Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 8974
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Marszałek odpowiada prezydentowi Łużniakowi

Środa, 2 grudnia 2020, 12:47
Aktualizacja: 12:52
Autor: UMWD
Region: Marszałek odpowiada prezydentowi Łużniakowi
Fot. Użyczone
W związku z nieprawdziwą informacją, którą na łamach Gazety Nowiny Jeleniogórskie w artykule „Drogo, coraz drożej” z dnia 1 grudnia 2020 r., podał Prezydent Miasta Jelenia Góra Pan Jerzy Łużniak, dotyczącą wysokości opłat za odpady - rzekomo według Pana Prezydenta zależnej od decyzji samorządu województwa - przypominam Panu Prezydentowi, że wysokość stawek za korzystanie ze środowiska prawnie regulują decyzje Ministra Klimatu oraz Rozporządzenie Rady Ministrów. Marszałkowie województw, realizując ustawowe zadania wynikające z ustawy Prawo ochrony środowiska, nie mają wpływu na ich wysokość.

Pan Prezydent Jerzy Łużniak użył nieprawdziwego określenia, wskazując, że to Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podniósł opłatę za składowanie odpadów. Jest to nieprawda, ponieważ wysokość stawek opłat na 2021 r. w zakresie składowania odpadów została określona w Obwieszczeniu Ministra Klimatu z dnia 9 września 2020 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2021 oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska.

Wzrost wysokości opłat za składowanie odpadów, jako jednej z metod ich unieszkodliwiania, wynika z decyzji Rady Ministrów. Użyte przez Pana Prezydenta twierdzenie, że „Ci, którzy ubolewają nad wprowadzonymi zmianami, niech po prostu zwrócą się do marszałka, aby tej opłaty nie podnosił” odbieram jako celowe kłamstwo, wynikające z nieznajomości prawa, które powinno być Panu Prezydentowi znane.

Oczekuję, że Panu Prezydentowi nie zabraknie podobnej determinacji, aby sprostował swoje nieprawdziwe słowa.

Cezary Przybylski, marszałek UMWD

Twoja reakcja na artykuł?

51
77%
Cieszy
5
8%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
6
9%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
513
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group