Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6208
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzież: co możemy zrobić dla naszego miasta?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 27 marca 2011, 8:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 marca 2011, 9:49
Autor: Petr
Fot. Petr
W sobotę, 26 marca 2011 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze odbyły się „nietypowe” warsztaty, mające na celu promocję aktywnych postaw obywatelskich wśród młodych ludzi.

„Nietypowy wolontariat”, albowiem taką nazwę przyjęli organizatorzy sobotnich warsztatów w jeleniogórskim „Żeromie” – Karolina Jezusek i Paweł Bigus z pierwszej klasy LO pod opieką Mariusza Kokotowskiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, były skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszego miasta. Ideą przedsięwzięcia, w którym uczestniczyli młodzi z aż 12 na 16 placówek oświaty, było przekazanie wiedzy o wolontariacie postrzeganym z możliwie najszerszej perspektywy.

Paweł Gluza, student Politechniki Wrocławskiej, doświadczony wolontariusz, dążący obecnie do założenia organizacji pozarządowej Jeleniogórskie Stowarzyszenie Młodzieży: – Wiedza na temat wolontariatu zazwyczaj sprowadza się do konkluzji, że jest to li tylko działanie mające na celu nieść pomoc. A niekoniecznie, gdyż pod tą nazwą kryje się bardzo szerokie spektrum działań społecznych i organizacja rozmaitych przedsięwzięć: happeningów, festiwali, koncertów, gier miejskich itp.

Mówiono o organizacji jednorazowych imprez promujących uczestnictwo w aktywnym życiu miasta, platformach informacyjnych, stronach internetowych dla młodzieży pragnącej zaangażować się w wolontariat. Analizowano funkcjonowanie czy prowadzenie stowarzyszeń zrzeszających młodych. Debatowano na auli i w klasach, rozwiązywano zadania, a nawet zaplanowano działania mające na celu rozwój miasta w ciągu najbliższych 10 lat – na zasadzie: „Co byśmy zrobili, gdybyśmy dysponowali nieograniczonym budżetem”. Było wesoło i lekko, a przy tym bardzo kreatywnie.

– „Nietypowy wolontariat”, edukacja, mnóstwo wiadomości, a zarazem świetna zabawa. Moim zdaniem, były to bardzo potrzebne warsztaty, zmuszające do myślenia, otwierające nowe perspektywy, czy może raczej, z innej perspektywy ukazujące wolontariat, coś, na co może zdecydować się każdy z korzyścią dla siebie samego – ocenia Anna Pochajda, uczennica „Elektronika”.

– „Nietypowy wolontariat” wypadł bardzo dobrze. Cieszymy się, że w warsztatach tych wzięli udział uczniowie z aż tylu jeleniogórskich szkół. Było pouczająco, ale z humorem. Zresztą, o to właśnie chodziło. By nie zanudzić, przekazać w ciekawej formie informacje ważne, które można wykorzystać w praktyce, w przyszłości, w celu podjęcia wolontariatu. Rozmawialiśmy o tym, co można robić z pasją, w celu realizacji własnych zainteresowań, a przy tym bez wkładu finansowego. O tym, że tak naprawdę można robić wszystko – podsumowują Paweł Bigus i Karolina Jezusek.

