Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7155
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mniej barier dla niepełnosprawnych

Środa, 9 lipca 2008, 8:45
Aktualizacja: 15:22
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Mniej barier dla niepełnosprawnych
Kostka granitowa nie ułatwia poruszania się po Rynku osobom na wózkach inwalidzkich.
Fot. TEJO
Dwa lata walki o odpowiednie oznakowanie Jeleniej Góry, które umożliwiłoby niedowidzącym i niewidomym bezpieczne poruszanie się po mieście, w końcu przyniosły rezultaty. Większość znaków zostało odmalowanych, a na przejściach dla pieszych zamontowano i wyregulowano sygnalizację dźwiękową.

Nowe oznakowanie pojawiło się m.in. na pacu Ratuszowym, na schodach na Podwalu, ulicy Górnej, Wincentego Pola, Złotniczej, oraz przy zejściu z ulicy Kopernika.
–To dla nas ogromna pomoc – mówi jeden z niewidomych mieszkańców Jeleniej Góry. – Dzięki nim wiem teraz gdzie kończy się zejście ze schodów, lub w którym miejscu pojawia się jakaś przeszkoda czy topień. Wcześniej często potykałem się o nieoznakowane stopnie.

Jak mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, wykonane prace to wynik dwuletniej walki samych zainteresowanych. Wcześniejsze akcje nie przynosiły żadnych rezultatów.
Od lat o wykonanie tych oznaczeń prosiliśmy urzędników, prezydenta, radnych oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów – mówi S. Schubert.

Udało się nam to wyegzekwować dopiero po piśmie i rozmowie z zastępcą prezydenta Jeleniej Góry, Jerzym Łużniakiem, któremu wszyscy inwalidzi wzroku są bardzo wdzięczne.

Jak podkreślają jednak niedowidzący, zrobiono wiele, ale w mieście pozostało jeszcze sporo barier. – Nie zakończono malowania białych pasów obok ratusza w okolicach Neptuna a m.in. na ulicy Różyckiego w dalszym ciągu nie ma sygnalizacji dźwiękowej. Mamy nadzieję, że urząd miasta nie poprzestanie na rozpoczętych pracach i w dalszym ciągu będzie łamał bariery, które zatruwają życie niepełnosprawnym – mówi prezes Schubert.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1161
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group