Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8555
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mieszkańcy Goduszyna ratują cmentarz ewangelicki od zapomnienia

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 10:17
Aktualizacja: Wtorek, 16 kwietnia 2013, 8:40
Autor: Mea
Fot. Mea
Wycinano spróchniałe drzewa, zdziczałe krzewy, chwasty, grabiono liście i odkrywano kolejne fragmenty XIX–wiecznego cmentarza ewangelickiego. Nekropolia ma być częścią przyrodniczego szlaku z Cieplic do Perły Zachodu. – Ze znalezionych kamieni chcemy wznieść obelisk, wyeksponować przy nim stare płyty nagrobne z napisami oraz zawiesić tablicę informacyjną o tej nekropolii – mówił Robert Obaz, prezes Stowarzyszenia Goduszyn.

To już kolejna akcja społeczna tego osiedla Jeleniej Góry na rzecz uratowania pamięci pochowanych tu osób. W ubiegłym roku mieszkańcy wypracowali tu 4 tysiące godzin. Tym razem w porządkowaniu terenu wzięło udział ok. 20 osób.

- Chcemy ocalić ten cmentarz, uporządkować, posiać trawę, posadzić drzewka. W miejscu po starej kaplicy, gdzie zachowały się jeszcze fragmenty murów, zamierzamy postawić obelisk, a podczas jego odsłonięcia zorganizować mszę ekumeniczną i zaprosić potomków osób tu pochowanych, bo wiemy, że przyjeżdżają jeszcze, by zapalić znicze i pomodlić się – podkreślił Robert Obaz.

Okoliczni mieszkańcy z zapałem i energią palili gałęzie i sprzątali teren. – Chcę, żeby było ładnie w naszej miejscowości oraz upamiętnić osoby tu pochowane – podkreśliła Danuta Misiura z Goduszyna.
- Z tego co pamiętam, a przychodziłam tu będąc dzieckiem, cmentarz był ogrodzony kamiennym murem. Dookoła były kaplice i grobowce. Natomiast bliżej centrum Goduszyna był taki ładny płot metalowy i tam znajdowały się już takie typowe groby ziemne – opowiadała Jolanta Borkowska również z Goduszyna.

Warto przypomnieć, że w 1822 r. gmina posiadała już własny cmentarz ewangelicki. Stały tu cztery kaplice, jedna z nich z podziemiem. Po wojnie w kaplicy było jeszcze pełne wyposażenie do obrzędów pogrzebowych. Na terenie nekropolii prawdopodobnie znajdował się również pomnik poległych żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Na cmentarzu można jeszcze odnaleźć m.in. dwa grobowce podziemne. Wiadomo, że po wojnie, w latach 1946-47 pochowano tu jeszcze kilku zmarłych.

- Przyjechałem tu jako dzieciak w 1954 r. Gdy byłem mały zaglądaliśmy z kolegami do tych grobowców, bo były otwarte. Nekropolia ogrodzona była murem z czerwonego piaskowca. W latach 70’ przyjechał ciężki sprzęt i zburzył cmentarz. Chcieli zrobić park, ale tego nie uczynili, a marmury wywieźli do Niemiec. To były drogie rzeczy wtedy – mówił Jan Obaz, ojciec pana Roberta.

Część płyt nagrobnych zostało zepchniętych prawdopodobnie do jednego rogu. Mieszkańcy będą ich szukać. Zachowała się płyta nagrobna ze złoconymi literami stolarza - Hermana Saiferta, który urodził się 1 grudnia 1866 r. i zmarł 17 maja 1921 r. Z przekazów ustnych wiadomo, że w jednym z grobowców prawdopodobnie pochowany był właściciel fabryki, której budynki zostały później zagospodarowane i rozbudowane na rzecz Celwiskozy. Możliwe, że pochowana jest tu także Maria Zofia von Waldburg, żona hrabiego Jerzego von Henckel – Donnersmarck ze śląskiego rodu magnatów ziemskich i przemysłowych, który był właścicielem XVIII-wiecznego pałacu w Gręboszowie.

