Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3564
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mieszkańcy mają w nosie przyszłoroczny budżet?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 sierpnia 2013, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 29 sierpnia 2013, 7:09
Autor: Angela
Do 5. września br. radni w imieniu mieszkańców złożą wnioski do budżetu na rok 2014. Do tego czasu jeleniogórzanie mogą zgłaszać zadania, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku. Jak się jednak okazuje niewielu mieszkańców się tym interesuje.

Termin składania wniosków do przyszłorocznego budżetu określa rozporządzenie prezydenta. W tym roku jest to 5. września i do tego dnia radni Rady Miejskiej w Jeleniej Górze oraz poszczególne komisje radnych mają czas na przygotowanie listy proponowanych zadań, które ich zdaniem powinny zostać uwzględnione w przyszłorocznych wydatkach. Teoretycznie powinny być to propozycje mieszkańców, których radni są przedstawicielami. W praktyce jednak, do radnych nie wpłynęły jeszcze żadne pisemne wnioski od jeleniogórzan. Niewiele też zostało przekazanych ustnie.

- Dotychczas nie mam na swojej skrzynce żadnych wniosków od mieszkańców – przyznaje Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z Klubu Platformy Obywatelskiej.
Podobnie jest w przypadku Klubu Prawa i Sprawiedliwości, do których ludzie zgłaszają się i owszem, ale częściej w kwestii indywidualnych problemów, niż wniosków budżetowych.

- Ludzie przychodzą do naszego biura i proszą o zajęcie się różnymi problemami, ale nie są to propozycje zadań do budżetu, ale sprawy bieżące, takie jak naprawa ławek, zajęcie się terenem tzw. Dołka na Zabobrzu, szeroko rozumiane tematy mieszkaniowe itp. – przyznaje Krzysztof Mróz, radny i przewodniczący jeleniogórskiego Klubu PiS.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku komisji Rady Miejskiej.
- Jako komisja kultury złożymy w tym roku trzy główne wnioski - mówi Rafał Szymański. – Będą one dotyczyły remontu Teatru im. C. K. Norwida, zagospodarowania Pałacyku na Zabobrzu czy znalezienia siedziby dla Przystani Twórczej w Cieplicach. Nie są to bezpośrednie prośby mieszkańców, ale wnioski zostały stworzone na podstawie sygnałów płynących od społeczeństwa oraz obserwacji jeleniogórskiej rzeczywistości – dodaje R. Szymański.

Miłosz Sajnog z klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry i jednocześnie politolog przypomina, że mieszkańcy (poza składaniem wniosków za pośrednictwem radnych czyli w biurze rady lub bezpośrednio wysyłając na ich skrzynki e-mailowe) mają również możliwość zgłoszenia swoich propozycji indywidualnie.

- Mieszkańcy z tego nie korzystają, ale prawo daje im możliwość napisania takich wniosków indywidualnie i złożenia ich na ręce prezydenta – mówi Miłosz Sajnog. – Taki dokument nie musi być poparty żadnymi podpisami większej liczby mieszkańców – dodaje radny Klubu RdJG.

O tym natomiast jakie zadania do przyszłorocznego budżetu zaproponują poszczególne kluby radnych, dowiemy się na początku września, po spotkaniach klubowych. Każdy z klubów podkreśla, że tym razem nie będą to długie listy pobożnych życzeń, ale zadania najpilniejsze.

