Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara
Czytających: 11153
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Młodzi wolą z rodzicami

Sobota, 27 lipca 2024, 5:32
Autor: Monika Banyś/Personnel Service
Polska: Młodzi wolą z rodzicami
Czy rodzice cieszą się z tego, że dorosłe dzieci wciąż z nimi mieszkają? Jedni tak, inni średnio...
Fot. freepik.pl
Statystyki zatrważają. Aż 7 na 10 młodych ludzi pozostaje na "garnuszku" rodziców. Nawet nie próbują prowadzić samodzielnego życia, głównie z powodu wszechogarniającej drożyzny. Tylko w ciągu 5 ostatnich lat liczba takich osób zwiększyła się o 8 proc! W Europie tylko jeden kraj jest wyraźnie "gorszy" pod tym względem od Polski.

Młodzi Polacy w wieku od 18 do 34 lat coraz częściej pozostają w domu rodzinnym. Ze statystyk Eurostatu za 2023 rok wynika, że odsetek młodych mieszkających z rodzicami sięga u nas aż 67%. Średnia europejska jest sporo niższa i wynosi 49%. W 2019 roku ten wynik był aż o 8 pkt proc. mniejszy.

Eksperci Personnel Service wskazują, że odnotowany wzrost to pokłosie pandemii, wysokiej inflacji, rosnących kosztów życia, a także wybuchu wojny w Ukrainie, które utrudniają samodzielne zamieszkanie. Większy odsetek dotyczy jedynie Chorwacji (77%), Portugalii, Słowacji i we Włoszech (po 68%).

– Różnice w odsetku młodych dorosłych, którzy rozpoczynają samodzielne życie, odzwierciedlają nie tylko sytuację ekonomiczną, ale również kulturowe i społeczne normy poszczególnych krajów – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Skandynawia nie do pobicia

Są państwa, gdzie osoby po 18. roku życia często pozostają w domu rodzinnym do momentu zawarcia małżeństwa lub uzyskania stabilnej pracy. Natomiast w Skandynawii czy wielu krajach Europy Zachodniej istnieje większy nacisk na indywidualizm i samodzielność, wspierany przez rozbudowane systemy socjalne, które ułatwiają niezależność finansową i mieszkaniową

W Europie wśród krajów z najniższym odsetkiem osób młodych mieszkających z rodzicami nie do pobicia są kraje skandynawskie: Norwegia i Finlandia - po 16 %, Dania 17 % i Szwecja 18 %. Średnią europejską (49 %) mocno podwyższają kraje z końca stawki, czyli Albania 72 %, Polska 70 % oraz Słowacja, Portugalia i Włochy - po 68 %.

Młodzi, piękni, ale jeszcze nie bogaci

Eksperci oceniają, że trend ten w Polsce zaczął się pogarszać mniej więcej 5 lat temu. Jak przyczyny wskazują w takiej kolejności: pandemia i przymusowe zamknięcie w domach, inflacja i ciągły wzrost kosztów życia.

- Takie podnoszenie stóp procentowych przez nasz narodowy bank obniżyło zdolność kredytową tysięcy młodych ludzi - słyszymy.

Dodatkowo, wybuch wojny w Ukrainie spowodował ogromny napływ kobiet z dziećmi do Polski, co poskutkowało rekordowymi wzrostami czynszów za wynajem mieszkań.

Twoja reakcja na artykuł?

1
8%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
17%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
7
58%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
212
Tak
18%
Nie
69%
Nie interesuję się polityką wcale
13%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
 
112
Wyciek gazu na Mickiewicza
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group