Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5863
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Militarny piknik pod radarami

Wiadomości: Mysłakowice
Niedziela, 17 maja 2009, 12:31
Aktualizacja: 16:23
Autor: Ania
Fot. Ania
Pogoda sprawiła psikusa organizatorom Pikniku Radarowego w Łomnicy, ale mimo deszczu i mżawki osoby, które zdecydowały się przyjść, bawiły się świetnie. Wielu uczestników próbowało swoich sił w strzelaniu i przymierzało mundury.

Największą atrakcją imprezy była najnowsza stacja radiolokacyjna ODRA, która przyjechała z Wrocławia. Równie dużą popularnością cieszyły się występy Wojskowej Orkiestry Dętej. Duży piknik został zorganizowany pierwszy raz przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Stowarzyszenie Radiotechników RADAR. Życzliwością wykazali się Stanisław Tyrała, właściciel stacji benzynowej SOMBiN, na terenie której odbyły się pokazy, oraz Zdzisław Pietrowski, wójt Gminy Mysłakowice.

Impreza byłe też ciekawą promocją wojska i działalności osób, które są z nim nierozerwalnie związane. Jak się okazuje mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego chętnie próbują swoich sił, w wojskowych konkurencjach i bez większych oporów oddawali się w ręce fachowców. Zainteresowaniem cieszył się pokazy wyposażenia jednostek specjalnych Wojska Polskiego przygotowane przez Stowarzyszenie COMMANDO, zrzeszające Byłych Żołnierzy 62 Kompanii z Bolesławca.

– Stowarzyszenie funkcjonuje od 10 lat i aktywnie działa na terenie całej Polski, dlatego też zdecydowaliśmy się, w ramach współpracy, skorzystać z zaproszenia i wziąć udział w pikniku, tym bardziej, że jeździmy także do Czech i Niemiec. W kwietniu organizowaliśmy bieg patrolowy, w którym brało udział kilkadziesiąt grup, ale tylko trzy dotarły do celu – powiedział chorąży Bogdan Fijałkowski, prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii COMMANDO z Bolesławca.

Na Radarowym Pikniku można było również porozmawiać z mundurowymi z 23 Brygady Artylerii z Bolesławca, 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 1 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia oraz WKU z Jeleniej Góry, która zorganizowała również punkt rekrutacyjny. Wojsko staje się modne i wiele osób decyduje się na karierę oficera, podoficera czy szeregowego zawodowego. Wielu absolwentów gimnazjów wybiera szkoły średnie o profilu wojskowym. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców.

