Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5842
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Warszawa: Miastoodnowa – czyli jaka może być Jelenia Góra

Czwartek, 20 lutego 2014, 8:33
Aktualizacja: Piątek, 21 lutego 2014, 7:40
Autor: Rafał Maliński (STUDIUM)
Jelenia Góra/Warszawa: Miastoodnowa – czyli jaka może być Jelenia Góra
Fot. Wizualizacja – STUDIUM
Zespół architektów i ekspertów z pracowni Studium zakończył opracowanie koncepcji przestrzeni publicznych Jeleniej Góry. Wkrótce zaprezentują ją podczas festiwalu „Miasto Światłem Malowane”. Oprócz pokazywanej wcześniej ulicy Bankowej projektanci stworzyli szereg innych atrakcyjnych placów i skwerów.

Realizacja przedsięwzięcia wymaga szerokiego zaangażowania władz, mieszkańców i inwestorów. Proponowane przez nas przestrzenie publiczne nie mogą być atrakcyjne bez realizacji dookoła nich nowej zabudowy. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty, które odbędą się w niedzielę 23 lutego o godzinie 10.00 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Rafał Maliński: Teraz najatrakcyjniejszą przestrzenią miejską w Jeleniej Górze jest Plac Ratuszowy. Wykorzystuje się go do niemal wszystkich celów. Głośne koncerty oraz masowe imprezy sportowe cieszą publiczność, ale są uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego w obszarze centrum zaprojektowaliśmy kilka miejsc, które przejmą dotychczasową funkcję Placu Ratuszowego i pozwolą animatorom przestrzeni publicznej na realizację swoich pomysłów.

Pomiędzy ulicami Podwale i Forteczną znajduje się niezagospodarowany plac oraz pozostałości kamienic i murów obronnych. Położenie obok głównej komunikacyjnej arterii wymaga, aby miejsce to stało się wizytówką Jeleniej Góry.

Nasz pomysł to odtworzenie i wyeksponowanie średniowiecznej sylwetki miasta oraz zaaranżowanie nowych wielofunkcyjnych przestrzeni publicznych, przy kreatywnym wykorzystaniu współczesnych możliwości technicznych. Między podwójną linią odtwarzanych murów obronnych powstanie plac wyposażony w system gniazd umieszczonych w posadzce, umożliwiających montaż różnych instalacji i urządzeń. Mogą to być poręcze i rampy skate parku, krzesła widowni, zadaszenia straganów, urządzenia do sportu i rekreacji. Przestrzeń będzie wielofunkcyjna. Do magazynowania akcesoriów, nie wykorzystywanych w danym momencie, posłuży znajdujący się obok budynek arsenału.

Imprezy masowe zostaną przeniesione do obszaru Śródmieścia Północnego. Przy ulicy Kilińskiego powstanie plac, od południa utworzony przez elewację frontową Centrum Nauki Labo – nową atrakcję turystyczną, która ma na celu przekazywanie wiedzy poprzez zabawę. Dookoła placu planuje się również funkcję hotelową, gastronomiczną, a także zadaszony plac zabaw. W niepogodę przyciągnie on turystów spędzających czas w górach. Elewację Centrum Nauki rozświetli fasada medialna, będąca dodatkową oprawą organizowanych tu imprez plenerowych

Koncepcja przewiduje rewitalizację przestrzeni nad Młynówką w celu utworzenia ciągu zielonych terenów rekreacyjnych. Nad kanałem powstanie nowy plac zabaw, letnia siłownia, grillowisko oraz sąsiadujące z wodą tarasy do opalania. Nowe elementy zagospodarowania wpisane zostały w trasy piesze i rowerowe oraz kompozycje zieleni.

Malwina Łazęcka: Śródmieście Południowe zyska dwa nowe miejsca, zwieńczające Aleję Wojska Polskiego. Przy skrzyżowaniu z ul. Wolności przewidujemy Plac Sztuki. Obok fontann zostaną postawione witryny ekspozycyjne, a znajdujący się budynek kawiarni zyska nadbudowę projektowaną z myślą o lokalnym domu kultury i galerii. Z kolei przy skrzyżowaniu z ul.1-go Maja pojawią się nowoczesne kioski dla drobnych handlarzy, w koncepcji przewidziano targ kwiatowy.

Nowe wyposażenie zyska także Plac Ratuszowy. W północnej części zaprojektowaliśmy kaskadową fontannę inspirowaną górskim strumykiem, natomiast po stronie południowej makietę Karkonoszy, po której będą mogli się wspinać ci, którzy prawdziwą Śnieżkę zdobędą za kilka lat, jak dorosną. Kolejnym pomysłem jest odtworzenie dawnej linii tramwajowej. Zabytkowe tramwaje turystyczne będą kursować na trasie od placu Niepodległości do dworca kolejowego. Tory przebiegać będą po historycznej trasie, w tym między innymi pomiędzy Ratuszem, a domami 7 kupców, pod charakterystycznym łącznikiem scalającym te dwa budynki.
Nasza koncepcja z pewnością wpłynie na ożywienie nocnego życia w mieście. Szereg stałych iluminacji wydobędzie z cienia zabytkowe elewacje kamienic i ważniejszych gmachów publicznych oraz istniejących i odtwarzanych murów i baszt okalających stare miasto. Projektowane przez nas fontanny na ul. Bankowej i Pocztowej zostaną oświetlone reflektorami LED świecącymi w różnych kolorach. Elewacje Centrum Nauki Labo zarówno od strony ul. Kilińskiego jak i 1-go Maja będą zapraszały fasadami medialnymi. W podcieniach Placu Ratuszowego zaprojektowaliśmy montowane w posadzce projektory, które wyświetlą na sklepieniach podcieni rozgwieżdżone niebo. Na elewacjach budynków związanych z kulturą i rozrywką wyświetlone zostaną video mappingi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group