Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9581
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mniej Dolnoślązaków

Sobota, 24 października 2020, 8:13
Autor: WAC
Region: Mniej Dolnoślązaków
Fot. Urząd Statystyczny
Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu, nieznacznie zmniejszyła się liczba mieszkańców Dolnego Śląska.

W końcu czerwca 2020 r. województwo dolnośląskie zamieszkiwało ponad 2 mln 898 tys. osób tj. mniej niż rok wcześniej o 1,5 tys. osób (tj. o 0,05%). W I półroczu br. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. znacznie zmniejszyła się liczba zawartych małżeństw o ponad 40%. Odnotowano także mniej urodzeń (o 1,4%) i zgonów (o 0,6%). Przyrost naturalny był ujemny,a saldo migracji – dodatnie.

W ogólnej populacji regionu większość stanowiły kobiety – 1 mln 505 tys., tj. 51,9%. Miasta zamieszkiwało 1 mln 980 tys. osób, tj. 68,3%. W ciągu roku liczba ludności miejskiej zmniejszyła się o 0,3%, natomiast liczba ludności wiejskiej zwiększyła się o 0,6%.

Pod względem liczby mieszkańców województwo dolnośląskie zajmowało 5. miejsce w kraju po województwach: mazowieckim (5,4 mln), śląskim (4,5 mln), wielkopolskim (3,5 mln) i małopolskim (3,4 mln). W I półroczu 2020 r. w naszym województwie zawarto 2887 małżeństw, tj. o 2139 (42,6%) mniej niż rok wcześniej. W tym okresie urodziło się 12,9 tys. dzieci, tj. o 185 (1,4%) mniej niż rok wcześniej. Zmarło 16,6 tys. osób, tj. o 92 (0,6%) mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że przyrost naturalny w regionie był niski – minus 3,7 tys. osób (w 2019 r. minus 3,6 tys. Pod tym względem Dolny Śląsk zajmował odległe, 10. miejsce w kraju. W pierwszym półroczu na pobyt stały w regionie osiedliło się 2,1 tys. osób.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
14%
Hahaha
2
29%
Nudzi
2
29%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
423
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group