Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4195
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miastoodnowa – czyli jaka może być Jelenia Góra

Wiadomości: Jelenia Góra/Warszawa
Czwartek, 20 lutego 2014, 8:33
Aktualizacja: Piątek, 21 lutego 2014, 7:40
Autor: Rafał Maliński (STUDIUM)
Fot. Wizualizacja – STUDIUM
Zespół architektów i ekspertów z pracowni Studium zakończył opracowanie koncepcji przestrzeni publicznych Jeleniej Góry. Wkrótce zaprezentują ją podczas festiwalu „Miasto Światłem Malowane”. Oprócz pokazywanej wcześniej ulicy Bankowej projektanci stworzyli szereg innych atrakcyjnych placów i skwerów.

Realizacja przedsięwzięcia wymaga szerokiego zaangażowania władz, mieszkańców i inwestorów. Proponowane przez nas przestrzenie publiczne nie mogą być atrakcyjne bez realizacji dookoła nich nowej zabudowy. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty, które odbędą się w niedzielę 23 lutego o godzinie 10.00 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Rafał Maliński: Teraz najatrakcyjniejszą przestrzenią miejską w Jeleniej Górze jest Plac Ratuszowy. Wykorzystuje się go do niemal wszystkich celów. Głośne koncerty oraz masowe imprezy sportowe cieszą publiczność, ale są uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego w obszarze centrum zaprojektowaliśmy kilka miejsc, które przejmą dotychczasową funkcję Placu Ratuszowego i pozwolą animatorom przestrzeni publicznej na realizację swoich pomysłów.

Pomiędzy ulicami Podwale i Forteczną znajduje się niezagospodarowany plac oraz pozostałości kamienic i murów obronnych. Położenie obok głównej komunikacyjnej arterii wymaga, aby miejsce to stało się wizytówką Jeleniej Góry.

Nasz pomysł to odtworzenie i wyeksponowanie średniowiecznej sylwetki miasta oraz zaaranżowanie nowych wielofunkcyjnych przestrzeni publicznych, przy kreatywnym wykorzystaniu współczesnych możliwości technicznych. Między podwójną linią odtwarzanych murów obronnych powstanie plac wyposażony w system gniazd umieszczonych w posadzce, umożliwiających montaż różnych instalacji i urządzeń. Mogą to być poręcze i rampy skate parku, krzesła widowni, zadaszenia straganów, urządzenia do sportu i rekreacji. Przestrzeń będzie wielofunkcyjna. Do magazynowania akcesoriów, nie wykorzystywanych w danym momencie, posłuży znajdujący się obok budynek arsenału.

Imprezy masowe zostaną przeniesione do obszaru Śródmieścia Północnego. Przy ulicy Kilińskiego powstanie plac, od południa utworzony przez elewację frontową Centrum Nauki Labo – nową atrakcję turystyczną, która ma na celu przekazywanie wiedzy poprzez zabawę. Dookoła placu planuje się również funkcję hotelową, gastronomiczną, a także zadaszony plac zabaw. W niepogodę przyciągnie on turystów spędzających czas w górach. Elewację Centrum Nauki rozświetli fasada medialna, będąca dodatkową oprawą organizowanych tu imprez plenerowych

Koncepcja przewiduje rewitalizację przestrzeni nad Młynówką w celu utworzenia ciągu zielonych terenów rekreacyjnych. Nad kanałem powstanie nowy plac zabaw, letnia siłownia, grillowisko oraz sąsiadujące z wodą tarasy do opalania. Nowe elementy zagospodarowania wpisane zostały w trasy piesze i rowerowe oraz kompozycje zieleni.

Malwina Łazęcka: Śródmieście Południowe zyska dwa nowe miejsca, zwieńczające Aleję Wojska Polskiego. Przy skrzyżowaniu z ul. Wolności przewidujemy Plac Sztuki. Obok fontann zostaną postawione witryny ekspozycyjne, a znajdujący się budynek kawiarni zyska nadbudowę projektowaną z myślą o lokalnym domu kultury i galerii. Z kolei przy skrzyżowaniu z ul.1-go Maja pojawią się nowoczesne kioski dla drobnych handlarzy, w koncepcji przewidziano targ kwiatowy.

