Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10966
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy ratowali Ziemię

Sobota, 19 kwietnia 2008, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy ratowali Ziemię
Fot. AGA
Uczniowie z ośmiu szkół gimnazjalnych z Jeleniej Góry i powiatu wzięli udział w VIII Konkursie Ekologicznym „Ratujmy naszą Ziemię”. Najlepsi dostali cenne nagrody.

– Konkurs organizujemy od początku istnienia gimnazjum. Chcemy w ten sposób uświadomić uczniom konieczność ochrony środowiska naturalnego i zachęcić do poszukiwań ciekawych informacji w różnorodnych źródłach – mówi Krystyna Szychowska, dyrektor Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Dodaje, że tegoroczny konkurs jest wyjątkowy ze względu na nasycenie elektroniką. – Sam test uczniowie rozwiązują na programie komputerowym – podkreśla.

Gimnazjaliści zmagali się w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz wiedzy i działań praktycznych. W pierwszej z nich mieli za zadanie przygotować plakat propagujący wśród młodzieży alternatywne źródła energii w Polsce, wykorzystując w tym celu dowolny program komputerowy. Kategoria literacka to prace pisemne w formie opowiadania, opisu lub wiersza nawiązujące do motta konkursu („Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach. Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci.”). Z kolei wiedzę i działania praktyczne sprawdzali rozwiązując test w formie elektronicznej i prezentując wykonaną wcześniej prezentację multimedialną na temat „Energetyka wodna na Dolnym Śląsku i jej oddziaływanie na środowisko.”

– Zawsze interesowała mnie tematyka ekologiczna – mówi Mateusz Kosior, uczeń III klasy Gimnazjum nr 2. – Wiem, jak ważne jest nasze środowisko. Nikt nie chce przecież żyć w brudzie, więc każda działalność związana z proekologicznym myśleniem jest bardzo ważna – dodaje.

Jury w składzie Barbara Wieniawska-Raj (adiunkt z Karkonoskiego Parku Narodowego), Bożena Piastowicz (polonistka w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Uzdrowisko Cieplice”) i Maciej Lercher (artysta plastyk z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych) oceniali prace przede wszystkim pod kątem związku treściowego z tematem, formy przekazu i wartości artystycznej. – Uczniowie jak co roku wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, a poziom prac plastycznych i literackich był bardzo wysoki – mówi Barbara Wieniawska-Raj, przewodnicząca jury.

Puchar prezydenta miasta powędrował do Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, która zdobyło łącznie największą ilość punktów. Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej przypadło Gimnazjum nr 2, a trzecie Gimnazjum nr 1. W kategorii literackiej główną nagrodę zdobyła Paula Wiśniewska („Rzemiosła”), a kolejne miejsca zajęły Katarzyna Żyłka i Anna Surmacz (obie z Gimnazjum nr 4). Wyróżniona została też Hanna Rosół, uczennica Gimnazjum nr 1. W kategorii plastycznej na głównym miejscach uplasowali się panowie: I – Piotr Jasiukowicz („Rzemiosła”), II – Mateusz Kosior, III – Grzegorz Kapelczak (obaj Gimnazjum nr 2). Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Pawlica („Rzemiosła”). Z kolei w teście komputerowym najlepszy okazał się Wiktor Ejsmont („Rzemiosła”), a miejsca niżej zajęli Kirył Konowałow (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Uzdrowisko Cieplice”) i Mateusz Kosior.

Tematem tegorocznego konkursu było „Wykorzystanie konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii i ich wpływ na środowisko”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
187
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group