- Wiele z nich znalazło się bowiem już we wnioskach budżetowych w minionych latach i do tej pory nie doczekało się realizacji – dodaje Józef Sarzyński z Klubu Radych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~Życzliwy 28-08-2013 8:44
Po co składać cokolwiek jak radni i tak nic nie zrobią bo ostatnio coś niedomagają . Są tak schorowani szczególnie ci z PO, że nawet na sesję nie mogą się stawić. To jak na nich liczyć? Trzeba się ich pozbyć przy najbliższych wyborach. Niech mają czas na leczenie
~ 28-08-2013 8:52
do 08:44 | - a kto taki bardzo chory, ze nie stawia sie na sesje rady?
~Zbigniew Tar 28-08-2013 9:00
Po to głosowałem na Zawiłę by się tego typu sprawami nie zajmować. Liczę,że wie co jest potrzebne dla sprawnego działania Jeleniej Góry.
~Bambo 28-08-2013 9:30
Mieszkańcy z tego nie korzystają, ale prawo daje im możliwość napisania takich wniosków indywidualnie i złożenia ich na ręce prezydenta – mówi Miłosz Sajnog. Panie Sajnog nie ma się co dziwić, że mieszkańcy maj gdzieś to co rajcy mają do zaproponowania. Nikt w tym mieście nie wierzy w czcze intencje. Po co mają się dowiedzieć, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy i znów się rozczarować. Punkt widzenia zależny od punktu siedzenia. W zasadzie od miejsca zajmowanego stanowiska. Ludzi interesuje głównie skąd wziąć pieniądze na rozbuchane wydatki miasta. W Jeleniej Górze normalnej pracy nie ma. Kto jak kto ale Pan to powinien wiedzieć. Poza tym szacunek dla Pana w związku z tym co Pan stara się robić.... Pozdrawiam
~ 28-08-2013 9:39
Stowarzyszenie Goduszyn przekazało wszystkim radnym emailem 11 wniosków w dniu 22 sierpnia 2013 roku. Szanowni radni, sprawdźcie swoje skrzynki emailowe.
~jakitaki 28-08-2013 9:52
Panie Sajnog, pan najlepiej wiedzieć powinien jako politolog, że podstawową funkcją radnego jest utrzymanie więzi z wyborcami. Więc rusz pan i pana koledzy d... zza biurka i idź pan między ludzi by dowiedzieć się co ich nęka i jakich zmian oczekują, "bywanie" na imprezach okolicznościowych, to nie jedyna forma kontaktu z nimi. Po tym tekście redakcji odnoszę nieodparte wrażenie, że radni stali się kolejnymi urzędnikami, kolejną instancją , która oczekuje, by do niej się zwracano na piśmie ze swoimi troskami i życzeniami...
~!!! 28-08-2013 10:00
Może by tak wreszcie wyremontować elewacje na Wojska Polskiego, jakby nie było jest to ulica reprezentacyjna Jeleniej Góry.
~ 28-08-2013 10:01
Powyższe komentarze to chyba radni pisali. Nie ma w nich żadnych wniosków o przeznaczenie pieniędzy na cele miasta lecz same przepychanki między radnymi. Z tego wynika, że radni nie tylko czytają komentarze, ale i je piszą.
~MaćkoPL 28-08-2013 10:02
A to jeszcze mieszkańcy po 60h pracy w tygodniu mają się zajmować budżetem miasta tak? Nie no jasne, to przecież zbyt wiele wymagać od radnych, żeby sami ruszyli w miasto i sprawdzili, co jest do zrobienia za te swoje smutne pięciocyfrowe wypłaty. Tak w ogóle to pierwsze słyszę o tych wnioskach i coś czuję, że nie jestem osamotniony. Typowo po polsku, nikomu nie powiemy, to nie będą nas męczyć, a potem jakby co zwalimy na ludzi, że nie było żadnych wniosków=nie mieliśmy czego przedstawić na radzie miasta=nie dostaliśmy pieniędzy i nic nie zrobiliśmy, genialne w swojej prostocie.
~ 28-08-2013 10:03
Zamontowanie monitoringu na przystankach autobusowych. Są wyremontowane, więc szkoda, aby wandale je niszczyli. Może i palaczy tytoniu przy okazji się nagra.
~ 28-08-2013 10:06
do ~MaćkoPL | - panie radny, nieładnie tak zniechęcać mieszkańców do składania wniosków. Jeśli mają taką możliwość, to niech piszą o tym, co im potrzebne.
~wargacz 28-08-2013 10:21
Wybudować tor F-1 na terenie byłego poligonu i wybetonować pas startowy na lotnisku.......i jeszcze uruchomić tramwaje
~ 28-08-2013 10:35
do wargacz - sprawdź najpierw, do kogo należy teren po poligonie; ale ... tramwaje to ... obietnica wyborcza - cóż - kobyłka u płota;-)
rymcycymcy 28-08-2013 11:15
Tranzytową Obwodnicę !! :) ...między Wyspiańskiego, a Kaczorowem ! ;)
~M. Kaflik 28-08-2013 11:22
Zamiast dialogu i wymiany informacji między mieszkańcami a ratuszem mamy WYDZIAŁ DIALOGU i ..... żadnego przepływu informacji. Tak to jest kiedy WYDZIAŁEM zastępuje się normalną wymianę poglądów i informacji, kiedy wzajemne kontakty zastępuje nasiadówami za zaproszeniem. Pozdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic
~ 28-08-2013 11:52
do rymcycymcy - Wyspiańskiego zamiast Bogusłąwskiego!