Nowe wyposażenie zyska także Plac Ratuszowy. W północnej części zaprojektowaliśmy kaskadową fontannę inspirowaną górskim strumykiem, natomiast po stronie południowej makietę Karkonoszy, po której będą mogli się wspinać ci, którzy prawdziwą Śnieżkę zdobędą za kilka lat, jak dorosną. Kolejnym pomysłem jest odtworzenie dawnej linii tramwajowej. Zabytkowe tramwaje turystyczne będą kursować na trasie od placu Niepodległości do dworca kolejowego. Tory przebiegać będą po historycznej trasie, w tym między innymi pomiędzy Ratuszem, a domami 7 kupców, pod charakterystycznym łącznikiem scalającym te dwa budynki.
Nasza koncepcja z pewnością wpłynie na ożywienie nocnego życia w mieście. Szereg stałych iluminacji wydobędzie z cienia zabytkowe elewacje kamienic i ważniejszych gmachów publicznych oraz istniejących i odtwarzanych murów i baszt okalających stare miasto. Projektowane przez nas fontanny na ul. Bankowej i Pocztowej zostaną oświetlone reflektorami LED świecącymi w różnych kolorach. Elewacje Centrum Nauki Labo zarówno od strony ul. Kilińskiego jak i 1-go Maja będą zapraszały fasadami medialnymi. W podcieniach Placu Ratuszowego zaprojektowaliśmy montowane w posadzce projektory, które wyświetlą na sklepieniach podcieni rozgwieżdżone niebo. Na elewacjach budynków związanych z kulturą i rozrywką wyświetlone zostaną video mappingi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~complex 20-02-2014 8:42
Miasto nasze nigdy pod tymi rządami nie będzie lepsze , pierw zmiana rządzących a potem wizerunek miasta. Puki co smród bród i ubóstwo no i czynsze jak w warszawie a nawet i drożej.
~AD966 20-02-2014 8:49
Pic na wodę fotomontaż!!!W pierwszej kolejności posprzątajcie miasto ze wszystkich przybudówek,nadbudówek, samowolkach, szopkach ,wychodkach s...zach na podwórkach,starych ryderach . Idą wybory czas zacząć taniec ,taniec jak po szaleju.
~ 20-02-2014 8:53
Proponuję wybrukować ulice złotą kostką. W fontannach(każda za 1 300 000) powinno tryskać piwo. Nie zapomnijcie oczywiście o budowie metra, bo Szybka Kolej Miejska już jest. Jedną z najważniejszych potrzeb jest komunikacja dlatego proponuję port morski, lotnisko pasażerskie i port balonowy. A tak na POważnie mam nadzieję, że żadna złotówka nie została wydana na te brednie.
~emerytka 20-02-2014 9:02
Bardzo się cieszę wspaniałymi planami.Myślę,że należałoby zacząć od posprzątania miasta.Wstyd jak jest brudno.Na Zabobrzu można wytyczyć tereny należące do SM i do miasta,po ilości śmieci .Spółdziecze podwórka są czyste i schludne ,podobnie jak wiekszość zarządzana przez wspólnoty.Za to miejsca należące do miasta to jeden wielki syf.Może by tak ktoś odpowiedzialny za porządki w mieście wybrał się na spacer po Zabobrzu i z pozycji przeciętnego mieszkańca zobaczył jak to wygląda. A może by tak Straż Miejska otworzyła oczy i wlepiała mandaty śmiecącym.Choć nie wiem czy to byłoby zgodne z prawem,bo u nas szczególnie niedostosowani społecznie są "pod ochrona"
~andrzej500 20-02-2014 9:30
...Port Balonów to może lekka przesada. Ale metro - owszem, owszem. Główny przystanek : Ratusz - Piwnica pod Baranami. Oczywiście przydało by się aby nasi włodarze " załatwili" u swych przyjaciół w województwie dofinansowanie do budowy stoczni na Bobrze( piękna sprawa ) i zarodowej hodowli gołębi pocztowych oraz stado krów mlecznych aby na koniec swej " misji" mieli jeszcze gdzieś coś wydoić. No i oczywiście miasto powinno iść w pomniki.Np: pomnik Józefa Dobrotliwego,Zofii Frasobliwej, Marcina Wspaniałego co to zastał miasto murowane, a pozostawił... czy jakoś tak:), Józefa Sz - z możliwością zmiany koloru grzywki no i oczywiście całej egzekutywy zarządzającej naszym miastem ,postawiony na Górze Szybowcowej tak aby przy dobrej pogodzie widoczny był z Piastowskiego Wrocławia
~soc-lib 20-02-2014 9:39
A jak to się wszystko ziści to w dowód wdzięczności rypniemy strzelisty kościół pod wezwaniem jakiegoś patrona ,relikwie się kupi w Krakowie.Amen.
~Anonim2 20-02-2014 10:02
Kurcze, a ja myślałem, że Prima Aprilis jest 1 kwietnia...
Ryba 20-02-2014 10:23
Bardzo dobry plan. Do realizacji pozostal juz tylko ostatni krok. Trzeba znalezc pod Jelenia Gora zloza ropy ;)
