Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7735
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy ratowali Ziemię

Sobota, 19 kwietnia 2008, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy ratowali Ziemię
Fot. AGA
Uczniowie z ośmiu szkół gimnazjalnych z Jeleniej Góry i powiatu wzięli udział w VIII Konkursie Ekologicznym „Ratujmy naszą Ziemię”. Najlepsi dostali cenne nagrody.

– Konkurs organizujemy od początku istnienia gimnazjum. Chcemy w ten sposób uświadomić uczniom konieczność ochrony środowiska naturalnego i zachęcić do poszukiwań ciekawych informacji w różnorodnych źródłach – mówi Krystyna Szychowska, dyrektor Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Dodaje, że tegoroczny konkurs jest wyjątkowy ze względu na nasycenie elektroniką. – Sam test uczniowie rozwiązują na programie komputerowym – podkreśla.

Gimnazjaliści zmagali się w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz wiedzy i działań praktycznych. W pierwszej z nich mieli za zadanie przygotować plakat propagujący wśród młodzieży alternatywne źródła energii w Polsce, wykorzystując w tym celu dowolny program komputerowy. Kategoria literacka to prace pisemne w formie opowiadania, opisu lub wiersza nawiązujące do motta konkursu („Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach. Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci.”). Z kolei wiedzę i działania praktyczne sprawdzali rozwiązując test w formie elektronicznej i prezentując wykonaną wcześniej prezentację multimedialną na temat „Energetyka wodna na Dolnym Śląsku i jej oddziaływanie na środowisko.”

– Zawsze interesowała mnie tematyka ekologiczna – mówi Mateusz Kosior, uczeń III klasy Gimnazjum nr 2. – Wiem, jak ważne jest nasze środowisko. Nikt nie chce przecież żyć w brudzie, więc każda działalność związana z proekologicznym myśleniem jest bardzo ważna – dodaje.

Jury w składzie Barbara Wieniawska-Raj (adiunkt z Karkonoskiego Parku Narodowego), Bożena Piastowicz (polonistka w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Uzdrowisko Cieplice”) i Maciej Lercher (artysta plastyk z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych) oceniali prace przede wszystkim pod kątem związku treściowego z tematem, formy przekazu i wartości artystycznej. – Uczniowie jak co roku wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, a poziom prac plastycznych i literackich był bardzo wysoki – mówi Barbara Wieniawska-Raj, przewodnicząca jury.

Puchar prezydenta miasta powędrował do Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, która zdobyło łącznie największą ilość punktów. Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej przypadło Gimnazjum nr 2, a trzecie Gimnazjum nr 1. W kategorii literackiej główną nagrodę zdobyła Paula Wiśniewska („Rzemiosła”), a kolejne miejsca zajęły Katarzyna Żyłka i Anna Surmacz (obie z Gimnazjum nr 4). Wyróżniona została też Hanna Rosół, uczennica Gimnazjum nr 1. W kategorii plastycznej na głównym miejscach uplasowali się panowie: I – Piotr Jasiukowicz („Rzemiosła”), II – Mateusz Kosior, III – Grzegorz Kapelczak (obaj Gimnazjum nr 2). Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Pawlica („Rzemiosła”). Z kolei w teście komputerowym najlepszy okazał się Wiktor Ejsmont („Rzemiosła”), a miejsca niżej zajęli Kirył Konowałow (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Uzdrowisko Cieplice”) i Mateusz Kosior.

Tematem tegorocznego konkursu było „Wykorzystanie konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii i ich wpływ na środowisko”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group