CН.W.D.P. 28-08-2013 12:30
DIALOG I WYMIANĘ INFORMACJI MIESZKAŃCY PRZECIEŻ PROWADZĄ Z WŁADZĄ NA PORTALU jelonka.com... WINA ZARZĄDU, IŻ NIE WSŁUCh...jE SIĘ W GŁOS MIESZKAŃCÓW... ZAMIAST TEGO OSTATNIO WIDZIAŁEM ZAWIŁĘ W TELEWIZORZE, JAK TO OPOWIADAŁ, JAK WYSTRASZYLI POLICJĄ JEDNEGO JELENIOGÓRZANINA, KIEDY WYRAZIŁ W PORTALU jelonka.com SWOJE ZASTRZEŻENIA DO ZARZĄDU MIASTA...
~ 28-08-2013 12:39
Radni z Zabobrza, zapraszam w rejon ul. Szymanowskiego pooglądajcie Panowie dzikie wysypiska śmieci, pomiędzy blokami są tzw. śmierdzące, ogólnie dostępne gniazda.Gdzie czyste, zamykane pojemniki umożliwiające segregację śmieci przecież od tego zależą nasze płatności.Ale cóż dla Was te marne 10,00 zł od osoby miesięcznie, takich dylematów nie macie
~nosal 28-08-2013 13:41
Gdzie jest SKM?!
~Klik-Klik 28-08-2013 16:00
Znam pewnego gościa, który prowadzi małą działalność, jedyne "smieci" jakie produkuje, są zabierane przez prywatną firmę, bo własciwie to nie są śmieci, tylko surowiec wtórny, miasto pobiera od niego pięćdziesiąt złotych miesięcznie i co ciekawe, nie odbiera żadnych śmieci. Jest to dowód na to, że władze Jeleniej Góry okradają przedsiębiorców.
~~~Agi 28-08-2013 17:19
I tak zrobią swoje a pieniążki odpowiednio przeleją na konta- SWOJE KONTA~!!!!!!!
~ 28-08-2013 19:45
Za co i dlaczego P.Zofia Cz.otrzymuje z Urzędu Miasta Jelenia Góra 10.064 zł.
~10.064 zł 28-08-2013 20:54
za te pieniądze można dać utrzymanie dziesięciu bezrobotnym, którzy mają dzieci i rodzinę. A 10 bezrobotnych mogłoby codziennie przez miesiąc sprzątać centrum syfiastego miasta JG. i może wtedy byłby porządek
~cieplic 28-08-2013 20:57
Niestety radni nie odpowiadają na pisma .W budżecie powinny znaleźć się pieniądze na zrobienie bezpiecznego przejścia dla pieszych przy SP nr 6 ciągle tylko nas się zwodzi ,albo nie odpowiada na pisma Pieniądze w budżecie powinny znaleźć się na remont Cieplickiej 31-45, zniszczonej przez ciężki sprzęt
~ciekawski 28-08-2013 21:43
Po co przeniesiono bibliotekę w SP6 do ciasnej klitki, skoro nadal szuka się miejsca dla Przystani Twórczej?
~ 28-08-2013 21:59
Ad. ~M.Kaflik. Rzadko mi się zdarza abym akceptował pogląd osoby, której dotychczasowe działania uważam za chybione. Tym razem - wobec wyrażonej przez Pana opinii - jestem pełen uznania. Wg mnie Zarząd Magistratu nie jest od gadania /a takim jest dialog/ lecz od merytorycznej realizacji konkretnych zadań, przyjętych przez Radę Miasta. Nie oznacza to, że rozmowa władz miasta z jeleniogórzanami winna być zaniechana. Powinna być prowadzona, lecz nie w formie i za pośrednictwem obecnego szefa tego wydziału /ksywa Czerepach/, który - w dotychczasowej działalności - więcej podzielił aniżeli połączył. DOLNOŚLĄZAK
~do 21:59 28-08-2013 22:25
"ksywa Czerepach" - Dolnoślązaku, czy tak ksywa wiąże się z czymś wesołym? ;-) Pozdrawiam.
~zdziwiony 28-08-2013 22:28
|do ~ciekawski| Po co się szuka miejsca dla Przystani Twórczej, która jak na krainę łagodności przystało, łagodnie doi Miasto, na "działania" dla siebie oraz krewnych i znajomych k.?
~ 28-08-2013 22:30
W dobie interenetu komu sie chce chodzić po urzedach?Widac że jest odwrotnie urzednicy mają w nosie mieszkańców
~ 28-08-2013 22:37
Moja propozycja - nie zwalniać nauczycieli i nie powiększać liczby bezrobotnych w tym mieście. Zamiast tego - rozgęścić klasy - będzie to z korzyścią dla uczniów. PS - nie jestem nauczycielem ani nikim związanym z oświatą. Po prostu - zwiększenie liczby bezrobotnych generuje zmniejszenie ich siły nabywczej, a to oznacza mniejszy zysk dla przedsiębiorców. Tych nauczycieli, którzy są w wieku emerytalnym, a jeszcze pracują - są tacy, wysłać na zasłużoną emeryturę (nie zważając na ich protesty, bo oni będą mieli źródło utrzymania), a zwolnić miejsca dla młodych ludzi.
~kson 28-08-2013 22:48
W ubiegłym roku wysłaliśmy kilkunasto punktowy program potrzeb i nikt się nad tym nawet nie pochylił, nie mówiąc już o braku odpowiedzi.Ale w tym roku powtórzymy jeszcze raz tę listę barier dla niepełnosprawnych w mieście.
~ 29-08-2013 10:34
Ad.~22:25. Inwencję i działania Czerepacha postrzegam okiem Barei. Ot, taki uwspółcześniony czołowy bohater filmu "Alternatywy 4", osadzony w realnych w strukturach samorządowych jeleniogórskiego Ratusza. To jest wesołe, komediowe. Natomiast traumatyczne jest to, że z podatków jeleniogórzan trwoniona jest niebagatelna kasa na utrzymanie Czerepacha. Zatem: tragifarsa. DOLNOŚLĄZAK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group