Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 2533
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Międzynarodowy Dzień Teatru: otwarcie, jubileusz i premiera. Wielkie święto w ZTA

Piątek, 23 marca 2012, 15:37
Aktualizacja: Środa, 28 marca 2012, 8:09
Autor: Zdrojowy Teatr Animacji
JELENIA GÓRA: Międzynarodowy Dzień Teatru: otwarcie, jubileusz i premiera. Wielkie święto w ZTA
Fot. Pawel Sosnowski
Szczególnie uroczyście zapowiada się dla Zdrojowego Teatru Animacji tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca, wtorek). W ramach jego obchodów będzie świętowany jubileusz 35–lecia placówki, oficjalnie – po trzyletnim remoncie – zostanie otwarty zabytkowy teatr. Wystawiona zostanie także premiera: sztuka dla dorosłych “Hagazussa” zrealizowana wspólnie z Niemcami.

Uroczystości rozpoczną się we wtorek, 27 marca, o godzinie 17. 30 w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Zostanie odsłonięty portret śp. Andrzeja Dziedziula, założyciela i pierwszego dyrektora Jeleniogórskiego Teatru Animacji. Obraz pędzla Andrzeja Wojtowicza, wybitnego malarza i grafika został ufundowany przez prezydenta Jeleniej Góry i zawiśnie we foyer Teatru Zdrojowego.

W tym dniu o godzinie 19.00 odbędzie się również premiera widowiska p.t. „Hagazussa – Magia bez granic tańca i lalek”. To spektakl zrealizowany wspólnie z zespołem Gerhart Hauptmann Theater w Görlitz, wspierany przez fundusz „Wanderlust”, jest efektem wielomiesięcznej współpracy w ramach międzynarodowego projektu „Poszukiwanie legendarnych śladów”.

„Hagazussa – Wiedźma” to widowisko, które łączy dwa gatunki sztuki – taniec i teatr lalkowy – będące w efekcie nowym, fascynującym eksperymentem artystycznym. Steffi Sembdner tancerka i choreograf z teatru w Górlitz, stworzyła wspólnie z dyrektorem teatru Bogdanem Nauką scenariusz i choreografię spektaklu. Połączenie niemieckiego tańca i polskiego teatru lalkowego przyniosło zaskakujący efekt artystyczny.
Steffi Sembdner zachwycona możliwościami ruchowymi aktorów lalkarzy twierdzi, że animacja lalek i przedmiotów wymaga szczególnego wyczucia ruchu, co było to dla niej punktem wyjścia do spotkania się dwóch gatunków sztuki jakim są taniec i teatr animacji.

Inspiracją spektaklu były wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku w XVII wieku, przez który, w wyniku wojny trzydziestoletniej przetoczyła się fala polowań na czarownice i wymierzonego w kobiety terroru. W spektaklu przedstawiony jest konflikt wiary i przesądów, który doprowadził do wielu oskarżeń o czary i straceń kobiet posiadających ogromną wiedzę. Spektakl jest przeznaczony dla widzów dorosłych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group