Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4799
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Marzenia po angielsku

Środa, 8 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:15
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Marzenia po angielsku
Od 1 września resort edukacji chce wprowadzić w całej Polsce obowiązkową naukę języka angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Samorządowcy i dyrekcje podstawówek obawiają się, że na ten cel zabraknie pieniędzy.

Huraoptymizm, jaki towarzyszył pomysłowi wprowadzenia angielskiego dla pierwszoklasistów, już mija. Pedagodzy zaczynają się zastanawiać, skąd wziąć kadrę i pieniądze na dodatkowe etaty.

25 milionów złotych, które na dodatkowe nauczanie angielskiego zarezerwowano w budżecie państwa, wystarczy najwyżej na opłacenie dodatkowych godzin i etatów w dwóch, może trzech większych miastach w kraju. Do Jeleniej Góry te złotówki raczej nie trafią.

Brakuje też anglistów z przygotowaniem pedagogicznym, a tylko takie osoby będą mogły prowadzić zajęcia w podstawówkach. Przed szkołami nie ustawiają się też kolejki chętnych do pracy. Powód: niskie pensje. Początkujący nauczyciel może zarobić około 1300 złotych na rękę. W pracy czeka na niego nie tylko nauczanie, lecz także biurokracyjna droga do tak zwanego awansu zawodowego.

Jak się dowiedzieliśmy, niewielu anglistów pyta o etaty w szkołach podstawowych, a właśnie teraz zaczyna się ruch kadrowy. Dyrekcje o pieniądzach na angielski tylko słyszały. – Nic nie możemy obiecać zainteresowanym, bo nie dostaliśmy jeszcze żadnych decyzji – usłyszeliśmy w kilku podstawówkach.

Samorządowcy już obawiają się, że to na ich barki trafi wprowadzanie w życie ministerialnych pomysłów. Z kolei w budżecie miasta nie przewidziano większych środków na oświatę niż w roku ubiegłym.

Najpewniej trzeba będzie zaciągać kredyty, a później „wyciągać” pieniądze z ministerstwa.

Nie ma też skutecznego sposobu, aby zachęcić ludzi po anglistyce do pracy w szkołach. Dziś wielu z placówek oświaty ucieka i szuka lepiej płatnego zatrudnienia w prywatnych szkołach językowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group