O historii w pigułce
Wieś w 1847 r. składała się z 17. gospodarstw rolnych, 17 ogrodnictw, 57 domów, ewangelickiego domu szkolnego i urzędu gminy. Przez 100 lat gmina należała do ewangelicznej parafii w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ 15-04-2013 11:18
widzę że nie rzucaliście słów na wiatr miło z waszej strony, tylko nie przesadzajcie z tym zapraszaniem bo jeszcze za duża ilość niemców zapragnie wydzierać Polakom domy a nasz d...lny rząd który ciągle nie uregulował tych spraw (chyba specjalnie) chętnie zabierze i da niemcom a co do religii to cieszy mnie że przy okazji będzie to jakiś mały krok w popularyzacji protestanckiego odłamu chrz. bo watykańska miafia za bardzo się u nas rozgościła (z drgiej strony dobrze że nie islamska zaraza)
~ 15-04-2013 11:58
Marmurów i płyt to ja bym poszukała na podwórkach do czego były wykorzystywane wiedza najlepiej ci co nimi utwardzali podłoże. Po co miały być wywożone do Niemiec? Za komuny. Jak? Zresztą to nie tylko problem Goduszyna.
~ 15-04-2013 12:10
Trzeba dbać o niemieckie groby. Niemcy też o nasze dbali.
~ 15-04-2013 13:02
DOLNOŚLĄZAK. W PRL-u - szczególnie wiosną - modne były tzw. czyny społeczne. Cieszy fakt, ze tradycja nie ginie w narodzie i miejsce zaniedbane stanie się zadbanym, potęgując urokliwy landschafcik okolic dawnej Gotschdorf. Inicjatywa pana Roberta i niektórych mieszkańców tej części dzisiejszej Jeleniej Góry jest godna uwagi. Jestem przekonany, że po uporządkowaniu kamiennych poniemieckich nagrobków, z równym zapałem pan Robert /jako vip ugrupowania politycznego/ podejmie starania o przywrócenie godnego miejsca dla pomnika polskich pionierów Jeleniej Góry.
~adus132 15-04-2013 14:08
na przyszłość nie róbcie zdjęć obrazowi bo ledwo co się mieści na fotkach....
~nie chcę się 15-04-2013 14:09
czepiać - ale czy na takie prace nie jest potrzebna zgoda? No bo to wycinka drzew (jak widać na zdjęciu), albo prace archeologiczne (konserwator zabytków)...
~ 15-04-2013 14:29
Niezly material dowodowy.Spalanie odpadow wycinka drzew. Gdzie straz miejska ja za to dostalam mandat. Zadzwonie i zapytam sie ich
~do 14:36 15-04-2013 14:40
a ciebie to ciemiączko nie boli? albo nie ciśnie za dużo?
~ssss234 15-04-2013 14:47
Super, super panie Obraz. Drewna do kominka pewnie brakło i wycinkę się zrobiło, bo przebcież pan Obraz to nic bezinteresownie nie zrobi. O przeprzaszam zrobił chodnik do kościoła bo prowadzi również do jego domu. Masakra pobudowali w okolicy cmentarza sobie domy to teraz gospodaruja teren żeby było ładnie. Dlaczego w innej części goduszyna nie zadbają o drogę, chodnik, zieleń. Obrafz MASAKRA
~ 15-04-2013 14:49
Żenujący Obraz jesteś, obrzydliwy jesteś
~? 15-04-2013 14:55
obraz ,sorki PAN PREZES obraz to już ludzi nie poznaje i nie raczy odpoeiedzieć dzieńdobry ,żenująca postać
~ 15-04-2013 15:02
A to wolno palić chaszcze. Mi na działce za to dowalili. Są równi i równiejsi. Jakie to spróchniałe drzewo na zdjęciu nr 10,11,14,16. jaja sobie robicie. Gdzie jest straż, policja,prokurator?
~ 15-04-2013 15:45
już polaczki cffaniaczki szczekają...
~mała uwaga 15-04-2013 16:25
Mam istotną uwagę do autorów komentarzy odnoszących się do mandatów, palenia i wycinki drzew itp. Na wszystkie wycinki drzew, palenie liści, gałęzi Pan Robert Obaz posiadał na to stosowne zezwolenia. Wiem bo brałem udział w porządkowaniu tego cmentarza
WiemLepiej 15-04-2013 16:41
Zezwolenie na spalanie odpadów? Ciekawe, to byłby ewenement w skali kraju. Ciekawe kto podpisał się pod tym. Ciekawe kto miał taką moc. Chyba należy to sprawdzić. Prawda Strażo Miejsko? Z tego co wiem jest to łamanie ustawy.
WiemLepiej 15-04-2013 16:56
Ciekawe czy te grube pnie też poszły na opał?
Robert_Goduszyn 15-04-2013 17:21
