Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 1992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto zachęca do korzystania z programu KAWKA

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 14:22
Aktualizacja: Środa, 2 grudnia 2015, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miasto zachęca do korzystania z programu KAWKA
Fot. Przemek Kaczałko
W Paryżu rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ, a w jeleniogórskim Ratuszu z dziennikarzami spotkała się dzisiaj (30.11) „drużyna KAWKI”, czyli przedstawiciele Urzędu Miasta zajmujący się wdrażaniem programu ograniczającego niską emisję.

Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 69 proc. poniesionych kosztów. Maksymalna kwota refundacji to 13,8 tys. zł – dotyczy sytuacji, w której poniesiono maksymalny koszt 20 tys. zł. Jeżeli ktoś wyda więcej niż 20 tys. zł, i tak dostanie 13,8 tys. zł., gdyż jest to maksymalne wsparcie. Jeśli mniej niż 20 tys. zł – 69 proc. Aby otrzymać refundację należy przedstawić pozwolenie na budowę (tu UM pomaga jeśli takowego nie było), fakturę/ rachunek i jeśli zakup nie był opłacony gotówką, tylko przelewem – to potwierdzenie przelewu..

- Można się do nas zgłaszać z wnioskami, które dokumentują poniesione koszty po dn. 21.08.2013 r. - informuje Mariola Jakubów, p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, w którym to wydziale prowadzony jest program KAWKA. Przedstawiciele Miasta podkreślają, że dzięki programowi w Jeleniej Górze ludzie kupią o 900 ton mniej węgla w okresie grzewczym, a na miasto opadnie 26 ton mniej pyłów PM 2,5 i PM 10. Do tej pory z programu skorzystało ponad 260 lokali (zlikwidowano ok. 600 pieców). Wnioski można składać do lipca 2016 r.

- Miasto Jelenia Góra nie od dzisiaj zabiega o poprawę czystości powietrza, już od lat 90. trwają prace w tym zakresie. Praktycznie nie ma już (albo jest ich minimalna ilość) budynków użyteczności publicznej, które byłyby opalane nieekologicznie. Większość budynków jest ogrzewana przez PEC, albo gazem – mówił prezydent Marcin Zawiła. Prawie 70 proc. obiektów w Jeleniej Górze jest już ogrzewane w sposób ekologiczny – dodał włodarz miasta.

Wkrótce w ramach akcji promocyjnej „KAWKI” straż miejska będzie w ramach inspekcji budynków, które nadmiernie kopcą – pukać do drzwi, ustalać czym jest palone i wręczać „Jelonki”, które będą zawierały informację jak skorzystać z dotacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group