Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11084
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkania komunalne znowu mają być za bezcen

Poniedziałek, 21 października 2013, 7:55
Aktualizacja: Wtorek, 22 października 2013, 7:43
Autor: Angela
Jelenia Góra: Mieszkania komunalne znowu mają być za bezcen
Fot. Angela
Rozpoczynają się pracę nad uchwałą o ponownej sprzedaży mieszkań komunalnych za jeden lub zaledwie kilka procent ich wartości. Radni będą nad nią głosować najprawdopodobniej w listopadzie br. Wykup mieszkań za grosze ma się rozpocząć od stycznia 2014 roku, ale okres przez który mieszkańcy będą mogli skorzystać z tego przywileju będzie znacznie krótszy niż poprzednio.

Obecnie zameldowani najemcy mieszkań komunalnych mogą je kupić za 50 procent wartości, ale zbyt wielu chętnych nie ma. Dlatego władze Jeleniej Góry chcą ponownie wprowadzić sprzedaż za 1 lub kilka procent wartości.

- Będzie to częściowy powrót do poprzedniego systemu, by osoby, które wówczas nie zdecydowały się na wykup - być może również dlatego, że stawki czynszu były bardzo atrakcyjne, a od stycznia już tak atrakcyjne nie będą – teraz zdecydują się na złożenie wniosku na wykup mieszkania z wysoką bonifikatą – mówi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Ma być to powrót do poprzedniego systemu, ale nie do końca. Nie wszystkie mieszkania komunalne będzie można bowiem kupić na tak atrakcyjnych warunkach. Do sprzedaży z bonifikatą mają być przede wszystkim ostatnie niewykupione mieszkania w budynkach zarządzanych przez wspólnoty, czy mieszkania w budynkach o zasobie mieszanym czyli socjalnym i komunalnym.

- Chcemy w ten sposób rozwiązać problem tych mieszkańców, którzy do tej pory nie mogli wykupić mieszkań z przyczyn formalnych, bo najmują lokale w budynkach zasobu socjalnego. Takie mieszkania nie są do wykupu, ale jeśli kiedyś jeleniogórzanin zamieni się na mieszkanie będzie mógł je wykupić. Nam zależy na tym by budynki nie były podzielone na mieszkania socjalne i komunalne, a tak obecnie jest. W tej polityce mieszkaniowej jednym z elementów jest racjonalizowanie zasobu mieszkaniowego – dodaje Jerzy Lenard.

Obecnie miasto ma około czterech tysięcy mieszkań komunalnych o łącznej powierzchni ok. 219 tysięcy metrów kw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
916
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group