło siebie szum
~SARBLE 2-03-2015 9:18
Jak mają nadwyżki finansowe, to niech zatrudnią służby do posprzątania miasta, bo Jelenia, to niezły "śmietnik", aż wstyd, aby tak turystyczne miasto wyglądało :(
~fan sekty po 2-03-2015 9:33
dajcie zośce nadwyżkę niech jedzie w Kilimandżaro i nie wraca do 67lat
~ 2-03-2015 9:40
jesli jest tak wysoka nadwyzka przy około 30 % migających się od płacenia za śmieci to moze powinniście Państwo obniżyć stawki np. o 30 % tym wspólnotom, które muszą stawiać smietniki i dzierżawić grunty.
~ 2-03-2015 10:08
Zdumiewająco głeboką myśl wyraził Radny Miłosz Sajnog: "wszyscy w Polsce kombinują..." Kompinuj pan, kompinuj! Jestem pod wrażeniem!
~fan sekty po 2-03-2015 10:08
Gdyby chcieć znaleźć jakiś jeden, najważniejszy cel polityki polskiej ostatnich lat, to jest nim z pewnością rozbicie społeczeństwa. Nie chodzi nawet o wojnę Polsko-Polską. Jeszcze groźniejsze jest niszczenie przez państwo tak zwanego kapitału społecznego. Marzeniem młodych ludzi jest to, aby z kraju wyjechać. Zagrożenie wojną zapewne tylko zwiększyłoby emigrację (tak, jak ma to miejsce na Ukrainie). W przeszłości jednym z najważniejszych czynników motywujących Polaków do walki była obrona wiary ich ojców. I na tym polu także determinacja naszych pseud-elit jest zadziwiająca. Społeczeństwo jest już tak ogłupiałe, że zaczyna wierzyć, że religia jest wyłącznie prywatną sprawą. Ze spokojem znosimy obelgi jakiegoś chorego z nienawiści do polskości profesorka - płacąc mu pobory z naszych podatk
~Wytyk 2-03-2015 10:15
MPGK kombinuje jak tu zarobić jeszcze więcej,oszczędzają nawet na informatyku? Harmonogram wywozu śmieci tak zrobiony ,że trzeba pobierać planu wywozu dla całego miasta, a potem szukać swojej ulicy. Po jakiego czorta mam pobierać zbędne pliki i zaśmiecać sobie komputer. Panie prezesie nie oszczędzaj pan zatrudnij może informatyka z prawdziwego zdarzenia bo ta wasza strona to czysta amatorszczyzna
~ 2-03-2015 11:01
Niech się lepiej zajmą zas...ymi chodnikami i trawnikami... Masakra jakaś co się dzieje na mieście. Wszędzie gówna... Przecież pies też człowiek i sie wys...ć musi, a nikt tego nie sprząta... Tysiące świeżutkich psich kup jest codziennie dokładanych do tych i tak już zalegających... Normalnie aż miło popatrzeć, miejscami "las gówna"....
~Kiki2 2-03-2015 11:03
na większości prywatnych posesji segregacja jest prawidłowa. a tam gdzie sąsiad sąsiadowi wilkiem to i śmieci się walają. I anonimowo donosi się na sąsiada albo narzeka że mpgk/eco/radni/prezydent nie posprzątali. "kulturka" przywieziona w 1945 wiadomo skąd. a wedle porzekadła jabłko nie pada daleko od jabłoni ;)
~Kiki2 2-03-2015 11:35
na większości prywatnych posesji segregacja jest prawidłowa. a tam gdzie sąsiad sąsiadowi wilkiem to i śmieci się walają. I anonimowo donosi się na sąsiada albo narzeka że mpgk/eco/radni/prezydent nie posprzątali. "kulturka" przywieziona w 1945 wiadomo skąd. a wedle porzekadła jabłko nie pada daleko od jabłoni ;)
~taaa 2-03-2015 12:28
Chodniki z psimi odchodami, błoto, kałuże, obdrapane tynki, zimą nie odśnieżone ulice, wszędzie porzucone śmieci, to całe miasto to jedno wielkie wysypisko, nic dziwnego że w cywilizowanych miastach jak Wrocław się śmieją, tam od razu poznają że ktoś przyjechał z Jeleniej bo muszą nosy zatykać.
