Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7206
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto nie dopłaca już do przewozu zwłok do krematorium

Czwartek, 27 marca 2014, 7:42
Aktualizacja: 7:44
Autor: Angela
– Od dwóch lat Urząd Miejski w Jeleniej Górze nie dopłaca już do transportu zwłok do krematorium, ale o tym wie niewielu mieszkańców – mówi miejski radny Krzysztof Kroczak. – Przez to ludzie decydują się na kremację zwłok najbliższych zostając później z wysokimi kosztami – dodaje radny, który wspólnie z Komisją Gospodarki Komunalnej RM pytał pisemnie prezydenta, dlaczego zniesiono tę pomoc.

Do końca 2011 roku Miasto zwracało koszty transportu zwłok do miejsca ich spopielenia, pod warunkiem, że chodziło o mieszkańców Jeleniej Góry. - Kiedy na prośbę mieszkanki zacząłem sprawdzać, który wydział się tym zajmuje okazało się, że takiej dopłaty od dwóch lat już nie ma – mówi Krzysztof Kroczak. - Ludzie o tym nie wiedzą i zdziwieni pytają o powód zniesienia tej pomocy. Dlatego jako Komisja Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze zapytaliśmy prezydenta, dlaczego ta dopłata zniknęła – dodaje radny.

W odpowiedzi Komisja otrzymała informację, że od 2012 roku Miasto nie dopłaca już do transportu zwłok, bo w grudniu 2011 roku Wojewoda Dolnośląski uchylił ten zapis w uchwale. Dlaczego? „ (…)bo przedmiotem dofinansowania nie była usługa spopielenia zwłok świadczona przez Miasto Jelenia Góra, ale usługa przewozu zwłok do zakładu kremacji i transportu urny z prochami. Usługa taka nie może zostać uznana za usługę komunalną o charakterze użyteczności publicznej (…) ponieważ nie służy zaspokojeniu potrzeb powszechnych, elementarnych i podstawowych” – czytamy w decyzji Wojewody.

Mimo to, radny Krzysztof Kroczak chce rozmawiać z władzami miasta, jak znaleźć inne rozwiązanie prawne, które umożliwi dopłacanie do przewozu zwłok do kremacji. Czy takie rozwiązanie prawne w ogóle istnieje? - Tego dowiemy się niebawem po analizie tego sprawy przez prawników, ale teraz najważniejsze jest to, by mieszkańcy mieli świadomość, że takiej dopłaty już nie ma – dodaje K. Kroczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group