Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4719
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mieszkania komunalne znów z bonifikatą

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 listopada 2013, 8:40
Aktualizacja: Czwartek, 21 listopada 2013, 8:36
Autor: Angela
Fot. Angela
Po długiej dyskusji i wprowadzeniu trzech autopoprawek radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę o sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatami, nawet do 99 procent. Mimo że nie zgadzali się co do szczegółów projektu uchwały, byli zgodni, że trzeba ją jak najszybciej wprowadzić w życie. Najwięcej kontrowersji w dyskusji wzbudził termin, do którego mieszkańcy będą mogli skorzystać z ulg. Radni SLD chcieli jego całkowitego zniesienia. Ostatecznie na wniosek radnych PiS przesunięto go z 30. czerwca na 31. grudnia 2015 roku.

Najwięcej kontrowersji w dyskusji wzbudził termin, do którego mieszkańcy będą mogli skorzystać z ulg. Radni SLD chcieli jego zniesienia. Ostatecznie na wniosek radnych PiS przesunięto go z 30. czerwca na 31 grudnia 2015 roku.

Dla osób, które złożą wniosek do końca 2015 roku na wykup mieszkań komunalnych, przewidziana jest bonifikata w wysokości 79 procent, a dodatkowe 20 procent dostaną ci, którzy kupią nieruchomość płacąc jednorazowo gotówką. Dla mieszkań w budynkach przekazanych do użytkowania w okresie od 01.01.1989 roku do 31.12.1998 roku bonifikata wyniesie 45 procent.

Jedną z autopoprawek radni podnieśli z 45 do 55 procent ulgę przy sprzedaży mieszkań, dla których umowa najmu została sporządzona na lokal zamienny w wyniku zamiany z urzędu. Druga autopoprawka dotyczyła terminu, a trzecia punktu określającego wyłączenie ze sprzedaży z bonifikatą lokali wyznaczonych przez prezydenta ze względu na ważny interes miasta. W tym punkcie dopisano – „po opinii komisji radnych”.

Taki kształt uchwały poprzedziła jednak długa dyskusja radnych. Przewodniczący jeleniogórskiego klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Chadży wnioskował o zniesienie terminu granicznego, do którego mieszkańcy będą mogli skorzystać z ulg.

Zarówno dyrektor Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych Jerzy Lenard, jak i prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła tłumaczyli, że uchwalanie bonifikaty bezterminowo nie przyniesie żadnego efektu.

- Zniesienie terminu spowoduje powrót do poprzedniej uchwały dotyczącej bonifikaty – mówił Jerzy Lenard. – Mieszkańcy nie będą mieli żadnej motywacji by uregulować tę kwestię. Poza tym ZKGiM przez cały czas ponosi koszty utrzymania tych lokali, często wykonuje w nich remonty i powiększa swoje zadłużenie – dodał.

Mimo tych argumentów stanowiska klubu bronił Józef Sarzyński: - Nie sądzę, żeby ograniczony czas był podstawą do zmniejszania zadłużenia Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – mówił. - Powinniśmy iść w kierunku budowy mieszkań socjalnych i komunalnych, a nie ograniczeń sprzedaży starych – dodał.

Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz apelował, by dać ludziom czas do namysłu i zdobycie potrzebnych pieniędzy. - Dlaczego dyrektor wymyślił sobie 1,5 roku, a nie dłużej? Jeśli nie przejdzie wniosek SLD zniesienia terminu, to my zawnioskujemy o przesunięcie tego terminu do końca 2016 roku. Ludzie będą mieli czas na zdobycie pieniędzy i uregulowanie spraw formalnych, a nowa rada po wyborach w 2014 roku będzie miała chwilę by zastanowić się co dalej z tą materią robić – dodał.

Miłosz Sajnog przekonywał, że bonifikata powinna obowiązywać tak długo, aż Miasto przygotuje spójną politykę mieszkaniową.

- Najpierw musimy wiedzieć, co chcemy sprzedawać, a dopóki nie stworzymy takiej polityki, sprzedawajmy to, co mamy do sprzedaży, bo utrzymanie tego zasobu obciąża budżet Miasta – dodał.

