Czwartek, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 2468
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Miliony na remont opactwa w Krzeszowie

Poniedziałek, 26 października 2009, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: MOBI
REGION: Miliony na remont opactwa w Krzeszowie
Fot. TEJO
Aż 26 milionów złotych pochłonie remont opactwa w Krzeszowie. Diecezja Legnicka będzie musiała wydać na ten cele jednak tylko 4 miliony złotych. Pozostałe 22 miliony złotych dołoży Unia Europejska.

Pierwszy etap prac w Krzeszowie został przeprowadzony w latach 2006-2008. Diecezja Legnicka jednak nie poprzestała na tych działaniach i złożyła kolejne wnioski, które zyskały akceptację. Całość robót będzie kosztowała 26 milionów złotych. 22 miliony na ten cel wyłoży UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 4 miliony to środki własne diecezji.

Zakres robót jest olbrzymi. Można wręcz powiedzieć, że jest to jedna z największych inwestycji budowlanych na terenie Dolnego Śląska, która dotyczy modernizacji zabytku sakralnego. II etap prac, na które została już podpisana stosowna umowa, obejmuje remonty dachów, elewacji, wymianę stolarki i instalacji.

Przeprowadzone zostaną również prace konserwatorskie ołtarzy bocznych, ścian, kaplic i obrazów. Plany remontowe obejmują modernizację bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoła pod wezwaniem św. Józefa. W ramach projektu zakupionych zostanie również 100 elektronicznych programów, które umożliwią zwiedzanie opactwa w Krzeszowie turystom z całego świata. Ponadto w Domu Opata zostanie otwarta sala wystawiennicza, w której zgromadzone zostaną zabytki znajdujące się w opactwie.

Roboty te zostaną zakończone prawdopodobnie we wrześniu 2012 roku. Diecezja Legnicka już złożyła wniosek na III etap remontu opactwa w Krzeszowie. Tym razem chodzi o remont kalwarii krzeszowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group