Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13252
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Martwa rzeka

Czwartek, 3 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 3 sierpnia 2006, 8:31
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Jelenia Góra: Martwa rzeka
Fot. Arkadiusz Piekarz
O katastrofie ekologicznej na Bobrze donosi w czwartkowym wydaniu Słowo Polskie Gazeta Wrocławska. Tragicznie dla tysięcy ryb zakończyło się opróżnianie akwenu elektrowni wodnej przy schronisku Perła Zachodu.

Olbrzymie szczupaki, karpie, płocie, leszcze i okonie i tysiące mniejszych ryb udusiły się w mule. Wędkarze, którzy od kilku lat przychodzą tu łowić ryby, w środę nawet nie rozwinęli wędek. Przeraził ich ogrom katastrofy. – To co się stało, jest możliwe tylko w Polsce. W normalnym, cywilizowanym kraju nikt by do tego nie dopuścił – powiedział gazecie jeden ze zdenerwowanych wędkarzy.

Dziennik ustalił, że do pomoru ryb doszło podczas znajdującego się wyżej zbiornika elektrowni wodnej Bobrowice I. Spółka Jeleniogórskie Elektrownie Wodne spuściła wodę przygotowując się do remontu jazu. Silny nurt porwał ze sobą olbrzymie ilości zalegającego na dnie mułu i śmieci. W zamulonej wodzie, w której prawie nie było tlenu, ryby się podusiły.

Zdaniem wędkarzy woda została spuszczona zbyt szybko. Elektrownia ripostuje, że dokonano tego pod nadzorem inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ci nie stwierdzili, aby poziom tlenu w wodzie się zmniejszył.
Według WIOŚ, mimo problemów, operacja przebiegła zupełnie nieźle, a podusiły się tylko pojedyncze ryby. Gazeta zupełnie co innego widziała na miejscu.

Polski Związek Wędkarski nie ma żadnych instrumentów prawnych, aby ukarać winnego uduszenia tysięcy ryb. Może zażądać odszkodowania od Elektrowni Wodnych lub zgłosić doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

Wędkarze są wściekli: rybostan na Bobrze udało się odbudować przez lata po tym, jak w zatrutej wcześniej wodzie przez byłą Celwiskozę, praktycznie nie było życia biologicznego. Teraz, przez nieudolnie przeprowadzone spuszczenie wody, na odcinku kilku kilometrów Bóbr jest znów martwy.

Jeszcze w tym roku woda zostanie spuszczona z jeziora Wrzeszczyńskiego, gdzie również są tysiące dorodnych ryb.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
921
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group