Warsztaty w „Żeromie” odbyły się w ramach XVII Sejmu Dzieci i Młodzieży, i pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Warto też dodać, że projekt ten doskonale wpisał się w klimat A. D. 2011, który jest „rokiem wolontariatu”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~x 27-03-2011 9:35
ja wiem co młodziez może zroić dla miasta: jak już musi pić, to chociaż niech nie tłucze butelek na drogach i chodnikach, to już będzie bardzo dużo. dziękuję :)
~ 27-03-2011 9:47
Moze rowniez przestac krasc!
~iras 27-03-2011 10:00
Zrobić im wybieg za miastem,niech tam szaleją jak muszą.
~pomysl 27-03-2011 10:19
A co miasto może zrobić dla młodych? Wszyscy wyjeżdżają perspektyw nie ma :(
~eko 27-03-2011 10:28
Z Jelki to tylko dzida bo pustki, pustki ;p
~sqandal 27-03-2011 10:42
... co ma zrobić młodzież , ano pokończyś szkoły i uciekać jak najdalej z miasta i Polski , tu nie ma i nie będzie żadnych perspektyw .... no i tyle
~do sqandal 27-03-2011 11:24
Dziwię się, że jeszcze tu siedzisz...
Smisiu 27-03-2011 11:33
Przypominam głowiącym się na spotkaniu nastolatkom, że miastu m.in. przestało się już opłacać utrzymywanie skateparków, zamknięto je iiw tej chwili nie działa żaden na 80 tysięcy mieszkańców. Może zamiast myśleć co zrobić, lepiej pomyśleć: Czy się da?
~pucia1 27-03-2011 11:47
Szkoda, że wszyscy patrzą na młodzież stereotypowo! Byłam na wczorajszych warsztatach i poznałam ludzi, którzy tak samo jak ja chcą pomagać i zrobić coś nie tylko dla \"miasta\". Wczoraj narodziło sie mnóstwo wspaniałych pomysłów, które mam nadzieje, urzeczywistnią się jak najszybciej. Cytując \"Czy się da?\", tak da się, i się uda, jeżeli tylko nam na to pozwolicie, i nie będziecie utrudniali nam pomagać innym i spełniać siue wewnętrznie. Przez takie wypowiedzi właśnie licealiści p szkole wyjeżdżają, bo nie widzą perspektyw dla siebie! Powinniście się wstydzić...
~mlody parys 27-03-2011 11:48
tańsze domy publiczne dla młodych, bedzie wiecej spokoju a i wy dziewczyny wiecej luzu mniej gzwiazdorstwa piep...szyc sie po krzakach ile wlezie! pokój dla wszytkich
~pucia1 27-03-2011 12:03
parys, skończ z tymi domami publicznymi!!
~edekM 27-03-2011 13:05
Młodzieży uczcie się języków obcych to się na pewno przyda. A ci którzy zostaną mogą się zająć wolontariatem już są potrzebni bardzo bo mieszkańcy się starzeją.
Piipi Jelonkowa 27-03-2011 15:05
*Hi, ..w Jeleniej Górze to brakuje publicznej SAUNY ! .. bo tam ludzie dopiero się poznają Sauna dobrze wpływa na samopczucie,..na męskie brzuszki i również kobiece okrągłe problemy
~ 27-03-2011 15:26
Piipi, to ze w saunie sie chudnie to MIT. Pozbywasz sie tylko i wylacznie wody...chcesz schudnac? szlaban na gary+ sport. To na ten temat. A po drugie to czas najwyzszy, by do glosu dopuscic mlodziez. Dosc macie juz starych pierdzieli na waznych stolkach, ktorzy nie maja pojecie o zyciu dzisiejszej mlodziezy. A poza tym-przestac cpac, chlac, szczac po klatkach i napadac na staruszki, uczyc sie, uprawiac sport, sluchac mamy i tyty. To tak w skrocie....
~pucia1 27-03-2011 18:17
Ci co ćpają, napadają i tak dalej jest niewiele w stosunku do miejskiej młodej społeczności.
~devildebil 27-03-2011 18:53
Czasami warto odejśc od opisywania szerokiej grupy tylko w plusach lub tylko w minusach. Mlodzież to, młodzież tamto. Ale to własnie młodzi ludzie wyskoczyli z inicjatywą stowrzenia takiego projektu, więc są tacy, którzy chcą aby nasze mniasto było lepsze i cos robią aby tak się stało.
___x 27-03-2011 19:42
recepta jest prosta: prócz młodzieży chuligańskiej powystrzelać wszystkich malkontentów bo wiecznie jęczą że jest źle, zarażając tym nastrojem innych jednocześnie odbierając im chęć do działania lub skłaniając do wyjazdu i przez to ich narzekania stają się prawdą, a tu trzeba działać a nie gadać, bo każdy by chciał tylko korzystać a żeby SPIJAĆ KORZYŚCI NAJPIERW TRZEBA PRZYGOTOWAĆ BO Z PUSTEGO I SALOMON NIE NALEJE, no i przedewszystkim współpracy trzeba a nie każdy sobie albo każdy na każdego spycha obowiązki
~zapiszsię 27-03-2011 22:25
Ło Jezu , Komorowski chce zostać patronem harcerzy Tylko do Harcerstwa się zapisać Prezydent , któremu przeszkadza krzyż, czyli podstawa historii państwowości Polski, który w specyficzny sposób traktuje patriotyzm, chce zostać patronem Harcerzy. Gdyby to byli pionierzy to lepszego patrona sobie nie wyobrażam. Ale czy spadkobiercy Szarych Szeregów chcą patronatu prezydenta z Budy Ruskiej , który nie potrafił ani za życia , ani po śmierci uszanować swojego poprzednika ?
