• Piątek, 20 września 2019
  • Godz. 6:01
  • Imieniny: Eustachego, Euzebii, Filipiny
  • Czytających: 1638
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Młodsi są szybsi, seniorzy znają skróty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 października 2010, 12:13
Aktualizacja: Sobota, 2 października 2010, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– Choć szron na głowie, już nie to zdrowie, to w sercu ciągle maj! – tymi słowami znanej piosenki z Kabaretu Starszych Panów można by określić obchodzących dziś Międzynarodowy Dzień Seniora mieszkańców Jeleniej Góry i powiatu. Przedstawicieli osób starszych Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna zaprosiła na dolnośląskie obchody tego święta.

W Sali Miodowej Filharmonii Dolnośląskiej zgromadzili się przedstawiciele środowisk seniorów, którzy aktywnie działają na rzecz społeczności lokalnej. Ale nie tylko. W Karpaczu kończą kursy komputerowe i rozpoczynają zajęcia na basenie. W Jeleniej Górze i w Szklarskiej Porębie studiują w uniwersytetach trzeciego wieku. Niemal w każdej gminie są często bardziej widoczni niż ludzie młodzi.

Zebranych oraz gości, burmistrzów, wójtów i przedstawicieli gmin powiatu jeleniogórskiego i władz Jeleniej Góry, powitali Andrzej Marchowski oraz Elżbieta Czyżewska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny. – Młodsi biegają szybciej, ale seniorzy znają skróty. Niech to będzie hasłem dzisiejszego spotkania – powiedział Andrzej Marchowski. Wśród zgromadzonych był dr Jacek Klakočar, dolnośląski państwowy inspektor sanitarny. To bowiem Sanepid zorganizował tę uroczystość.

Wiązanką kwiatów powitano Jadwigę Kuźmicz, emerytowaną nauczycielkę tajnego nauczania i liderkę środowisk kombatanckich oraz płk. w st. spocz. Edwarda Jakubowskiego, działacza Polskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych.

Nie zabrakło ciepłych słów i mnóstwa życzeń. Samego zdrowia i wiecznej młodości życzyła posłanka Elżbieta Zakrzewska. – Pracuję często z młodymi ludźmi i chciałbym, aby byli oni tak samo aktywni, jak wy! – mówił poseł Marcin Zawiła. Słowa szacunku i życzenia wszystkiego najlepszego w imieniu prezydenta Marka Obrębalskiego przekazał jego zastępca Jerzy Lenard. Jacek Klakočar przypomniał także, że 1 października jest Międzynarodowym Dniem Uśmiechu i zaproponował, aby te dwa święta ze sobą powiązać.

Specjalne odznaczenia dla zasługi dla kombatantów płk. Jakubowski wręczył Elżbiecie Czyżewskiej oraz Markowi Fliegerowi, kapelmistrzowi zespołu dętego Filharmonii Dolnośląskiej. Później przedstawiciele poszczególnych gmin przekazywali wyróżnionym seniorom listy gratulacyjne oraz kwiaty.

Zaszczytu dostąpili, między innymi, założycielka i szefowa Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Janina Peikert, płk. Edward Jakubowski, prezes Związku Emerytów i Rencistów Stanisław Dziedzic, działacz Ligi Obrony Przyrody Zdzisław Gasz, ksiądz Marian Matula, a także Józef Bradys, weteran wielu frontów II Wojny Światowej.

Pan Józef, o którego losach można by nakręcić pełnometrażowy film (ten leśnik był spadochroniarzem i uczestnikiem Bitwy pod Arnhem, a wcześniej wcielonym siłą do Wermachtu współpracownikiem francuskiej Résistance, odznaczonym brytyjskim orderem Świętego Jerzego za doprowadzenie do strzeżonego portu dwóch Anglików zrzuconych dla rozpoznania wytwórni V-1), nie ukrywał wzruszenia z wyróżnienia. Opowiedział o sobie, o swojej malarskiej pasji i zaśpiewał wojskową piosenkę o pięknych Polkach. – Człowiek się starzeje i pewnie niedługo wysiądzie na serce – mówił z uśmiechem wzbudzając burzę oklasków. Józef Brandys już od 15 lat przebywa w Domu Pogodna Jesień w Jeleniej Górze.

Aktywnym seniorom gratulowali także samorządowcy gmin powiatu jeleniogórskiego. Janina Peikert wygłosiła wykład okolicznościowy, a po programie artystycznym – wszystkich zaproszono na poczęstunek. Do życzeń dla wszystkich starszych mieszkańców z serca dołącza się także redakcja Jelonki.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 1-10-2010 15:34
.. i ruszamy do życia ..jak na *karuzeli ! (..patrz.nr.16 ) ..a to już tejowa fantazja !
~tomek.. 1-10-2010 16:39
Do Redakcji: Chyba warto o tym napisać: http://www.2012.org.pl/pl/aktualnosci/aktualnoci/62-aktualnoci/30011-uefa-ogosia-list-centrow-pobytowych.html Jest sukces.
~ramadan 7-10-2010 13:31
Jak mnie wkurza ta przegladarka zdjęć na Jelonce. Nie można zrobić tego po ludzku, jak wszyscy, czyli zamieścić mini galerię. Klika się na zdjęcie, które zainteresuje. A tak, zmuszany jestem do oglądania wszystkiego. Rozumiem, ze Tejo uważa się za świetnego fotoreportera, ale to moim zdaniem, przesada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group