Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5636
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Mistrzostwach Świata w Długodystansowym Biegu Górskim

Poniedziałek, 29 lipca 2013, 22:47
Aktualizacja: 22:49
Autor: MDvR
Już w najbliższą sobotę, 3 sierpnia w Szklarskiej Porębie spotkają się najlepsi górscy biegacze długodystansowi z całego świata, by walczyć w Mistrzostwach Świata w Długodystansowym Biegu Górskim.

Z jednej strony w mistrzostwach biorą udział reprezentacje zgłoszone przez narodowe związki lekkiej atletyki i tylko tak zgłoszeni zawodnicy będą się liczyli w klasyfikacji drużynowej, a z drugiej zarówno ci zgłoszeni przez swoje związki, jak i wszyscy ci, którzy sami zapisali się do udziału w Maratonie Karkonoskim będą się liczyli w klasyfikacji indywidualnej. W mistrzostwach udział weźmie prawie 700 zawodników z 22 krajów, w tym zgłoszonych przez 16 narodowych związków lekkiej atletyki.

W rywalizacji mężczyzn za głównego faworyta uważany jest Włoch Marco De Gasperi, pięciokrotny, a wliczając w to tytuł juniorski sześciokrotny mistrz świata w klasycznych biegach górskich. Ekipa włoska będzie zaliczała się również do faworytów w walce o medale klasyfikacji drużynowej mistrzostw. Do głównych rywali Marca zalicza się Słoweńca Mitja Kosovelj. w 2011 roku w Podbrdo w Słowenii na morderczej 38-kilometrowej trasie Mitja został mistrzem świata, a w 2012 roku wicemistrzem w Interlaken. Do grona faworytów zalicza się nasz Marcin Świerc. Będzie to jego pierwszy start w mistrzostwach świata w tej konkurencji, ale Marcin nowicjuszem na światowych trasach nie jest. Zaliczał szczególnie udane starty podczas mistrzostw Europy rozgrywanych na anglosaskich trasach i jego specjalnością było przesuwanie się do przodu w drugiej połowie dystansu. Podbudowany sukcesami w międzynarodowych zawodach na długich i ultradługich dystansach, spokojnie przygotowywał się do tego startu.

Wśród kobiet liderką jest niewątpliwie Włoszka Antonella Confortola, zwyciężczyni tegorocznych zawodów Vertical Kilometer w ramach mistrzostw Europy w biegu wysokogórskim (skyrunningu) oraz trzykrotna medalistka mistrzostw Europy w biegach górskich, medalistka igrzysk olimpijskich w sztafetowych biegach narciarskich, a w życiu prywatnym żona Jonathana Wyatta, sześciokrotnego mistrza świata w biegach górskich. Ciekawy zespół wystawia Anglia - jest w nim brązowa medalistka mistrzostw świata 2011 Helen Fines. W gronie faworytek wymienić należy Szkotkę Angelę Mudge, dwukrotną (złotą w 2000 roku) medalistkę mistrzostw świata w biegach górskich, trzykrotną medalistkę mistrzostw Europy, drugą na długim dystansie w 2010 roku i siódmą w roku ubiegłym, a także wicemistrzynię świata z 2011 roku Irlandkę Karen Alexander, która w tych zawodach pokazała jak powinno się rozkładać siły w takich biegach i finiszując z odległego miejsca zakończyła bieg na drugim stopniu podium.

Po raz pierwszy w rywalizacji długodystansowych mistrzostw świata pojawi się ekipa z Południowej Afryki. Dotychczas „długasy" z tego kraju rywalizowali tylko w swoim gronie, ale wiadomo, że długodystansowe biegi górskie w wersji terenowej i ulicznej mają w tym kraju wieloletnie tradycje. Dlatego ewentualny sukces zawodnika, czy zawodniczki z tego kraju nikogo nie powinien zdziwić.

Program:

2 sierpnia (piątek)

16:30 KONFERENCJA PRASOWA - Hotel Bornit, ul. Mickiewicza 21 (sala konferencyjna)

Podczas konferencji prasowej przekazane zostaną Państwu identyfikatory upoważniające do
korzystania z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę w dniu startu Mistrzostw (3 sierpnia).

(prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: promocja@szkalrskaporeba.pl lub telefonicznie Agnieszka Rozenek tel. 783 419 833)

18:00 CEREMONIA OTWARCIA

19:00 LISTA PRZEBOJÓW TRÓJKI - Marek Niedźwiecki

3 sierpnia (sobota)

8:30 START ZAWODNIKÓW

16:00 LIMIT CZASOWY, ZAKOŃCZENIE ZAWODÓW - SZRENICA

17:30 CEREMONIA ZAKOŃCZENIA - dolna stacja wyciągu na Szrenicę

Osoba do kontaktu z mediami: Robert Gudowski - Organizator, tel. 501 515 080

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group