~ 27-03-2011 22:27
Apeluje do młodzieży , nie zostawajcie w Jeleniej Górze po skończeniu szkoły ,tylko od razu wyjeżdżajcie za granice ,tam godnie będzie wam się żyło . Pozdrawiam młodzież. P.S. Nie słuchajcie się mocherowych beretów.
~macho 27-03-2011 22:43
Róbcie po prostu dobrze swoje co do was należy i co nie jest złe. Nie dawajcie się. Bążcie sobą .Bądżcie dobrymi ludżmi.Wtedy będzie dobrze jeśli o waszej szkole będzie się mówiło ,że to najlepsza szkoła i ma najlepszych i najzdolniejszych uczniów.Jeśli ktoś namawia was abyście :sprzątali ulice ,projektowali plany rozwoju miasta ,zajmowali się polityką ,biznesem czy czymkolwiek co należy do dorosłych , to zabiera wam młodzieńcze lata i nie myśli o was tylko o sobie.W życiu każdy ma swoją rolę do zrobienia ,ale w odpowiednim czasie.
~ 27-03-2011 22:59
Unik Co do Młodych Demokratów niestety nawet na ich stronie internetowej nie jestem wstanie nic ciekawego znaleźć poza kilkoma lokalnymi imprezkami. Gdybym miał teraz zejść na moje „śląskie podwórko”, to miałem ostatnio okazję przyglądać się działaniom młodych PO i PiS. Nie wiem czy się tym chwalić, ale na moment znalazłem się na imprezie, którą zorganizowało szefostwo „Młodych Demokratów” w Pszczynie. To była porażka – impreza w Pszczynie na tzw. działkach, suto zakrapiana, młodzież głównie z „Chrobrego” spędzona na wabika przez owych szefów. Nie wiem czy Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz wie, jaką imprezę zorganizowała młoda grupa działaczy pszczyńskiej PO ( przyp. Tomczykiewicz pochodzi z Pszczyny, był tam Burmistrzem). I druga strona medalu – spotkania młodych PiS – w Mikołowie. Byłem na dwóch takich spotkaniach – interesujące rozmowy z posłami PiS -u na bieżące tematy polityc
~Rafał Ilis 27-03-2011 23:12
Młodzi mogą uczestniczyć w zyciu miasta.. organizowac imprezy.. gdy tylko wykazują do tego chęci i trochę zaangażowania.. wtedy każdy im pomoże... wiem to, bo sam trafiłem na wielu dobrych ludzi, którzy pomagają mi w realizacji projektu pomocy Patrycji ; )
~obywatel 27-03-2011 23:46
A JA MAM PROSBE BY POLICJA ZROBILA PORZĄDEK Z LUDZMI ZAGRAZAJACYMI ZDROWIU I ZYCIU SPACEROWICZOW . MIANOWICIE CHODZI O LUDZI JEZDZACYCH NA MOTORACH I QUADACH PO OKOLICZNYCH LASACH. MALO ZE JE ROZJEZDZAJA TO DOCHODZI DO ZAGROZENIA I NIEMAL POTRACEN. PANOWIE POLICJANCI PROSZĘ- TRZY LOKALIZACJE- TZW DROGA SPACEROWA LASKIEM NA GORE SZYBOWCOWA, DROGA OD DZIALEK PRZY WYJEZDZIE NA DZIWISZOW, DO GORY I PO TZW GROBLI, LASEK PRZY MIEJSCU WYPASU KROW KOLO FIRMY PRODUKUJACEJ ZNICZY(PLAC BUDOWY OBWODNICY-zawsze kupują paliwo na stacji Orlen w Maciejowej). CZAS? KAZDA SOBOTA I NIEDZIELA OK. GODZINY 11-14. GRUPY LUDZI NA NIEREJESTROWANYCH MOTORACH -. Proszę o zajecie się sprawą. Podatnik
~FanPan 28-03-2011 6:28
Typowe działania dla "pierwszej szkoły w mieście", na pokaz dla innych, bo tak wypada,bo wypada być najlepszym i się wykazać.Działania sterowane z góry przez opiekunów i nauczycieli a nie wynikające z inicjatywy młodych.A frazesy o wolontariacie to można sobie schować gdzieś głęboko, bo nawet komuniści twierdzili,ze aby myśleć o ideach, muszą być zaspokojone podstawowe potrzeby materialne a takich w mieście młodzież nie prędko się doczeka, zresztą nie tylko młodzież.To miasto powoli umiera.
~Czarne Wino 28-03-2011 7:32
Droga młodzieży! Czytać Platona, Arystotelesa, Tomasza z Akwinu, Biblię i to, co warto. Uczyć się mówić i pisać. Języki obce. Poznawać podstawy logiki, etyki i filozofii. Poza tym nuty, jakiś instrument, rysować i malować amatorsko. Dbać o sprawność ciała. Rower, pływanie, wędrówki, sport. Nie zmarnować energii seksualnych. Komputer, samochód i co tam jeszcze DO WYBORU. A WIĘC BUDOWAĆ FUNDAMENTY. Co jeszcze? Mądrość Wam podpowie. Dowiecie się, jak być powinno. Później pójdzie jak z płatka.
~mioppp 28-03-2011 11:52
co mozecie zrobic duzo , nie niszczyc nie lamac nie smiecic , nie cpac ,, nie udawac ze jestescie wspaniali, bo jacy jestescie to widac w autobusach, na ulicy i w szkole, tam wam wystawiaja ocene jeleniogorzanie, bo tam jestescie soba a nie pod publiczke na warsztatach
~ 28-03-2011 15:51
"Zapomniał wół jak cielęciem był" ;)
~Zły 29-03-2011 7:00
Gdyby to nasze nieszczęsne państwo potrafiło inwestować w młodych, wybitnych, a potem ich tu zatrzymało....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group