Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Policja Jelenia Góra Bezpieczeństwo na drodze to wspólna sprawa. Policjanci z Jeleniej Góry kontrolują motocyklistów Policja Jelenia Góra Bezpieczne wakacje nad wodą. Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas letniego wypoczynku Policja Jelenia Góra Policyjna akcja „Zapnij pasy” na drogach regionu – liczne wykroczenia i jeden zatrzymany za niestosowanie się do zakazu sądowego Policja Jelenia Góra Poszukiwany z dożywotnim zakazem, po alkoholu wpadł podczas kontroli drogowej Kultura Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak Policja Jelenia Góra Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę w związku z posiadaniem wyrobów bez skarbowych znaków akcyzy Kilometry Startuje wielka modernizacja drogi powiatowej Inne wydarzenia Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów Aktualności Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach Pomagamy Kuba leży sparaliżowany w szpitalu Aktualności Ptakom mówią NIE Turystyka „Bazgroły” Jana Szarana Polityka Powtórzą czy nie powtórzą? Nekrologi 94. rocznica urodzin Aliny Obidniak Aktualności Rodzinna zabawa na festynie na Zabobrzu Aktualności "Fiat" znów pod Śnieżką Aktualności Prace przy wieży na Sołtysiej Górze Kultura Przełom w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Animacji? Policja Jelenia Góra Wieźli pobitego w bagażniku Rykowisko: Społeczeństwo Ambitna kobieta – skarb w firmie czy problem? Muzeum Karkonoskie Rozpoczęcie wakacji w Muzeum Karkonoskim Policja Jelenia Góra Poszukiwany – odnaleziony
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11505
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy ratowali Ziemię

Sobota, 19 kwietnia 2008, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Młodzi ekolodzy ratowali Ziemię
Fot. AGA
Uczniowie z ośmiu szkół gimnazjalnych z Jeleniej Góry i powiatu wzięli udział w VIII Konkursie Ekologicznym „Ratujmy naszą Ziemię”. Najlepsi dostali cenne nagrody.

– Konkurs organizujemy od początku istnienia gimnazjum. Chcemy w ten sposób uświadomić uczniom konieczność ochrony środowiska naturalnego i zachęcić do poszukiwań ciekawych informacji w różnorodnych źródłach – mówi Krystyna Szychowska, dyrektor Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Dodaje, że tegoroczny konkurs jest wyjątkowy ze względu na nasycenie elektroniką. – Sam test uczniowie rozwiązują na programie komputerowym – podkreśla.

Gimnazjaliści zmagali się w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz wiedzy i działań praktycznych. W pierwszej z nich mieli za zadanie przygotować plakat propagujący wśród młodzieży alternatywne źródła energii w Polsce, wykorzystując w tym celu dowolny program komputerowy. Kategoria literacka to prace pisemne w formie opowiadania, opisu lub wiersza nawiązujące do motta konkursu („Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach. Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci.”). Z kolei wiedzę i działania praktyczne sprawdzali rozwiązując test w formie elektronicznej i prezentując wykonaną wcześniej prezentację multimedialną na temat „Energetyka wodna na Dolnym Śląsku i jej oddziaływanie na środowisko.”

– Zawsze interesowała mnie tematyka ekologiczna – mówi Mateusz Kosior, uczeń III klasy Gimnazjum nr 2. – Wiem, jak ważne jest nasze środowisko. Nikt nie chce przecież żyć w brudzie, więc każda działalność związana z proekologicznym myśleniem jest bardzo ważna – dodaje.

Jury w składzie Barbara Wieniawska-Raj (adiunkt z Karkonoskiego Parku Narodowego), Bożena Piastowicz (polonistka w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Uzdrowisko Cieplice”) i Maciej Lercher (artysta plastyk z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych) oceniali prace przede wszystkim pod kątem związku treściowego z tematem, formy przekazu i wartości artystycznej. – Uczniowie jak co roku wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, a poziom prac plastycznych i literackich był bardzo wysoki – mówi Barbara Wieniawska-Raj, przewodnicząca jury.

Puchar prezydenta miasta powędrował do Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, która zdobyło łącznie największą ilość punktów. Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej przypadło Gimnazjum nr 2, a trzecie Gimnazjum nr 1. W kategorii literackiej główną nagrodę zdobyła Paula Wiśniewska („Rzemiosła”), a kolejne miejsca zajęły Katarzyna Żyłka i Anna Surmacz (obie z Gimnazjum nr 4). Wyróżniona została też Hanna Rosół, uczennica Gimnazjum nr 1. W kategorii plastycznej na głównym miejscach uplasowali się panowie: I – Piotr Jasiukowicz („Rzemiosła”), II – Mateusz Kosior, III – Grzegorz Kapelczak (obaj Gimnazjum nr 2). Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Pawlica („Rzemiosła”). Z kolei w teście komputerowym najlepszy okazał się Wiktor Ejsmont („Rzemiosła”), a miejsca niżej zajęli Kirył Konowałow (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Uzdrowisko Cieplice”) i Mateusz Kosior.

Tematem tegorocznego konkursu było „Wykorzystanie konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii i ich wpływ na środowisko”.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
506
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group