Szanowni krytycy! Wszelkie prace zostały uzgodnione i są na to stosowne zgody, nawet w sobotę sprawdzała Straż Miejska, dla zainteresowanych okażę. Cmentarz, a tak naprawdę teren po ma być elementem większej całości, czyli wykorzystana potencjału turystyczno rekreacyjnego Goduszyna (punkt widokowy na Skalicy i Godziszu, szlaki turystyczne, Stajnia Rybnica i Gostar), mogą stworzyć naprawdę przyjazne warunki do rozwoju tej dzielnicy. Co do prac, poprawiających estetykę naszej dzielnicy to wymienię tylko niektóre: klomb, tablice ogłoszeń, teren wokół Kościoła, oczywiście jest wiele innych dlatego zapraszam na spotkanie z pomysłami i razem wypracujemy co i jak można zrobić. Wszystkich którym nie odpowiedziałem Dzień Dobry!, serdecznie przepraszam, drugi raz proszę o zwrócenie uwagi od ręki!
Robert_Goduszyn 15-04-2013 17:25
Co do prywaty mojej własnej zostawię bez komentarza! Jako Stowarzyszenie w roku 2012, złożyliśmy następujące wnioski do budżetu miasta na 2013 rok: Budowa chodnika wzdłuż ulicy Goduszyńskiej; Przebudowa i modernizacja odcinka ulicy Goduszyńskiej od numeru 41 w stronę cmentarza ewangelickiego; Przebudowa i modernizacja odcinka ulicy Goduszyńskiej prowadzącej do posesji nr.: 45, 45A, 47, 49, 51; Przebudowa i modernizacja odcinka ulicy Goduszyńskiej - dawny przebieg krajowej trasy nr.3; Budowa boiska wielofunkcyjnego; Budowa placu zabaw; Budowa siłowni zewnętrznej – ścieżki zdrowia; Budowa świetlicy wraz z zapleczem socjalnym; Budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Goduszyńska, Trasa Czeska i Lubańska w ciągu drogi krajowej nr.3; Remont drogi łączącej ulicę Goduszyńską z Siedlęcinem.
Robert_Goduszyn 15-04-2013 17:31
Opracowanie koncepcji odbioru ścieków, przy wykorzystaniu przydomowych oczyszczalni ścieków dla dzielnicy Goduszyn. W budżecie znalazła się tylko droga na dole (Przebudowa i modernizacja odcinka ulicy Goduszyńskiej - dawny przebieg krajowej trasy nr.3) i na tą chwilę prowadzimy rozmowy w sprawie boiska, placu zabaw i ścieżki zdrowia. Jest także na zlecenia Wodnika opracowywana koncepcja ka...lizacji ściekowej, rozmawiałem z Panią projektant po opracowaniu mamy zorganizować spotkanie w tej sprawie. Wszystkim, którzy zmieniają otoczenie wokół siebie bardzo dziękuję, a chętnych zapraszam z pomysłami i energią do działania. Pozdrawiam - Robert
~Sudecjanie 15-04-2013 19:39
Tak trzymać i nie przejmować się "ujadaniem mądrzejszych". To takie typowe - polskie i pierwsze co przychodzi mi na myśl to ten fragment znanego filmu: http://www.youtube.com/watch?v=CzpgK-XMCS4. Narzekanie, zazdrość i kablowanie jeden na drugiego, a bałaganu koło własnej *upy nie widzą.
~J.K. 15-04-2013 19:40
Dobry kierunek Robercie. Na pohybel tym którym brak KULTURY.
~adus132 15-04-2013 20:01
do wszystkich co nazywają obraza PAN... na PAN to trzeba miec wygląd i pieniędze.... Jedno moze i ma ale z drugie to tragedia.... wielki Prezez obraz... buhahahahahahahah
~? 15-04-2013 21:16
teraz już wiem, to co pisało na wiadukcie odnośnie PREZESA obraza w Dzielnicy Goduszyn i dalej jest widoczne mimo wielu miesięcy jego nieósilnych starań TO JEST PRAWDA obaz to ... i ....
~Wiem 15-04-2013 22:15
Bardzo dziękuję Sudecjanie .Sama prawda . Odnośnie adus132 i innych co tylko krytykują i po chamsku obrażają to w ich tekstach czuje się życiową pustkę ,beznadziejność,skostnienie umysłu.Biedaczkowie.A można mieć tyle satysfakcji jak zrobi się coś bezinteresownie i to służy wszystkim.Polecam.
~turysta 15-04-2013 22:46
@Robert_Goduszyn: Czy może Pan napisać w miarę dokładnie, jakimi drogami będzie prowadzić ta ścieżka przyrodnicza z Cieplic do Perły Zachodu? Asfaltem? Bo jakoś nie widzę, żeby na całej trasie prowadziły drogi gruntowe w standardzie w miarę możliwym do przejścia dla przeciętnie sprawnej osoby. Jeśli to pierwsze, to co to za trasa "przyrodnicza"? Pomysł generalnie dobry, o ile trasa zostanie tak przygotowana, żeby mieszkańcom chciało się ją przebyć. Bo jeśli nie, to stanie się z nią to, co z wieloma innymi ścieżkami przyr.-dydaktycznymi - zostanie szybko zapomniana i zarośnie. PS. Ja bym proponował nieco inną trasę - pod kątem 90 stopni: Wojcieszyce - Sroczka - Komorzyca - Skalica - Rodło - Godzisz - Pastwa - Siodło - centrum Jeleniej Góry. Jest i przyroda, i drogi, i piękne krajobrazy.
