Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 3353
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Marysieńka już czeka

Środa, 9 maja 2018, 6:41
Aktualizacja: Czwartek, 10 maja 2018, 8:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Marysieńka już czeka
Fot. Przemek Kaczałko
Już w najbliższą sobotę (12.05) odbędzie się impreza pod hasłem "Powrót Marysieńki do Cieplic", podczas której oprócz pochodu z Placu Piastowskiego pod Termy Cieplickie, planuje się oficjalne odsłonięcie rzeźby Marysieńki, która niegdyś stanowiła element fontanny przed Edwardem w Parku Zdrojowym.

Rzeźba, która w Parku Zdrojowym funkcjonowała do 2010 roku, była później przechowywana na terenie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, bowiem po rewitalizacji parku nie przewidziano już dla niej miejsca. Pojawił się jednak pomysł renowacji rzeźby i zdecydowano, że trafi w okolice Term Cieplickich (przed wjazdem na teren kąpieliska).

Marysieńkę "odmłodzili" uczniowie Rzemiosł pod okiem Marcina Znamienkiewicza. - Jest to symbol, który zasługiwał na to, żeby go odrestaurować - zwiedzać, wspominać. Starsi mieszkańcy przypomną sobie czasy, jak podchodzili pod pawilon Edward i tam fontanna ich witała - powiedział Bogdan Helik, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Renowacja była przeprowadzona głównie wiosną i latem, a do odtworzenia były m.in. nos, palce stóp, dłoń czy waza. Podczas transportu pod Termy podstawa uległa uszkodzeniu, ale jeszcze tego samego dnia została naprawiona, więc w sobotę rzeźba będzie gotowa, by pokazać się mieszkańcom i przyjezdnym.

- Mieszkańcy i kuracjusze przyzwyczaili się do Marsieńki, mimo że to dosyć świeża rzeźba - z lat 60., ale była fajna. W tej chwili nie pasowałaby już do tych fontann w Parku Zdrojowym. Dobrze, że wraca, a że inna lokalizacja, to nam nie przeszkadza - powiedział Jerzy Bilski, mieszkaniec Cieplic od 50 lat, a obecnie radny Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowisko Cieplice.

Radosny korowód z Placu Piastowskiego przez Park Zdrojowy pod Termy Cieplickie odbędzie się w najbliższą sobotę (12.05) o godz. 12:00. Wcześniej, o godz. 11:00 planowany jest Biało-Czerwony Polonez Cieplicki - wszystko w ramach 45. Wiosny Cieplickiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group