Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13816
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkańcy Goduszyna ratują cmentarz ewangelicki od zapomnienia

Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 10:17
Aktualizacja: Wtorek, 16 kwietnia 2013, 8:40
Autor: Mea
Jelenia Góra: Mieszkańcy Goduszyna ratują cmentarz ewangelicki od zapomnienia
Fot. Mea
Wycinano spróchniałe drzewa, zdziczałe krzewy, chwasty, grabiono liście i odkrywano kolejne fragmenty XIX–wiecznego cmentarza ewangelickiego. Nekropolia ma być częścią przyrodniczego szlaku z Cieplic do Perły Zachodu. – Ze znalezionych kamieni chcemy wznieść obelisk, wyeksponować przy nim stare płyty nagrobne z napisami oraz zawiesić tablicę informacyjną o tej nekropolii – mówił Robert Obaz, prezes Stowarzyszenia Goduszyn.

To już kolejna akcja społeczna tego osiedla Jeleniej Góry na rzecz uratowania pamięci pochowanych tu osób. W ubiegłym roku mieszkańcy wypracowali tu 4 tysiące godzin. Tym razem w porządkowaniu terenu wzięło udział ok. 20 osób.

- Chcemy ocalić ten cmentarz, uporządkować, posiać trawę, posadzić drzewka. W miejscu po starej kaplicy, gdzie zachowały się jeszcze fragmenty murów, zamierzamy postawić obelisk, a podczas jego odsłonięcia zorganizować mszę ekumeniczną i zaprosić potomków osób tu pochowanych, bo wiemy, że przyjeżdżają jeszcze, by zapalić znicze i pomodlić się – podkreślił Robert Obaz.

Okoliczni mieszkańcy z zapałem i energią palili gałęzie i sprzątali teren. – Chcę, żeby było ładnie w naszej miejscowości oraz upamiętnić osoby tu pochowane – podkreśliła Danuta Misiura z Goduszyna.
- Z tego co pamiętam, a przychodziłam tu będąc dzieckiem, cmentarz był ogrodzony kamiennym murem. Dookoła były kaplice i grobowce. Natomiast bliżej centrum Goduszyna był taki ładny płot metalowy i tam znajdowały się już takie typowe groby ziemne – opowiadała Jolanta Borkowska również z Goduszyna.

Warto przypomnieć, że w 1822 r. gmina posiadała już własny cmentarz ewangelicki. Stały tu cztery kaplice, jedna z nich z podziemiem. Po wojnie w kaplicy było jeszcze pełne wyposażenie do obrzędów pogrzebowych. Na terenie nekropolii prawdopodobnie znajdował się również pomnik poległych żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Na cmentarzu można jeszcze odnaleźć m.in. dwa grobowce podziemne. Wiadomo, że po wojnie, w latach 1946-47 pochowano tu jeszcze kilku zmarłych.

- Przyjechałem tu jako dzieciak w 1954 r. Gdy byłem mały zaglądaliśmy z kolegami do tych grobowców, bo były otwarte. Nekropolia ogrodzona była murem z czerwonego piaskowca. W latach 70’ przyjechał ciężki sprzęt i zburzył cmentarz. Chcieli zrobić park, ale tego nie uczynili, a marmury wywieźli do Niemiec. To były drogie rzeczy wtedy – mówił Jan Obaz, ojciec pana Roberta.

Część płyt nagrobnych zostało zepchniętych prawdopodobnie do jednego rogu. Mieszkańcy będą ich szukać. Zachowała się płyta nagrobna ze złoconymi literami stolarza - Hermana Saiferta, który urodził się 1 grudnia 1866 r. i zmarł 17 maja 1921 r. Z przekazów ustnych wiadomo, że w jednym z grobowców prawdopodobnie pochowany był właściciel fabryki, której budynki zostały później zagospodarowane i rozbudowane na rzecz Celwiskozy. Możliwe, że pochowana jest tu także Maria Zofia von Waldburg, żona hrabiego Jerzego von Henckel – Donnersmarck ze śląskiego rodu magnatów ziemskich i przemysłowych, który był właścicielem XVIII-wiecznego pałacu w Gręboszowie.

O historii w pigułce
Wieś w 1847 r. składała się z 17. gospodarstw rolnych, 17 ogrodnictw, 57 domów, ewangelickiego domu szkolnego i urzędu gminy. Przez 100 lat gmina należała do ewangelicznej parafii w Jeleniej Górze.

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1132
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group