Radny Wiesław Tomera (PO) podkreślał, że bezterminowa sprzedaż powoduje bezsens paragrafu czwartego uchwały, który mówi o tym, że po ustalonym terminie mieszkańcy będą mogli kupić lokale za 70 procent ich wartości.

- Wiara w moc bonifikaty legła u podstaw – mówił Józef Sarzyński – bo ci, którzy mieli wykupić mieszkania, już to zrobili. Dzisiaj mówimy o tych, którzy zdobyli lub zdobywają zdolność do wykupienia lokali. Ten proces będzie trwał i nic nie pomoże tu sztuczne utrzymywanie terminów – dodał.

W tym samym tonie wypowiadał się radny PiS Ireneusz Łojek. - Dlaczego nie możemy dać mieszkańcom możliwości wyboru, cały czas działamy na zasadzie kija, a gdzie jest marchewka? – pytał.

Rafał Szymański (PiS) odnosząc się do pomysłu określania funkcji pod jaką będą sprzedawane lokale użytkowe przypomniał, że uchwała dotyczy najgorszych lokali w mieście, które zostały do sprzedaży. – Teraz sztuczne organizowanie przestrzeni miejskiej jest błędem, bo najlepsze lokale już zostały sprzedane – mówił radny PiS. - To jest idiotyzmem. Trzeba na jasnych zasadach sprzedać resztę lokali, a przedsiębiorcy niech robią w nich co chcą – dodał.

Podobny głos pojawił się ze strony radnej klubu Razem dla Jeleniej Góry Bożeny Wachowicz – Makieły, która również apelowała by nie ograniczać funkcji lokali użytkowych i przygotować kampanię informacyjną sprzedaży tych nieruchomości. – My nie mamy żadnych wizji funkcjonowania lokali użytkowych w centrum miasta, więc nie powinno być tu żadnych ograniczeń – mówiła.

O podniesienie bonifikaty przy sprzedaży mieszkań, dla których umowa najmu została na lokal zamienny w wyniku zamiany z urzędu wnioskował radny PiS Oliwer Kubicki. Janusz Grodziński natomiast odniósł się do punktu „wyłączenia ze sprzedaży lokali wyznaczonych przez prezydenta ze względu na ważny interes miasta”.

- Wnioskuję o wykreślenie tego punktu z uchwały, bo ten zapis przypomina sformułowania z minionej epoki – mówił. - Trzymajmy się nowoczesnych standardów – dodał.

W głosie klubu radny Krzysztof Mróz podsumował, że radni mają dwa główne cele w temacie mieszkań:
- Obniżenie czynszu mieszkań komunalnych oraz jak najszybsze uchwalenie tych bonifikat, by ludzie mogli jak najszybciej z tego skorzystać – mówił.

Miłosz Sajnog w głosie klubu apelował o jak najszybszą realizację uchwały i pomoc ludziom w wypełnianiu wniosków oraz natychmiastowe stworzenie jasnej polityki mieszkaniowej miasta.
- Z tej dyskusji widać, w jak skomplikowanej materii się obracamy, ale proszę o podjęcie uchwały dla dobra mieszkańców, bo czynsze w tych nieruchomościach rosną i będą rosły – dodał. - Jeszcze?! – krzyknął radny Krzysztof Mróz.

- Panie radny proszę powściągnąć swoje emocje – strofował prezydent Marcin Zawiła. – Trzymajmy się jakiegoś poziomu dyskusji. Mamy dwa wyjścia: albo damy wszystkim wszystko za darmo aż do ostatniego dnia funkcjonowania Jeleniej Góry, albo damy realną szansę wykupu tych mieszkań i powstrzymamy zadłużenie ZGKiM i popadanie tych lokali w ruinę. Apeluję by nie wylać dziecka z kąpielą. Znosząc terminy bonifikaty, w trosce o mieszkańców, zrobimy im krzywdę. Takie manipulowanie jest zagrożeniem, że cała uchwała nie zafunkcjonuje – dodał.

