Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 2676
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA KRAJ: Miasta wolne od dymu tytoniowego. Czy rzeczywiście?

Piątek, 6 stycznia 2012, 8:26
Aktualizacja: Sobota, 7 stycznia 2012, 8:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA KRAJ: Miasta wolne od dymu tytoniowego. Czy rzeczywiście?
Fot. dtp
Minął rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy, która zakazuje palenia w miejscach publicznych. Jak pokazują badania nowe przepisy znacznie zmniejszyły ryzyko narażenia osoby niepalące na dym tytoniowy m.in. w obiektach sportowych (spadek o 72 %), restauracjach (o 68%), barach i pubach (o 49%), zakładach pracy (o 37%) oraz na przystankach i w obiektach komunikacji miejskiej (o 33%).

Jak pokazują badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, obecnie poparcie dla obowiązującego prawa deklaruje aż 68 procent palących i 84 procent niepalących Polaków. Ponadto 45 procent palaczy przyznało, że wprowadzenie zakazu sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji o rzuceniu palenia. Około 59 procent niepalących częściej niż kilka lat temu ma odwagę zwrócić uwagę osobom łamiącym zakaz palenia w miejscach publicznych.

- Moim zdaniem wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych to bardzo dobry pomysł. Ja truję się świadomie, ale nie oznacza to, że mam truć innych – mówi pani Bożena z Jeleniej Góry, która pali od ponad 20 lat. Problem palenia w miejscach publicznych jest jednak wciąż aktualny. Nie wszyscy bowiem zgadzają się z nowymi przepisami. Palacze, którzy są przeciwni wprowadzonym zmianom, w obronie swojego zdania przytaczają szereg argumentów:

- Uważam, że nowe przepisy dyskryminują palaczy i wprowadzają więcej problemów niż korzyści. Zgodnie z przepisami prawo do wydzielenia miejsca dla osób palących mają lokale o powierzchni powyżej 100 m kw. W przypadku małych pubów ludzie muszą wychodzić na zewnątrz, a przecież wiadomo, że zapalenie papierosa przy piwku czy drinku jest pewnego rodzaju rytuałem.

– Poza tym przed takim lokalem robi się bałagan, później takie urokliwe miejsca, jak arkady czy centrum miasta mają pełno niedopałków papierosów. Zapalić wychodzą też grupki ludzi i jeśli są już po alkoholu to stwarza się większe ryzyko pojawienia się między nimi konfliktów. Jestem za tym, by zakaz obowiązywał w restauracjach, gdzie spożywane są posiłki, ale nie w klubach rozrywkowych – mówi Paweł z Jeleniej Góry.

W celu zwiększenia wiedzy o obowiązującym prawie oraz wzmocnieniu jego przestrzegania Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczyna kampanię medialną „Miasta wolne od dymu”.

W ramach kampanii „Miasta wolne od dymu” zaplanowano emisję spotu telewizyjnego oraz radiowego w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, a także emisję spotu edukacyjnego na monitorach LCD w pojazdach komunikacji miejskiej w 15 polskich miastach. Nie ma wśród nich Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group