Niedziela, 29 marca
Imieniny: Eustachego, Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8771
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marzenia po angielsku

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 8 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:15
Autor: TEJO
Od 1 września resort edukacji chce wprowadzić w całej Polsce obowiązkową naukę języka angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Samorządowcy i dyrekcje podstawówek obawiają się, że na ten cel zabraknie pieniędzy.

Huraoptymizm, jaki towarzyszył pomysłowi wprowadzenia angielskiego dla pierwszoklasistów, już mija. Pedagodzy zaczynają się zastanawiać, skąd wziąć kadrę i pieniądze na dodatkowe etaty.

25 milionów złotych, które na dodatkowe nauczanie angielskiego zarezerwowano w budżecie państwa, wystarczy najwyżej na opłacenie dodatkowych godzin i etatów w dwóch, może trzech większych miastach w kraju. Do Jeleniej Góry te złotówki raczej nie trafią.

Brakuje też anglistów z przygotowaniem pedagogicznym, a tylko takie osoby będą mogły prowadzić zajęcia w podstawówkach. Przed szkołami nie ustawiają się też kolejki chętnych do pracy. Powód: niskie pensje. Początkujący nauczyciel może zarobić około 1300 złotych na rękę. W pracy czeka na niego nie tylko nauczanie, lecz także biurokracyjna droga do tak zwanego awansu zawodowego.

Jak się dowiedzieliśmy, niewielu anglistów pyta o etaty w szkołach podstawowych, a właśnie teraz zaczyna się ruch kadrowy. Dyrekcje o pieniądzach na angielski tylko słyszały. – Nic nie możemy obiecać zainteresowanym, bo nie dostaliśmy jeszcze żadnych decyzji – usłyszeliśmy w kilku podstawówkach.

Samorządowcy już obawiają się, że to na ich barki trafi wprowadzanie w życie ministerialnych pomysłów. Z kolei w budżecie miasta nie przewidziano większych środków na oświatę niż w roku ubiegłym.

Najpewniej trzeba będzie zaciągać kredyty, a później „wyciągać” pieniądze z ministerstwa.

Nie ma też skutecznego sposobu, aby zachęcić ludzi po anglistyce do pracy w szkołach. Dziś wielu z placówek oświaty ucieka i szuka lepiej płatnego zatrudnienia w prywatnych szkołach językowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanin 8-02-2006 15:16
ciekawe, co jeszcze wymysli ministerstwo....
~Olo#4 9-02-2006 0:17
"Początkujący nauczyciel może zarobić około 1300 złotych na rękę." Nauczyciel-stażysta? Pierwsze słyszę, proponuję, zeby autor odwiedził link http://www.eduforum.pl/modules.php?name=Kalkulator i sam zobaczył. Wyjdzie mu niecałe 800 zł na rękę. Chyba, że miasto planuje podnieść płace nauczycieli o 40%.
~Marcin J 9-02-2006 12:04
stazysci po studiach zgoda ale nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym i stazem w szkolach to maja wiecej, ale to i tak malo
~Olo#4 9-02-2006 23:16
>stazysci po studiach zgoda ale nauczyciele z >przygotowaniem pedagogicznym i stazem w szkolach >to maja wiecej, ale to i tak malo Nie chodzi o mało, chodzi o fakty. "Początkujący nauczycial" to twoim zadniem nauczyciel ze stażem? A stazysta to nie jeyt nauczyciel bez wykształcenia, wręcz przeciwnie, bo inaczej nie dostałby pracy.
~Niko$ 11-02-2006 21:26
Angielski w 1-szych klasach to moze nawet i dobry pomysl ale jesli nawet jelenioa dostanie kase to moze starczy na rok moze dwa i skonczy sie edukacja angileskiego...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group