Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12026
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzież z „Norwida” debatowała o problemie elektrośmieci

Czwartek, 24 stycznia 2013, 7:56
Aktualizacja: Piątek, 25 stycznia 2013, 7:51
Autor: Mea
Jelenia Góra: Młodzież z „Norwida” debatowała o problemie elektrośmieci
Fot. Mea
Uczniowie drugiej klasy biologiczno–chemicznej II Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze im. C.K. Norwida zorganizowali wczoraj (23.01.) w szkole debatę o zarządzaniu elektrośmieciami w ramach ogólnopolskiego projektu „Drugie Życie Elektrośmieci”. – Chcemy zwrócić uwagę na problem zalegania tych odpadów w lasach i małą świadomość społeczeństwa na temat ich toksyczności dla środowiska oraz miejsc, gdzie można je oddawać – powiedział Sławomir Jezierski, uczeń drugiej klasy biologiczno–chemicznej.

Dziesięcioosobowy zespół uczniów, biorących udział w projekcie nazywa się „Wrotki Norwid” i działa pod opieką nauczycielki biologii Jolanty Kwiecień-Wrotniewskiej. W debacie wzięli udział: Hubert Papaj – wiceprezydent Jeleniej Góry, Michał Kasztelan – prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Dorota Wiącek - naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Przed debatą zrobiliśmy kontrolę sklepów i punktów, w których mieszkańcy powinni oddawać zużyte pralki, lodówki, komputery, telefony komórkowe, czy też baterie, które też należą do elektrośmieci. Okazało się, że pojemniki na mniejsze odpady są mało widoczne, albo wcale ich nie ma, a oficjalne zbiórki organizowane są jedynie dwa razy w roku, co raczej nie zaspokaja potrzeb mieszkańców, którzy wyrzucają po prostu stary sprzęt elektroniczny do śmietników – podkreślił Sławomir Jezierski.

Na początku debaty uczniowie wyjaśnili czym są elektrośmieci, które dzielą się na osiem grup. Do pierwszej należą wielkogabarytowe urządzenia AGD tj. pralki, lodówki, piekarniki elektryczne; drugą stanowią małogabarytowe urządzenia AGD tj. odkurzacze, maszyny do szycia, żelazka; trzecią grupą są urządzenia teleinformatyczne i telekomunikacyjne m.in. telefony, komputery, drukarki; do czwartej grupy przypisane są sprzęty audiowizualne np. telewizory, magnetofony, aparaty; piątą grupę stanowi sprzęty oświetleniowe, czyli lampy fluorescencyjne i halogenowe; szósta grupa to narzędzia elektryczne i elektroniczne tj. wiertarki, piły, kosiarki; siódmą grupę stanowią automaty do wydawania napojów gorących, zimnych oraz bankomaty; do ósmej - wyroby medyczne, czyli sprzęty do radioterapii, badań kardiologicznych, czy też zamrażarki ambulatoryjne.

- Chcemy uświadomić nie tylko uczniom naszej szkoły, ale również społeczności lokalnej, jak bardzo szkodliwe jest dla człowieka wyrzucanie np. baterii do zwykłych koszy na śmieci – mówił Piotr Krupicyk z klasy biologiczno-chemicznej.

- Uważam, że w naszym mieście jest duży problem z dostępnością punktów, gdzie można oddawać zużyty sprzęt – zauważyła Weronika Nalepa z klasy biologiczno-chemicznej.
Opisano również szkodliwe pierwiastki, jakie znajdują się w elektrośmieciach m.in. kadm zawarty w bateriach, rtęć znajdująca się w żarówkach-świetlówkach, związki bromu stosowane w komputerach, ołów znajdujący się w akumulatorach i kablach i wiele innych. Nie zabrakło występu artystycznego pod hasłem „Tam gdzie leżą śmieci ginie piękno”, podczas którego młodzi raperzy zarymowali utwór o konieczności segregacji elektrośmieci.

Podczas debaty pytano o to, czy edukacja o elektrośmieciach powinna rozpoczynać się od najmłodszych lat? – Proces edukacji na temat ochrony środowiska zaczyna się już na etapie przedszkolnym. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy Festiwal Recyklingu, który skierowany był głównie do młodych mieszkańców Jeleniej Góry. Na nim pokazywaliśmy jak segregować odpady i jak mogą być później przetwarzane - powiedział Hubert Papaj.

Drugie pytanie brzmiało: co należy zrobić, by rozwinąć zbiórkę elektrośmieci na większą skalę? – Obowiązkiem gminy jest tworzenie punktów dobrowolnej zbiórki odpadów elektronicznych. Jeden prowadzony jest przez MPGK i znajduje się przy ul. Wolności 161, a drugi punkt został utworzony przez Spółkę Simeko i mieści się przy ul. Krakowskiej. Na stronie internetowej miasta jest wykaz punktów, do których można taki sprzęt oddać. Głównie są to sklepy, które muszą przyjąć stary sprzęt, jeśli nabywa się nowy tego samego rodzaju – wyjaśniła Dorota Wiącek.

- Ważna jest świadomość mieszkańców o tym, gdzie można oddawać zużyty sprzęt. My staramy się organizować coraz więcej akcji uświadamiających dla mieszkańców, wydajemy też informatory, biuletyny, ulotki – dodał Hubert Papaj.

- Dwa razy w roku organizujemy zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i zbieramy ok. 60 ton elektrośmieci, natomiast w międzyczasie dzwonią do nas np. spółdzielnie, z którymi dodatkowo umawiamy się na konkretne terminy, kiedy od określonej grupy mieszkańców mamy odebrać elektrośmieci – zaznaczył Michał Kasztelan.
Ile pieniędzy przeznaczone jest z budżetu miasta na zbiórkę elektrośmieci to kolejne pytanie, jakie zadali uczniowie. – To nie jest obowiązek gminy, by takie zbiórki przeprowadzać. My przeznaczamy duże środki na działalność edukacyjną i promocyjną, które finansowane są z budżetu miasta. W zeszłym roku wydaliśmy ok. 7 tys. zł na Festiwal Recyklingu, a na promowanie segregacji śmieci w przedszkolach i szkołach wydaliśmy ok. 15 tys. zł. – zaznaczył Hubert Papaj.

- Ok. 1 mln zł. kosztowała selektywna zbiórka odpadów w minionym roku. Warto jednak podkreślić, że za zbiórkę elektrośmieci są odpowiedzialne firmy, które produkują takie urządzenia i które je rozprowadzają – dodał Michał Kasztelan.

– Dowiedziałem się, że nikt nie może być obojętny na segregację śmieci, gdy wszyscy będziemy uważać co i gdzie wyrzucamy, wtedy recykling będzie prostszy i skuteczniejszy. Cieszę się, że wziąłem udział w debacie i liczę na kolejne – powiedział Kamil Łęcki, z klasy drugiej E.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
997
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group