Sobota, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 5129
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miejscowe straszydła na ekranie

Poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 8:55
Aktualizacja: 8:55
Autor: Agrafka
Film grozy często powstaje na bazie legend lokalnych, w których wystąpienie zjawiska paranormalnego jest czymś… normalnym i nadającym podaniu atrakcyjności poprzez niesamowitość.

Takich legend mamy mnóstwo: choćby całą serię związaną z Duchem Gór. Ale – jak się okazuje – nie tylko zużyty i wyeksploatowany już nieco Ruebezahl straszy w legendarnym świecie ziemi jeleniogórskiej i całego Dolnego Śląska.
Zauważył to Tadeusz Siwek, który jakiś czas temu zrealizował dla TV Odra całą serię poświęconą zjawom, upiorom, strzygom, wampirom i innym – mniej lub bardziej strasznym istotom – nawiedzającym zamki i pałace naszego regionu. – Nasze lokalne „Drakule” zostały zapomniane po 1945 roku. Warto do tego tematu wrócić podczas zaplanowanej na 11 kwietnia projekcji w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Początek w sali teatralnej o godz. 17.

W filmach Tadeusza Siwka przedstawione są przeróżne zjawy; utopiec z Jeziora Pilchowickiego, zamarznięta w Rudawach dziewczyna, pracownica schroniska w zamku Bolczów, Friedrich hrabia von Reden z Bukowca, Matka Boska z ruin zamku Gryf i wiele innych widziadeł, których rodowodu szukać można zarówno w odległych dziejach jak i historiach zaledwie oddalonych kilkadziesiąt lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group