Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11690
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkańcy mają w nosie przyszłoroczny budżet?

Środa, 28 sierpnia 2013, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 29 sierpnia 2013, 7:09
Autor: Angela
Do 5. września br. radni w imieniu mieszkańców złożą wnioski do budżetu na rok 2014. Do tego czasu jeleniogórzanie mogą zgłaszać zadania, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku. Jak się jednak okazuje niewielu mieszkańców się tym interesuje.

Termin składania wniosków do przyszłorocznego budżetu określa rozporządzenie prezydenta. W tym roku jest to 5. września i do tego dnia radni Rady Miejskiej w Jeleniej Górze oraz poszczególne komisje radnych mają czas na przygotowanie listy proponowanych zadań, które ich zdaniem powinny zostać uwzględnione w przyszłorocznych wydatkach. Teoretycznie powinny być to propozycje mieszkańców, których radni są przedstawicielami. W praktyce jednak, do radnych nie wpłynęły jeszcze żadne pisemne wnioski od jeleniogórzan. Niewiele też zostało przekazanych ustnie.

- Dotychczas nie mam na swojej skrzynce żadnych wniosków od mieszkańców – przyznaje Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z Klubu Platformy Obywatelskiej.
Podobnie jest w przypadku Klubu Prawa i Sprawiedliwości, do których ludzie zgłaszają się i owszem, ale częściej w kwestii indywidualnych problemów, niż wniosków budżetowych.

- Ludzie przychodzą do naszego biura i proszą o zajęcie się różnymi problemami, ale nie są to propozycje zadań do budżetu, ale sprawy bieżące, takie jak naprawa ławek, zajęcie się terenem tzw. Dołka na Zabobrzu, szeroko rozumiane tematy mieszkaniowe itp. – przyznaje Krzysztof Mróz, radny i przewodniczący jeleniogórskiego Klubu PiS.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku komisji Rady Miejskiej.
- Jako komisja kultury złożymy w tym roku trzy główne wnioski - mówi Rafał Szymański. – Będą one dotyczyły remontu Teatru im. C. K. Norwida, zagospodarowania Pałacyku na Zabobrzu czy znalezienia siedziby dla Przystani Twórczej w Cieplicach. Nie są to bezpośrednie prośby mieszkańców, ale wnioski zostały stworzone na podstawie sygnałów płynących od społeczeństwa oraz obserwacji jeleniogórskiej rzeczywistości – dodaje R. Szymański.

Miłosz Sajnog z klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry i jednocześnie politolog przypomina, że mieszkańcy (poza składaniem wniosków za pośrednictwem radnych czyli w biurze rady lub bezpośrednio wysyłając na ich skrzynki e-mailowe) mają również możliwość zgłoszenia swoich propozycji indywidualnie.

- Mieszkańcy z tego nie korzystają, ale prawo daje im możliwość napisania takich wniosków indywidualnie i złożenia ich na ręce prezydenta – mówi Miłosz Sajnog. – Taki dokument nie musi być poparty żadnymi podpisami większej liczby mieszkańców – dodaje radny Klubu RdJG.

O tym natomiast jakie zadania do przyszłorocznego budżetu zaproponują poszczególne kluby radnych, dowiemy się na początku września, po spotkaniach klubowych. Każdy z klubów podkreśla, że tym razem nie będą to długie listy pobożnych życzeń, ale zadania najpilniejsze.

- Wiele z nich znalazło się bowiem już we wnioskach budżetowych w minionych latach i do tej pory nie doczekało się realizacji – dodaje Józef Sarzyński z Klubu Radych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
485
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group