~uzi 16-04-2013 0:34
Gdzie jest konserwator zabytków? Dlaczego nie chroni przed takim społecznymi działaczami pozostałości nekropolii. A po drugie, to gdzie była policja?... Nielegalne pozyskiwanie drewna opałowego i wypalanie biomasy. Takie rzeczy powinny być poddane przetworzeniu, a nie spaleniu. Świetny przykład dali mieszkańcy Goduszyna. Niech już lepiej zajmą się swoimi podwórkami...
~Januszz 16-04-2013 3:06
@vectranet.pl (78.88.*.*): Znowu trollujesz? Zamiast pluć na forum, weź rusz d**ę i sam zrób coś społecznie dla dobra lokalnej społeczności i pięknego regionu. Twoje posty należą do najbardziej toksycznych na tym forum, policja powinna zająć się przede wszystkim tobą.
~ 16-04-2013 8:12
Nie rozumiem dlaczego takie zdziwienie, że mieszkańcy chcą zadbać o okolicę. To chyba normalne. C konserwator zabytków miałby mieć przeciw posprzątaniu? Skąd tyle jakiejś dziwnej zawiści u was - drodzy krytykanci?
giersdorf 16-04-2013 14:59
Panie Robercie BRAWO!!!! Super inicjatywa, tak trzymać. A reszta niech się przymknie!!!!!! Nie potraficie własnego koryta spod klawiatury posprzątać ale do krytykowania to pierwsi............ Następny inteligent... @uzi - co ma konserwator zabytków do wycinki drzew??? Sprząta się nekropolie aby je zachować i uwidocznić, aby płyty nagrobne były widoczne a nie za 20-50lat ktoś sobie wykupił zachwaszczoną działkę za parę groszy i nikt by o tym nie wiedział. Po jaką cholerę napuszczasz Policję, masz wyżej napisane, że są wszystkie pozwolenia. Co Ciebie interesuje jak kto sprząta, jak ludzie palą w piecach plastikami to jakoś to Cię nie bulwersuje? Agronom-ekolog. Najlepiej nic nie robić i niech się wszystko rozpieprzy-co nie? Ręce opadają...
~Januszz 16-04-2013 18:29
@giersdorf: Nie karm trolla. On ciągle pluje jadem na tym portalu pod różnymi nickami. Tylko IP zawsze ten sam. Pozdrawiam
giersdorf 17-04-2013 8:11
@Januszz dzięki za info. Ale jak czytam co niektóre wpisy to mi się słabo robi... Najgorsze jest to, że to są młodzi ludzie a już są tak zblazowani..... Nieważny temat, aby tylko hate'wać. Nie mają zielonego pojęcia o przepisach, nie wiedzą jakie służby są odpowiedzialne za co, nie pojmują jakie są przepisy....... wiedzą ile zjedzą. Są jak dzieci we mgle (i Oni mają robić na moją emeryturę - ZGROZA!!!! z...hnę pod płotem). Gdzie te czasy, jak takie lalusie szli do MON'u na 2lata, pępowina od mamusi była odcinana i dostali trochę szkołę życia - od razu co niektórym zmieniłby się światopogląd na niektóre sprawy.
~ 17-04-2013 8:55
Popieram 15:45...hau hau hau...szeczekaja...
~Januszz 17-04-2013 12:59
@giersdorf: Nie ma co się denerwować. D... zawsze się znajdą. Jest to prosta konsekwencja występowania rozkładu normalnego pod względem IQ w społeczeństwie. Najważniejsze, żeby tego marginesu nie utożsamiać z całym społeczeństwem. Kiedyś d... siedziały cicho, bo miejsce na publikację było ograniczone, więc istniała jakaś selekcja. Dzisiaj każdy ma dostęp do internetu, więc każdy może coś tam sobie napisać, co mu się bardziej lub mniej wydaje słuszne. Co oczywiście jeszcze nie oznacza, że tak jest. Może wreszcie nadejdą kiedyś takie czasy, że wymiar sprawiedliwości dogoni rozwój techniki i policja zrobi porządek z takimi oszczercami jak vectranet.pl (78.88.*.*), póki co jedyną dobrą metodą jest ignorowanie wszelkich niedorozwiniętych dzieciaków podłączonych do neta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group