~ad 20-02-2014 10:47
ekipa PO z prezydentem Zawiłą przed wyborami obiecają wszystko,....obiecają nawet dostęp Jeleniej Góry do Bałtyku
~ 20-02-2014 10:56
Wszystkie urzędasy w Jeleniej i tak zagłosują na Zawiłe bo inaczej wypad ze stołków .Wszak on im te stołki pozałatwiał i biada urzędasowi który się wyłamie.....
rymcycymcy 20-02-2014 10:57
Bajecznie ! :) ...zaprowadzę im swoją starą ...do przygotowania wizualizacji ..."Staroodnowa" ! :)
~szuger53 20-02-2014 11:49
a kiedy już zlikwidowali targowisko przy kilińskiego .miały tam powstać centra handlowe i inne ....muje,jaja sobie robią ba.... zło......
~A ile 20-02-2014 12:10
A ile kosztowal mieszkancow ten nierealny projekt?
~ad 20-02-2014 12:23
takie projekty,studia itp. to legalne wyprowadzanie kasy z urzędu miasta Jeleniej Góry
~jeżozwierz1 20-02-2014 12:45
Tramwaje znowu w Jeleniej Górze!. Oznacza to chyba rozkopanie tej pięknej i drogiej, acz znienawidzonej przez właścicielki szpilek, kostki brukowej. Szykuje nam się świetlana przyszłość - najpiękniej będą wyglądały odrapane fasady zabytkowych kamienic. No i jednak bez jeszcze jednej fontanny się nie obejdzie. Cisną się na usta pytania - starczy kasy na remonty podziemnej infrastruktury miejskiej, która kawałkami pamięta czasy sanacji? Czy obliczył ktoś tempo zarastania brzegów rzek i średnią miesięczną liczbę nocnych bywalców okolic Placu Ratuszowego ? Chyba nie, ale co tam, prawdziwy hicior to tarasy do opalania nad Młynówką, w centrum miasta, nieopodal średniowiecznych murów. Poezja, zwłaszcza, kiedy w zapomnienie pójdzie czyszczenie dna rzeczki. Brawo. Perfuma na przepocone ciało.
~gość II 20-02-2014 12:53
Widać, że wybory się zbliżają.
~Aaron Pałkin 20-02-2014 14:13
A nie lepiej najpierw posprzątać syf z ulic
~tuskobus 20-02-2014 16:51
ciągle tyloko obietnice, obiecanki, tusk kaczyński zawiła wsyscy coś obiecują a od lat nic sie nie zmienia, wrecz moge przyznac ze jest gorzej...
~witacz 20-02-2014 20:57
każdy mieszkaniec i turysta wjeżdżający do Jeleniej Góry w pierwszej kolejności widzi przepiękny "witacz" - stertę śmieci, może nawet zamieszkałą , po prawej stronie przed Maciejową; chyba żadne miasto w Polsce nie ma takiego pięknego obrazka "na dzień dobry"; proponuję konkurs na nazwę; moja propozycja - Perła Karkonoszy
~ 20-02-2014 21:43
i dla kogo to wszystko w wyludniającym się mieście?
~Ja 20-02-2014 21:53
Jak to wszystko usłyszę po wyborach i zobaczę, że ktoś zrobił chociaż krok w kierunku wprowadzenia zmian by ożywić nasze miasto to dopiero uwierzę no bo teraz tooooo...... to tylko kiełbasa wyborcza a ja na ten czas staję się wegetarianką
~jakitaki 21-02-2014 7:27
Po co było wywalać kasę na takie "cuś" ? wystarczyło rozpisać w podstawówkach konkurs plastyczny, pt: "Jak chcesz aby wyglądała Jelenia Góra za kilkadziesiąt lat" - wyniki tego konkursu wyglądałyby, podejrzewam, podobnie do tego "studium". Ponadto dzieci, też nie zastanawiałyby się, skąd nabrać pieniędzy, na realizację swoich plastycznych fantazji...
~ocet 21-02-2014 11:02
Miastu nic nie pomoże jesli nie będzie koncepcji gospodarczej, inwestycji i perspektyw dla młodych. Turystyka to może być tylko dodatek, na tym raczej nie można budować przyszłości. Wystarczą anomalie pogodowe i nasze turystyczne perełki zwieszają nosy na kwintę. Z czego żyć? Poza tym kamienice w kółko malowane, a po jakimś czasie znów zszarzałe i tynk odpada. Może tak w skromniejszym zakresie, ale uzywac lepszych materiałów? No i jakoś ozywić centrum, bo niedługo się skansen zrobi, do którego nikt nie zagląda. Oczywiście trzymam kciuki aby plany się ziściły.
~ 21-02-2014 14:42
ok ale czy aby to nie jest propaganda przedwyborcza brzmi jak bajka dla naiwnych dzieci, prawda jest przecież znana od lat i jakoś nic się w JG nie zmienia:) Brakuje jeszcze tylko opowieści o spa dla psów :) Ciekaw jestem czy Prezydent Zawiła pójdzie pracować do Zorki na montaż mebli:) I czy mu zrobią test kwalifikacyjny z logarytmów:) Te miasto jest tak absurdalne,że głowa boli !!!!
~tiri 24-02-2014 22:23
a zawijasa w kosmos !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group