Panie wykazują się często większą wytrzymałością i wiele trudnych zadań wykonują z uśmiechem na twarzy. - Szkoliliśmy młodzież z liceów z Lubania i Złotoryi, z klas o profilu wojskowym. Uczniowie uczyli się na terenie koszar m. in. wspinaczki, strzelania, musztry. Zobaczyli jak naprawdę wygląda życie wojskowych. Jesteśmy zdziwieni, że dziewczyny są bardziej wytrzymałe niż chłopcy. Nie stosują wobec siebie żadnych ulg, a robią wszystko z uśmiechem na twarzy. Generalnie młodzież jest bardzo dobrze przygotowana zarówno kondycyjnie, jak i teoretycznie. Wierzymy, że tego typu ćwiczenia bardzo dużo dają zainteresowanym – mówi chorąży Bogdan Fijałkowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~rat..... 17-05-2009 16:41
Jacyś dziwni strażcy są na zdjęciu 24 ani to OSP ani PSP
~OLO 17-05-2009 17:04
ODDAJCIE RADARY !!!
~OLO 17-05-2009 17:19
JAK DZIECI K.... JAK DZIECI ! PIWO KARABINY MUNDURKI A PÓŹNIEJ DO MIRSKA I NOWA STRZELANINA W KNAJPIE A W DOMU DZIECI GLODNE JEŚĆ WOŁAJA, WSTYD PANOWIE WSTYD
~OLO 17-05-2009 17:23
RADARY ODDAJCIE ! ---------------------------------------- NA ZŁOM
~ 17-05-2009 17:32
jak zwykle kochana jelonka informuje nas o czymś po fakcie.
~picnik 17-05-2009 19:04
przywiozłem tam 3 Anglików, chcieli pooglądać militaria, okazało sie że ani jeden z żołnierzy ni wząb po angielsku nie potrafił powiedzieć, porostu żenua, juz nie mówie o betonach ze starego wojska ale było tam sporo młodych wojaków którzy nawet słowa nie powiedzieli gdy sie pytali o wystawiony sprzęt
~ktos 17-05-2009 19:13
Po czasie to wszystko, a wczesniej zadnego info nigdzie nie bylo.
~do ~ 17-05-2009 19:20
Informacja o tym była widoczna w postaci banerów oraz w "będzie się działo" (link u góry) :P kiedy jelonka zawala to zawala ale bez przesady :)
rymcycymcy 17-05-2009 20:39
| ~picnik | ...mogłeś przecież przetłumaczyć Angolom co opowiadał żołnierz :)
~zapek11111111 17-05-2009 21:40
to są strażacy a nie ważne z jakiej jednostki ważne ze pomagaja takim jak ty
~ja 17-05-2009 22:11
ci strażacy to strażacy jrg2 jelenia góra i posterunku psp kowary
~ 17-05-2009 23:10
:)
piipi 18-05-2009 0:51
~Zolnierz jest odwazny,bo...dotyka roznych przyrzadow wybuchowych.
~mim 18-05-2009 7:50
Impreza całkiem udana mimo złej pogody na początku. Goście z Bytomia świetnie grali, dając wielie razy solowe popisy- za co otrzymywali burzę oklasków. Brawa dla orgnizatorów z gen.B.Peikertem na czele. Była to, całkiem niezła promocja gminy i powiatu. Sądzę ,że wejdzie na stałe do kalendarza imprez w Kotlinie Jeleniogórskiej. Sympatyczna redaktorka Pisulska nawet przez pomyłkę zestrzeliła bojowy helikopter. Ale tam się działo!!-patrz zdjęcia.
~brun 18-05-2009 15:07
Nawet sie mi podobało, chociaż na początku deszcz dokuczał. Ta orkiestra kiedyś była na stałe w Jeleniej Górze. Mnie najbardziej interesował nowy radar Nysa, mówią znawcy, że to jest cudo techniki wyprodukowane w kraju. Jego eksport jest ponoć zazdrośnie blokowany przez naszych obecnych sojuszników. Dobrze, że organizatorzy odważyli się taką imprezę zrobić. Jak będzie powtórzona za rok, to wezmę ze sobą rodzinę. Słyszałem, jak niektórzy goście mówili, że przyjechali specjalnie z Wrocławia, chcąc pokazać wnuczkom radary i okolice gdzie kiedyś kończyli szkołę wojskową. To się mnie bardzo spodobało, bo jest dowodem na możliwość przyciągania turystów i przy takiej okazji jak ten piknik. O tym pomyśleli Ci z Mysłakowic organizując promocje turystyczną gminy. Mieli smaczne wyroby kulinarne do spróbowania. Przy okazji zaopatrzyłem sie w materiały reklamowe nie tylko o walorach turystycznych gminy ale i regionu. Ale to nie wszystko. Kupiłem bochenek pysznego chleba w bufecie restauracji. Spotkałem znajomych z Poznania, którzy jechali do Karpacza i się zatrzymali na widok tej imprezy. Byli zaskoczeni, a najbardziej ich dzieci. Córka, przyszłoroczna maturzystka ujawniła swój zamiar zostania oficerem lotnictwa. Konsternacja matki i duma ojca w tym momencie. Myślę, że nie jest to chwilowy kaprys ślicznej panny. Podobało się mnie również stoisko jednostki wojskowej Commando i ich oferta w sprawdzeniu swojej sprawności fizycznej i umiejętności żołnierskich. Także bardzo ciekawe było stoisko Brygady Kawalerii Pancernej. Po raz pierwszy w życiu mogłem zobaczyć i wziąć do reki wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych. Mizerne było natomiast stoisko promocyjne Kolegium Karkonoskiego. W przyszłości trzeba zadbać o umożliwienie dojazdu młodzieży z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości. Ten piknik odbywał się w niezbyt dogodnym miejscu ze względu możliwości dostępu dla młodzieży. I jeszcze na koniec. Te filmy jakie można było zobaczyć na ekranach w namiotach powinny być emitowane w telewizji. Języka angielskiego co prawda nie słyszałem, ale niemiecki tak. Nie zauważyłem aby Niemcy mieli jakieś problemy w rozmowie ze starszymi wojskowymi. Szkoda, że na Jelonce jest tak mało zdjęć, bo aparat się mi uszkodził i swoich zrobić nie mogłem. Liczę jeszcze na organizatorów. Najlepiej jakby był podany jakiś adres skąd takie zdjęcia można ściągnąć.
~brun 18-05-2009 17:09