~anonim777 2-03-2015 12:47
Od kontroli czystości chodników jest straż miejska,zabrać radar ! PO2 nie wszyscy mają kubly na śmieci!!
~zakochana w Radzie 2-03-2015 13:13
1.Nareszcie ktoś się przyznał, że wszyscy w Polsce kombinują. Brawo panie Sajnog.Teraz zrozumiałam, gdzie podziewa się forsa. 2. Kiedy Rada przewiduje urocystość powitania Zofii Czernow powracającej z Kilimandżaro?
~inny 2-03-2015 15:43
potoczny mieszkaniec nie rozróżnia 80 tys od 800 tys. I tak jeleniogórska inteligencja dyskutuje nie wiedząc o czym...
~Nie radny 2-03-2015 16:36
To niech radni sami woza na Pszok śmieci, ciekawe ilu z nich skorzystało z tego punktu. Pod artykułem ze strzykawkami były tylko komentarze, ze pszok za daleko, ze nikt nie chce wozić do mpgk. To jak chcą zrobic odbiór mobilny, nagle radnym sie nie podoba! A moze ja wole mieć odebrane farby i strzykawki spod domu? Moze trzeba pytać ludzi którzy chcą z tego korzystać, a nie radnych?
~ 2-03-2015 18:53
Ale znależli sobie 'złota żyłę".Dokąd będą ciągnąć z ludzi kasę za nic .Tyle milionów zysku a brud na chodnikach, na ulicach,zarośniete chaszczami rózne skrawki terenu miejskiego,rozrośniete żywopłoty smagające po oczach gałazkami itd. Gdzie SM? która powinna pogonić włascicieli tychże chaszczy chocby to był sam ratusz? a radni faktycznie działaja przeciwko wyborcom
~antrolopolog 2-03-2015 23:22
We Wrocławiu powołuje się policję śmieciową, bo tam więcej śmiecą. U nas nie trzeba, bo na szczęście u nas nie ma tylu śmieciarzy co we Wrocku. No chyba że przyjadą turysty z Wrocka na święta. Do nas po wojnie przyjechała głównie inteligencja z Kresów, a do Wrocławia same chłopstwo zza Buga. Stąd ta różnica.
~do 12:28 2-03-2015 23:23
Uważaj, żeby ktoś przed tobą nie zatykał nosa, słoiku z Wrocka. http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/959344,wroclawianin-myje-sie-raz-w-tygodniu-w-sobote,id,t.html - i tyle w tym temacie.
~mm 3-03-2015 7:33
to następne opłaty dojdą zabrać kubły ogólnodostępne niech każdy ma na swoim terenie , kubeł i tam wrzucać a nie tak jak jest w tej chwili nikt za nic nie odpowiada w ogólnodostępnych kubłach jest bałagani nikomu to nie przeszkadza straż miejska i policja codziennie przejeżdża po tej ulicy i widzą jaki jest bałagan ale im to nie przeszkadza
~jeżozwierz1 3-03-2015 13:09
Szanowni Państwo Radni. A może tak bez fochów, wielkiej polityki, megaa...liz, udawania ważniaków przy odpadach. Czy potrafią Państwo sobie wyobrazić pielgrzymki obywateli z meblami na barkach zmierzających do stacjonarnego punktu PSZOK przy ul. Wolności 161/163? Potraficie! Oczami wyobraźni widzicie Obywatela X zamawiającego na własny koszt transport do przewiezienia tapczanu. Otóż nic bardziej błędnego w takim myśleniu. Obywatel X ma taczkę, załaduje ciemną nocą meble, sprzęt agd i inne opony, i w ramach nocnej przechadzki przewiezie manele do przyleśnego rowu. Przecież znowu zbliża się sprzątanie świata. Za nami 20 miesięcy nowych zasad wnoszenia opłat za odbiór odpadów z gospodarstw domowych. I nie wiadomo ile śmieci zebrano? Ile kasy pobrano? I jaki bilans jest? To jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group