Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6397
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maturalne stresowanie na próbę

Wtorek, 4 marca 2008, 14:57
Aktualizacja: Środa, 5 marca 2008, 10:47
Autor: Angela
Jelenia Góra: Maturalne stresowanie na próbę
Fot. Angela
Próbny egzamin maturalny pisali we wtorek trzecioklasiści z jeleniogórskich liceów. Część szkół zorganizowała taką maturę w grudniu. Przed maturzystami kolejne dwa dni próbnych zmagań. Choć oceny z tego egzaminu wiążące nie będą, emocji nie brakuje. Wyniki – 17 marca.

Przejęcie i zestresowanie było widać na twarzach większości z tegorocznych maturzystów jeszcze przed wejściem na sale.
– Nie stresowałam się przed samą maturą, wręcz przeciwnie, na salę weszłam uśmiechnięta i zadowolona – mówi Joasia Wilk z I Liceum Ogólnokształcącego S. Żeromskiego, która przyszła na maturę mimo zwichniętej nogi. – Stres dopadł mnie po odczytaniu poleceń.

Jak mówią zainteresowani pytania z część rozszerzonej były bardzo podchwytliwe, natomiast tematy opisowe wymagały bardzo szerokiej wiedzy ogólnej i to przede wszystkim historycznej.
Takie same zdanie na temat próbnej matury ma koleżanka Joasi, Anastazja Szerszeniewska, która planuje zdawać rozszerzony egzamin z historii w maju.

Druga część zawierała dwa tematy do wyboru: analizę porównawczą obrazu lasów w odniesieniu do fragmentów tekstów Adama Mickiewicza „ Pan Tadeusz” i Marka Nowakowskiego – wymienia Anastazja. – Drugi temat to „Język w państwie policyjnym na podstawie wiersza Ewy Lipskiej Z cyklu „Wielkie awarie”. Wybrałam drugi temat, bo wydawał mi się on bardziej ludzki, a mimo to uważam, że był dość trudny.

Znacznie łatwiejsze zadanie mieli maturzyści zdający poziom podstawowy.Zadania uznali za stosunkowo łatwe. – Skończyłem sporo czasu przez wyznaczoną godziną do oddania prac – chwali się Paweł Zagiczek. – Uważam, że obecna wiedza wystarczy mi do pozytywnego zdania już prawdziwej matury, więc się nie martwię. Czeka mnie jeszcze język angielski i historia na rozszerzonym poziomie, ale wierzę, że będzie dobrze.

W „Żeromie” próbną maturę napisało około 210 osób. Jak mówi Grzegorz Lustyk, wicedyrektor placówki, głównym celem próbnego egzaminu było zapoznanie uczniów z procedurami i oswojenie ich maturalnym stresem. Termin próbnej matury ustaliła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która przygotowywała pytania. Wyniki pojawią się 17 marca. Nie będą miały wpływu na oceny uczniów na świadectwie. Mają uświadomić uczniom i nauczycielom, jaki jest poziom przygotowania do wiosennego boju na poważnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group