Do OLO. Co ma wspólnego Mirsk ze strzelaniem i piknikiem? Mir w językach słowiańskich znaczy "pokój", "świat". Nazwa tej izerskiej miejscowości jest więc bardzo piękna. Po to, by był pokój na świecie, niestety potrzebne jest oręże, ale nie w rękach głupków, lecz ludzi mądrych, z charakterem twardym, ale i o wysokiej mo...lności. Mam nadzieję, że Wojsko Polskie będzie zawsze miało takich żołnierzy. Tutaj dodam, że wojsko będzie potrzebne do czasu kiedy nie zostanie wyeliminowane zagrożenie dla pokojowego życia i rozwoju ludzkości. Jak na razie nawet drobnej nadziei na to nie ma, więc wojsko jest potrzebne. Potrzebne jest wojsko z żołnierzami o cnotach rycerskich, dla których nie tylko żołd jest najważniejszy. Aby takich mieć Wojsko Polskie stara się pozyskiwać najlepszą młodzież, jak jest dostępna w kraju. Między innymi tego dowiedziałem się od oficerów prezentujących Siły Powietrzne i artylerzystów z Bolesławca. Co do wezwania przekazania tych radarów muzealnych na złom. Warto abyś zastanowił się ile w tych radarach jest zawartej polskiej myśli naukowej, talentów ko9nstruktorskich i kunsztu polskich robotników. Warto także pamiętać o tym, że wyprodukowanie tych radarów kosztowało nas podatników bardzo dużo. Dlatego cieszy mnie podejście Panów Radiotechników aby przyszłym pokoleniom pozostawić świadectwo polskiego dorobku naukowego i kultury technicznej. Była okazja do rozmów z fachowcami i nie tylko z fanatykami techniki. Trzeba było OLO skorzystać z okazji i porozmawiać. Ja skwapliwie z okazji korzystałem. Żołnierze których spotkałem na tym pikniku to nie jakieś straszne zakapiory, czy trepy. To mnie cieszy, że można z nimi porozmawiać nie tylko o sprawach wojskowych, także o życiu, kulturze, a nawet o duchowości człowieka. I mnie to zaskoczyło, kiedy jeden z panów byłych wojskowych wszedł na ten temat. Żołnierze Wojska Polskiego, to nie jakieś zbiry, dla których zabawa bronią i zabijanie jest sensem życia. Warto więc zastanowić się, nim się napisze coś niby dowcipnego i zarazem mądrego.
~rezerwa 18-05-2009 20:59
A czy był obecny Główny Energetyk Jeleniej Góry, pan generał B.P.
~prem 19-05-2009 0:17
Ja widziałem pod wieczór aż pięciu generałów w lotniczych mundurach. Żona chciała żebym z którymś, albo nawet z dwoma zrobił zdjęcie. Nie miałem odwagi żeby poprosić i okazja została zatracona. Nie mogę sobie tego darować, bo pewnie żona też chciała mieć taką piękną pamiątkę z Jeleniej Góry. Obecnie mieszkamy w Lubiniu i od rodziny dowiedzieliśmy się, że jest taka impreza. Przyjechaliśmy tylko za późno, ale radar zobaczyłem. A jak zobaczyłem Jawora, łzy do oczu napłynęły. Nawet się zaskoczyłem takim podejściem do wspomnień związanych z jelonką. Wtedy komendantem był generał Paździor, a kompania techniczna podlegała pod Pagacza, chyba była w stopniu podpułkownika. Jeśli chodzi o generała "Bożego Pierona", to on miał stopień majora i o ile wiem, wyjechał z Jeleniej Góry gdzieś w rodzinne strony. Dawał nieźle w kość, ale dobrze go wspominam, bo to było bardzo poczciwe chłopisko. Chyba nie miał wyższego wykształcenia, ale nas namawiał do studiów. Myśle, że to on zasiał we mnie chęć i studia ukończyłem. Przypominam sobie dwóch majorów. Jeden tak chudy, że jak szedł to jemu kości w powłoce cielesnej grzechotały. Drugi był opasły, ale na swoich krótkich nogach czasami dość zwinny. Tego pierwszego nazywano "widmem komunizmu", tego drugiego "widmem kapitalizmu". Na zbiórkach szkoły czasami stawali obok siebie wywołując wesołość. Był też taki oryginał podpułkownik Rodziak. Miał dar do tworzenia przezabawnych wypowiedzi. "Nu chłopy, z przepustki zegary sie wam zapóźniły, a stać mi tu teraz i nie oddychać, bo klimat Stylowej mnie tu czuć na odległość co najmniej wysiągniętej ręki i macie stanąć jeden za drugim do biegu na miejscu aż wam przejdzie to bielmo z oczu co wam zasłania klasę robotniczą, co na was pracuje, żeby wam w wojsku było dobrzej jeść i do teatru można było zachodzić. Ale wy gdzie tam do teatru, bo wam na oczy weszła pewnie jaka krótka spódniczka, i nie wnikam, co wy tam dalej myśleli. Nu, pewnie myśleli, że można wracać z przepustki pod wpływem i opuszczonymi pasami, co wam nie przejdzie obojętnie z mojej strony. Do jutra zameldować dowódcy, że ma przyjść do ukarania. Poprawić mi tu pasy, żeby wam skowronków nie pourywali, bo tak mocno zwisają i na kompanię maszerować! Tam juz podoficer oczy za wami wypatruje, a wy się tutaj guzdracie z tymi opinaczami, co już rezerwa znaczy dla was. Co sie patrzycie na mnie jak cielaki na bramę z gwiazdami. Odmaszerować mi tu z oczu. Takich anegdot o tym oficerze krążyło wiele.
~Lech 28-05-2009 16:12
Więcej fotografii z Pikniku można obejrzeć na stronie Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego - oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: www.militaria-muzeum.pl/strona-glowna/galerie/14--album.html. Na stronie znajdują się również informacje nt. wystawy Karkonoskie Militaria dot. historii jeleniogórskiego garnizonu, jak również innych ekspozycji o charakterze militarnym organizowanych przez tą placówkę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group