Piątek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 4063
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Masz obraz Hofmana? Muzeum czeka na informację

Poniedziałek, 12 września 2011, 10:50
Aktualizacja: 10:51
Autor: Przemysław Wiater
REGION JELENIOGÓRSKI: Masz obraz Hofmana? Muzeum czeka na informację
Fot. Archiwum
Muzeum – Dom Carla i Gerharta Hauptamnnów podjęło inicjatywę zinwentaryzowania prac Wlastimila Hofmana znajdujących się w Szklarskiej Porębie. Celem tych działań jest stworzenie dokumentacji i zgromadzenie danych o pracach Mistrza

Wlastimil Hofman (1881-1970) był jednym z najwybitniejszych malarzy polskich, największą osobowością artystyczną powojennych Karkonoszy. Pod Szrenicą mieszkał w niewielkim domu w Szklarskiej Porębie Średniej przy ul. J. Matejki 14.. Dziś mieści się tutaj muzeum artysty prowadzone od lat przez Pana Wacława Jędrzejczaka.

W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim malarstwem portretowym i religijnym. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby do dziś wspominają swojego słynnego sąsiada, krążą też liczne związane z nim anegdoty. Imię Wlastimila Hofmanna nosi szkoła podstawowa i jedna z ulic, a wielu z mieszkańców przechowuje obrazy jego autorstwa.

Niestety obrazy te nie są zinwentaryzowane, nikt nie wie ile ich tak naprawdę pozostało, często opuszczają Karkonosze, giną, bądź stają się ofiarą kradzieży. Stąd inicjatywa Muzeum - Dom Carla i Gerharta Hauptamnnów, aby dzieła Mistrza skatalogować. Do rejestru trafiły już obrazy w Szkole Podstawowej nr 5 i w parafii rzymsko-katolickiej p.w. Bożego Ciała oraz w kilku domach prywatnych.

Zwracamy się do osób, które posiadają dzieła Wlastimila Hofmana z apelem o nawiązanie kontaktu z muzeum - Domem Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, ul. 11 Listopada 23, telefon 757172611, e-mail dom.hauptmannow@wp.pl oraz o wyrażenie zgody na inwentaryzację. Pamiętajmy, że dzieła Wlastimila Hofmanna są naszym wspólnym dobrem, które nie może ulec zapomnieniu.
telefon: 757172611, e-mail: dom.hauptmannow@wp.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group