Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 9873
Zalogowanych: 69
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Międzynarodowy Dzień Teatru: otwarcie, jubileusz i premiera. Wielkie święto w ZTA

Piątek, 23 marca 2012, 15:37
Aktualizacja: Środa, 28 marca 2012, 8:09
Autor: Zdrojowy Teatr Animacji
JELENIA GÓRA: Międzynarodowy Dzień Teatru: otwarcie, jubileusz i premiera. Wielkie święto w ZTA
Fot. Pawel Sosnowski
Szczególnie uroczyście zapowiada się dla Zdrojowego Teatru Animacji tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca, wtorek). W ramach jego obchodów będzie świętowany jubileusz 35–lecia placówki, oficjalnie – po trzyletnim remoncie – zostanie otwarty zabytkowy teatr. Wystawiona zostanie także premiera: sztuka dla dorosłych “Hagazussa” zrealizowana wspólnie z Niemcami.

Uroczystości rozpoczną się we wtorek, 27 marca, o godzinie 17. 30 w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Zostanie odsłonięty portret śp. Andrzeja Dziedziula, założyciela i pierwszego dyrektora Jeleniogórskiego Teatru Animacji. Obraz pędzla Andrzeja Wojtowicza, wybitnego malarza i grafika został ufundowany przez prezydenta Jeleniej Góry i zawiśnie we foyer Teatru Zdrojowego.

W tym dniu o godzinie 19.00 odbędzie się również premiera widowiska p.t. „Hagazussa – Magia bez granic tańca i lalek”. To spektakl zrealizowany wspólnie z zespołem Gerhart Hauptmann Theater w Görlitz, wspierany przez fundusz „Wanderlust”, jest efektem wielomiesięcznej współpracy w ramach międzynarodowego projektu „Poszukiwanie legendarnych śladów”.

„Hagazussa – Wiedźma” to widowisko, które łączy dwa gatunki sztuki – taniec i teatr lalkowy – będące w efekcie nowym, fascynującym eksperymentem artystycznym. Steffi Sembdner tancerka i choreograf z teatru w Górlitz, stworzyła wspólnie z dyrektorem teatru Bogdanem Nauką scenariusz i choreografię spektaklu. Połączenie niemieckiego tańca i polskiego teatru lalkowego przyniosło zaskakujący efekt artystyczny.
Steffi Sembdner zachwycona możliwościami ruchowymi aktorów lalkarzy twierdzi, że animacja lalek i przedmiotów wymaga szczególnego wyczucia ruchu, co było to dla niej punktem wyjścia do spotkania się dwóch gatunków sztuki jakim są taniec i teatr animacji.

Inspiracją spektaklu były wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku w XVII wieku, przez który, w wyniku wojny trzydziestoletniej przetoczyła się fala polowań na czarownice i wymierzonego w kobiety terroru. W spektaklu przedstawiony jest konflikt wiary i przesądów, który doprowadził do wielu oskarżeń o czary i straceń kobiet posiadających ogromną wiedzę. Spektakl jest przeznaczony dla widzów dorosłych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
332
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
24%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group