Uchwałę przyjęto 22 głosami za.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 20-11-2013 10:01
A jak już wszystko sprzedacie , to zlikwidujecie Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych , czy do zarządzania garstką mieszkań dalej będzie potrzebna armia urzędników ?. , a gdzie wtedy powciskacie na stanowiska swoje rodziny , znajomych i różnego rodzaju "pociotki" ?. Pożyjemy zobaczymy...
~jurek_st 20-11-2013 10:49
Czy punkt uchwaly mówiący o „wyłączeniu ze sprzedaży lokali wyznaczonych przez prezydenta ze względu na ważny interes miasta” ma w przyszlości zapewnić pracę pracownikom ZGKiM ????
~Anonim2 20-11-2013 12:26
- "Znosząc terminy bonifikaty, w trosce o mieszkańców, zrobimy im krzywdę" - znaczną krzywdą dla mieszkańców i stanu technicznego nieruchomości jest trwanie ZGKiM-u w takiej postaci jak za PRL-u. Czas najwyższy na likwidację lub prywatyzację. Swoją drogą, oddanie lokatorom tych "ruin" nawet za darmo, nie rozwiąże problemu wobec mizernej "siły" ekonomiczno-finansowej większości mieszkańców Jeleniej Góry. Jest kolosalna różnica między wykupem mieszkania w bloku (o niezłym stanie technicznym), a mieszkaniem w poniemieckiej nigdy nie remontowanej kamienicy, najczęściej o wspólnych przedpokojach czy toaletach!
~niezależna 20-11-2013 12:27
... a radny Szymański podobnie jak student na egzaminie " (...) tak mądrze patrzy"...
~George 20-11-2013 12:29
Od kiedy można składać wnioski na wykup mieszkania?
~NNN 20-11-2013 12:34
Gratuluję kolegom z SLD prawidłowej postawy !!!! W takich chwilach aż chce się żyć....... i wkońcu dzięki Wam pojawia się nadzieja i światełko w tunelu że jednak może być lepiej :)
~to tylko ja 20-11-2013 14:36
Czekałam na to,tylko jak długo teraz będę czekać na możliwość wykupu. Będzie trzeba płacić ten chrendalny czynsz od nowego roku.
~Pikuś 20-11-2013 15:26
Radny Ładziński nie głosował za tą uchwałą , a taki zawsze czuły na sprawy zwykłych ludzi !!! Ale przecież w tym czasie przygotowywał się do wystąpienia w tak ważnej dla mieszkańców sprawie jak patronat nad miastem Jana Pawła II .
~ 20-11-2013 16:32
Jak by nie było - oferta dla tych zamożniejszych. Ja na szczęście mam jakie-takie mieszkanie...
~@ 20-11-2013 16:36
Nareszczie ciekawy reportaż! - "Poznaj swoich Radnych". Na 25 zdjęć jedno godne uwagi: 25te...
~ 20-11-2013 17:19
Oglądałem sesję RM i naprawdę , to nie było w praktyce żadnej dyskusji.Uchwała zapewne będzie tak przygotowana , jak poprzednia w podobnym temacie , czyli "na temat czynszu". Wyjdzie na finał coś podobnego (bo to wynik uchwały radnych) ................
~NNN 21-11-2013 1:03
Wybaczcie że rozwieje wasze smutne oblicza , jednak czas aby Po zamiast pchać do własnych kieszeni i kieszeni kumpli zrobiło coś dla zwykłych obywateli .Popieram takie akcje i jestem jak najbardziej ZA i jako Obywatel i Mieszkaniec tego miasta proszę o więcej .Co do działalności Po pewnie jutro więcej się ukarze w dniu jutrzejszym w mediach ,chyba że zdążą zatuszować ,lub znowu zakryją się tak zwanym kryzysem lub przerobią wszystko w sukces .Najważniejsi ponad wszystko są ci "zwykli" a zarazem nie zwykli ... ludzie ....NIE ZAPOMINAJMY O TYM !!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group