• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 21:37
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 9149
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Mistrzowie grali, uczniowie klaskali

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 29 października 2010, 7:26
Aktualizacja: 12:23
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze miała wczoraj okazję przekonać się, w jakiej formie estradowej są jej nauczyciele. Niecodzienny koncert, w którym jako soliści wystąpili pedagodzy, zgromadził nadkomplet publiczności w sali kameralnej Filharmonii Dolnośląskiej.

Pomieszczenie okazało się za małe: foteli nie starczyło dla wszystkich. Część słuchaczy musiała zadowolić się schodami i kawałkiem podłogi. Jednak warto było. Agnieszka Cel przywitała ściśniętych melomanów, i po kolei anonsowała wykonawców.

Wystąpiła flecistka Marta Fender, która – z towarzyszeniem Artura Rulewskiego – zagrała „Concertino” Cecile Chaminade. Rodzinny duet obojowo-skrzypcowy (Irena Maciejewska z synem Maciejem) popisowo wykonał pierwszą część znanego Koncertu na obój i skrzypce Jana Sebastiana Bacha. Akompaniował Krzysztof Gotartowski.

Waltornista Maciej Rajkowski przy akompaniamencie Artura Rulewskiego zagrał Nokturn na róg Franza Straussa. Z kolei wokalistka Marta Mokrzycka (alt) zaśpiewała Arię Goffredo „Mio cor” z opery Rinaldo Haendla, a także po jednym utworze Mieczysława Karłowicza oraz Camila Saint-Saens’a. Na fortepianie towarzyszył solistce Krzysztof Gotartowski. Annie Swaczynie (saksofon) przy Concertino da camera Jacquesa Iberta towarzyszyła pianistka Barbara Sas.

Swoje pięć minut mieli także świetni pianiści akompaniatorzy, którzy wystąpili w solowych utworach. Artur Rulewski, związany z Jelenią Górą od 14 lat, zagrał jedno z impromptus Chopina, a Krzysztof Gotartowski, znakomity pedagog i instrumentalista, włączył do programu kolejnego nauczyciela PSM II stopnia, znanego kompozytora Sławomira Kupczaka. Artysta wykonał „Non stop na fortepian”.

Na koniec mocnym akcentem popisał się Zespół wokalno-perkusyjny, który wykonał „Fugę geograficzną na czterogłosowy chór mieszany”. Utwór oparty na melorecytacyjnym powtarzaniu nazw różnych miast i krain globu ziemskiego z towarzyszeniem prostych instrumentów perkusyjnych, wykonali Grzegorz Szymański, Tomasz Kujawa, Mateusz Popis oraz Eliza Kurowska. Dzieło to bardzo się publiczność spodobało i zabrzmiało na bis.

Teraz już uczniowie nie mają wątpliwości, że ich mistrzowie wciąż są w świetnej formie i przekazują im cenną wiedzę z zakresu zarówno warsztatu muzycznego jak i sekretów interpretacji dzieł różnych epok. Dodajmy, że większość wykonawców na co dzień związana jest z Filharmonią Dolnośląską i nie traci aktywnego kontaktu z muzyką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group