Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7400
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miś na miarę dolnośląskich potrzeb i możliwości

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 lutego 2009, 8:34
Aktualizacja: 8:41
Autor: Ania
Fot. Ania
Czy niedźwiedź ze Ślęży będzie godnym symbolem Dolnego Śląska? Ten temat poruszono na wczorajszym spotkaniu w Klubie „Kwadrat” Jeleniogórskiego Centrum Kultury zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski. Spotkali się na nim włodarze niemalże wszystkich miejscowości Powiatu Jeleniogórskiego. Miś jako logo to według wielu zebranych gości kiepska propozycja.

Projekt opracowuje firma Eskadra, mająca spore doświadczenie w tej dziedzinie. Kreowała już marki wielu miast Polski, m. in. Jarocina, który stanowi doskonały przykład tego, jak z powodzeniem można wypromować miasto. Dość kontrowersyjnym, ale i oryginalnym pomysłem jest pomnik „glana” który miałby stanąć w centrum tego festiwalowego ośrodka. Na początku spotkania przedstawiciele firmy pochwalili się więc tym czego udało się im dokonać i przedstawili swoje pomysły.

Okazuje się jednak, że opracowanie strategii Dolnego Śląska to bardzo skomplikowana sprawa, ponieważ jest to województwo, w obrębie którego funkcjonują bardzo zróżnicowane okręgi, czyli sam Wrocław jako stolica i miasto o silnych tradycjach studenckich, Zagłębie Miedziowe, Karkonosze oraz region byłego województwa wałbrzyskiego.

Poza tym ludzie, którzy mieszkają na tym terenie pochodzą z wielu regionów Polski. W dalszym ciągu podkreśla się bowiem, że Dolnoślązacy to w dużej mierze dawni mieszkańcy Lwowa oraz ich potomkowie, ale nie brakuje tutaj także Łemków i innych. To wszystko powoduje, że stworzenie jednej marki będzie długotrwałym i skomplikowanym procesem.

Wczoraj wielu ze zgromadzonych gości wyrażało swoje opinie na temat zgłębianego tematu, ale były one dość różnorodne. Powtarzał się jednak problem dotyczący samej stolicy Dolnego Śląska: stwierdzono, że włodarze województwa często zapominają o bogactwie całego regionu, a w wielu projektach stawiają głównie na Wrocław.

– Promocją zajmujemy się od wielu lat. Mamy w tej kwestii ogromne doświadczenie i chcielibyśmy, żeby we Wrocławiu zauważono również te wartości, jakie przedstawiają poszczególne terytoria województwa. Błędem jest jeżeli się o nich zapomina – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu jeleniogórskiego starostwa.

Na spotkaniu powrócił także temat misia ślężańskiego , który ma stanowić logo Dolnego Śląska. Część osób poparło ten pomysł, ale wielu bardzo go skrytykowało, argumentując, że będzie się on źle kojarzył w Niemczech, głównie w Berlinie, którego symbolem jest niedźwiedź, widniejący na jego herbie, pomnikach i pamiątkach.
– Można wykreować misia na czterech łapach z konkretnymi barwami, odpowiednio go wypromować i w konsekwencji sprawić, żeby kojarzył się z Dolnym Śląskiem – mówił Adam Kałucki, przedstawiciel firmy Eskadra.

Te argumenty nie przekonywały jednak wszystkich zebranych osób, które skupiły się głównie nad przedstawieniem atutów macierzystego regionu. – Nie można zapominać o tym, że Karkonosze to nie tylko góry, ale i bardzo charakterystyczny region Dolnego Śląska. To tutaj przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Niedługo zaczną tu także zjeżdżać biznesmeni, bo Centrum Kongresowe Gołębiewski zapewni im wszystkim odpowiednie miejsce zarówno do pracy, jak i wypoczynku – powiedział Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Ideałem jest więc stworzenie marki Dolnego Śląska, która w jakimś stopniu scalałaby wszystkie regiony województwa. Być może warto zwrócić uwagę na to, że właśnie różnorodność stanowi ogromne bogactwo województwa, bo dzięki niej znajduje się w nim miejsce dla każdego. Natomiast celem całego przedsięwzięcia jest ogólnie pojęta promocja województwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 5-02-2009 9:13
eskadrze zarzucono ostatnio że logo białegostoku ich autorstwa jest plagiatem logotypu jednej z organizacji gejowskich w usa
rymcycymcy 5-02-2009 9:26
Niedźwiedź to nie jest dobry symbol ...wiadomo śpioch i leń. Symbol marazmu i lenistwa. Niszczy pszczołom (symbol pracowitości) ule i wyżera co najlepsze ;) Moim zdaniem symbolem Dolnego Śląska powinna być glizda. Kopie w ziemi - to nawiązanie do zwyczajów Wałbrzycha i jest długa jak Jelenia Góra :)
~hmm 5-02-2009 12:26
Miś to nie jest dobry pomysł nie mam lepszego ale nikt mi nie kazał nad tym myśleć, ale jeśli to miał by być miś to stanowczo protestuje bo misia to ja w zoo we Wrocławiu widziałem. Lisa , sarne , jelenia , pszczoły tak owszem ale nie niedzwiedzia.
~x do rymcyrymcy 5-02-2009 12:30
Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Super pomysł ;-)
~portier 5-02-2009 12:36
Mamy BAREJADĘ, to społecznie trzeba postawić wielkiego Misia i wypromować na symbol Dolnego Śląska.
piipi 5-02-2009 16:22
..Kobiety strasznie lubia *niedzwiadki,bo ich *brzuszki sa *fajnie cieplutkie !.
~ 5-02-2009 16:24
symbolem dolnego slaska powinien byc wroclawski ratusz !
~green 5-02-2009 16:42
Pies na dwóch łapach - szczęście, Niedźwiedź na dwóch łapach - problem...
~Zbigniew Leszek 5-02-2009 17:17
Najlepiej wszystko negować - bez pomysłu co w zamian - pomijam dzieci, które jeszcze nie dorosły i piszą na forum o jakiś glizdach. Pomysł Misa Ślężańskiego jest pomysłem dobrym - jak już ktoś z uczestników spotkania zaznaczył - łączy wszystkie narody i ludy, które tu wcześniej mieszkały - ukazuje otwartość naszego Dolnego Ślaska na wszelkie zmiany, których się nie boimy.
~ago od kosmosu 5-02-2009 20:52
Ten niedźwiedź to naprawdę mógłby być tym symbolem Dolnego Śląska, bo on jest bardziej związany z tym terenem niż Polacy, Niemcy czy Czesi razem wzięci, w końcu był tutaj przed wszystkimi... i mam nadzieję, że dalej przetrwa wszystko i będzie jeszcze długo po nas. Co on "ukazuje" to tego nie wie nikt, wystarczy, że po prostu był i jest niemym świadkiem tego co było i jest...
~ago od kosmosu 5-02-2009 20:54
rymcycymcy, bądźże raz poważny, chciałbyś mieć glizdę w herbie?;-)
~do ~ago od kosmosu 5-02-2009 22:36
on ma glizdę, ale w spodniach. nie widziałaś?
piipi 5-02-2009 23:56
..do - [~Ago od Kosmosu..]....i *fajnie,bo bedzie mial przypomnienie.. czas na lowy wyruszyc !!.~Rybki plywaja~~~~

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group