Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8796
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mijanka z prawem

Piątek, 27 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Mijanka z prawem
Fot. Archiwum
Kupujesz nowy sprzęt RTV lub AGD? Mimo przepisów unijnych zobowiązujących sprzedawcę do utilizacji starego urządzenia, trzeba za to płacić lub pozbyć się go samemu.

Klientów zachęcają liczne reklamy nie tylko telewizorów. Odbiorniki tanieją z miesiąca na miesiąc. Sieci handlowe robią, co mogą, aby sprzedać jak najwięcej nowości. Mimo narzekań na niezasobne portfele jeleniogórzan, w sklepach RTV panuje spory ruch.

Pojawia się jednak kłopot: co zrobić ze starym sprzętem, zwłaszcza kiedy nie bardzo już się nadaje do użytku, czy naprawy. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej utilizację takiego urządzenia bierze na siebie sprzedawca nowego.
– Kupiliśmy niedawno odbiornik nowej generacji. W domu zawadza wciąż stary. Spytaliśmy sprzedawcę, co można z tym zrobić. W sklepie usłyszeliśmy, że wywiozą, ale nie za darmo: około 15 złotych za transport i 30 złotych za utilizację! – poinformował nas pan Dariusz z Zabobrza.

Zdaniem Czytelnika nie jest to może fortuna, ale skoro prawo zobowiązuje sprzedawców do zaopiekowania się starym sprzętem, to dlaczego on ma jeszcze do tego interesu dopłacać?
Obsługa sklepu potwierdza, że za wywóz i utilizację starych telewizorów trzeba zapłacić. – Takie są odgórne zalecenia z centrali. Stare telewizory zwożone są do jednego miejsca i tam w odpowiedni sposób niszczone – usłyszeliśmy. – Sieci nie stać na to, aby czynić to za darmo.

– To absurd – oburza się pan Dariusz. – To dlatego na śmietnikach pełno wraków po telewizorach i radioodbiornikach – mówi. Niektóre sklepy nawet za odpłatnością nie proponują wywózki sprzętu w zamian za kupno nowego. Udają, że problemu nie ma.
– Poza tym ludzie nie są jeszcze uświadomieni. Po prostu nie wiedzą, że mają takie prawo – podkreśla jeleniogórzanin.

Wbrew zapowiedziom nie udało się jeszcze stworzyć składowiska zużytego sprzętu na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które miałoby się zająć wywożeniem technicznych odpadków i zorganizować ich utylizację. Dlatego jeleniogórzanie nie pozbywają się technicznych staroci lub – co gorsza – wyrzucają je na śmietniki.

Tymczasem stary sprzęt może być w pełni sprawny i służyć innym. Można go przekazać, na przykład, schronisku dla bezdomnych im. Św. Brata Alberta. Pensjonariusze odbiorą sprzęt za darmo. Chętne do współpracy są także domy pomocy społecznej.
Przepis o utilizacji starego sprzętu pozostaje wciąż zapisem martwym. Policja nie otrzymuje doniesień o jego łamaniu, choć obowiązuje od kilkunastu miesięcy. Dotyczy pralek, lodówek, telewizorów i innych urządzeń elektronicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group