Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 9044
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi aktorzy z trzech krajów

Środa, 27 czerwca 2018, 14:21
Aktualizacja: 18:20
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Młodzi aktorzy z trzech krajów
Fot. Przemek Kaczałko
W maju odbyła się premiera w Niemczech, a w czerwcu pokazy w Polsce i Czechach. Młodzieżowa Scena Dramatyczna zaprezentowała spektakl "House at the crossroads", który był podsumowaniem kolejnej edycji projektu J–O–Ś.

Jak podkreślają organizatorzy, poprzez uniwersalny język sztuki J-O-Ś łączy ludzi pochodzących z Polski, Czech i Niemiec. Ta międzynarodowa inicjatywa teatralna, której nazwa pochodzi od trzech pierwszych liter szczytów górskich Ještěd-Oybin-Śnieżka, pozwala przyjrzeć się sztuce aktorskiej prezentowanej przez naszych sąsiadów, rozbudzając przy tym ciekawość i chęć poznawania ich języków.

Podsumowaniem warsztatów były pokazy spektaklu „House At The Crossroads 2.0”, w którym zagrała młodzież z Jeleniej Góry, Zittau i Liberca. Spektakl miał swoją premierę 23 maja w Zittau, 11 czerwca został zaprezentowany w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, a na koniec (15 czerwca) uczniowie z trzech krajów pokazali się czeskiej publiczności w Libercu.

- Za nami bardzo dużo pracy i emocji. Premiera w Polsce dała nam podwójne emocje, bo to nasz ojczysty kraj – wyznała Oliwia Sucheta z I LO w Jeleniej Górze, która od września 2017 r. wzięła udział w siedmiu spotkaniach projektu.

Uczestnicy bardzo dobrze dogadywali się i nie były widoczne bariery językowe. Porozumiewali się głównie po angielsku, ale każda z grup chętnie uczyła się zwrotów z sąsiednich krajów. Samo przedstawienie miało przesłanie, że „język jest podróżą”.

- Był wąż, który wszystko psuł i księżniczka, która nie rozumiała zdania „język jest podróżą”, a my jako grupa, wspólnota próbowaliśmy jej przekazać co to oznacza i udało się – opowiada o spektaklu Oliwia.
- To była ciężka praca trzech narodów, niesamowita przygoda i było cudownie - podkreśla Zuzanna Giera, kolejna uczestniczka z jeleniogórskiego Żeroma, która zapewnia, że przez rok warsztatów nawiązały się przyjaźnie i będą utrzymywać kontakt z rówieśnikami z zagranicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
272
Tak
61%
Nie
39%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla wszystkich
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group