Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 2580
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi ambasadorowie muzyki. Rozsławili nas w Lipsku

Poniedziałek, 18 lipca 2011, 7:22
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 listopada 2011, 14:24
Autor: Jolanta Czarnecka–Małek
JELENIA GÓRA: Młodzi ambasadorowie muzyki. Rozsławili nas w Lipsku
Fot. Organizatorzy
Ze stażu w Lipsku wróciła grupa uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści w Jeleniej Górze Cieplicach. W projekcie „Nowe trendy w pedagogice muzyki popularno rozrywkowej” w całości finansowanym przez Komisję Europejską, uczestniczyły zespoły: smyczkowy, gitarowy oraz wokalny, a także uczniowie istniejącej od roku klasy perkusji.

Partnerem przyjmującym stażystów było Stowarzyszenie EUROPA HAUS reprezentowane przez panią Marię Peter. Celem stażu było szkolenie w branży muzycznej, w zakresie improwizowania, aranżacji i artykulacji .

Z młodzieżą z Jeleniej Góry pracowali instruktorzy związani ze znanymi placówkami edukacji muzycznej w Niemczech, między innymi, z Lipskim Konserwatorium, czyli Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej im. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego z prorektorem prof. Hannsem-Martinem Schreiberem, Lipską Filharmonią „Gewandhaus” z panią Constanze Wolff, Muzeum Instrumentów Muzycznych przy Lipskim Uniwersytecie z dyrektorem prof. dr. Eszter Fontaną i pedagogiem muzycznym Oliverem Schwerdtem.

Współpracowano także z Państwową Szkołą Muzyczną w Saksonii im. J.S. Bacha, drugą pod wzglądem wielkości w Niemczech, liczącą ponad 7000 uczniów z dyrektorem Frank’iem-Thomas’em Mitschke i jego pracownikami. Udział w projekcie wzięła grupa muzyków zgromadzona wokół znanego kabareciarza i muzyka Romana Raschke, oraz prywatne gimnazjum o profilu muzycznym im. Roberta Schumanna z dyrektorem Günterem Gieβlerem Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii z siedzibą w Dreźnie z prezesem Wolfgangiem Howaldem.

Partnerzy niemieccy oraz goście koncertów byli zaskoczeni wysokim poziomem praktycznej wiedzy i umiejętności muzycznych polskich uczniów, szerokim repertuarem koncertów i wzorową dyscypliną. Stażyści zdobyli sobie wszędzie duże uznanie i miano „wzorowych ambasadorów swojej szkoły i ojczyzny”.

Prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Saksonii bardzo chwalił występ instrumentalistów i wokalistów z PSM im. Garści podkreślając, że jest to „przykład wysokiego poziomu edukacji muzycznej w Polsce”. Stowarzyszenie Europa Haus przygotowało specjalną ścieżkę edukacyjną „Śladami wielkich muzyków”, podczas której stażyści poznali miejsca tworzenia, życia i działalności J. S. Bacha, F.M. Bartholdy’ego, Clary i Roberta Schumannów.

Największym przeżyciem dla muzycznej młodzieży był koncert w Dreźnie w Muzeum Kraszewskiego. Emocje wzbudził też koncert w Gewandhausie, gdzie młodzież z Polski zagrała wspólnie z uczniami Szkoły Muzycznej im. J.S. Bacha w Lipsku.

– Niemiecki partner z należytą starannością zorganizował pobyt w Lipsku, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy Pani Marii Peter za to, że pierwsze dni naszych wakacji mile i z pożytkiem spędziliśmy – mówi Wiesława Tobiasz , wicedyrektor PSM I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze.

– Dzięki stażowi staliśmy się samodzielni, dorośli i odpowiedzialni, poznaliśmy kulturę i język, nauczyliśmy się posługiwać europejską walutą, zdobyliśmy nowe umiejętności muzyczne – to jeden z wielu komentarzy ze strony młodych adeptów muzyki. Inny uczestnik napisał: – Warto uczyć się języków obcych, co niewątpliwie jest kluczem do bycia obywatelem Europy. Staż Leonardo da Vinci w Lipsku z pewnością pozwolił jeleniogórskiej młodzieży muzycznej postawić w tym kierunku wielki krok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group