Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5829
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marian Zagórny: Jeśli Miasto nie da nam lokalu, wejdziemy do urzędu

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 7 maja 2013, 7:49
Aktualizacja: 10:43
Autor: Angela/Red
Fot. Angela
Prezes Fundacji „Jesteśmy Solidarni” oraz Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni” walczy o lokal przy al. Wojska Polskiego 18/10. – Od trzech miesięcy mamy przygotowane nasze tablice, które zawisną w Ratuszu, jeśli miasto nie wynajmie nam lokalu do prowadzenia działalności – mówi Marian Zagórny. Rzecznik Urzędu Miejskiego wyjaśnia, że miasto zaproponowało mu inne lokum i trwają rozmowy z tym działaczem.

Marian Zagórny przypomina historię dotyczącą siedziby stowarzyszenia:
- W tym lokalu swoją działalność od 2000 roku prowadziła Wojewódzka Rada NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – wyjaśnia Marian Zagórny. - W roku 2006 Solidarność Rolników się rozpadła i wówczas wystąpiliśmy do prezydenta o przejęcie tego lokalu. Chcieliśmy zapłacić tych pięć tysięcy zaległości, które wówczas były. Ówczesny wiceprezydent Jerzy Łużniak odpowiedział nam, że nie ma takiej możliwości dopóki RI (Rada Rolników Indywidualnych ) tego nie zda oficjalnie.

- Później jeszcze wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą o przejęcie tego lokalu, bo współpracujemy z 600 ośrodkami pomocy społecznej, z którymi organizujemy np. kolonie dla ubogich rodzin czy pomoc dla rolników i ten adres wszyscy znają. Jego zmiana byłaby poważnym utrudnieniem - twierdzi Zagórny.

- W 2012 roku odbyła się sprawa sądowa, na której byłem świadkiem i mówiłem, że jesteśmy w tym lokalu jako nowy związek oraz Fundacja, która powstała jako organizacja pomocowa w organizowaniu wypoczynku dla dzieci. Wyjaśniałem, że rejestrowaliśmy tę fundację z myślą, że będziemy mieli ten lokal. RI zostało decyzją sądu pozbawione lokalu, a my dalej go zajmowaliśmy i na początku stycznia br. dostaliśmy wezwanie do jego opuszczenia z informacją, że będziemy eksmitowani. 28 stycznia wystąpiłem do prezydenta z pismem, że chcemy przejąć lokal przy al. Wojska Polskiego 18 lub prosimy o wskazanie innego. Do 12 lutego nie trzymaliśmy żadnej odpowiedzi, a na 14 lutego wyznaczono termin eksmisji. Pojechałem więc 12 lutego do urzędu i zapytałem co mam robić. Odpowiedzieli mi, że jeżeli nie otrzymałem odpowiedzi od prezydenta, to eksmisji nie będzie. 14 lutego tą eksmisję jednak zrobiono - opowiada.

- Podczas eksmisji wiceprezydent Mirosława Dzika mówiła, że Związek Zawodowy Rolników „Solidarni” musiał być eksmitowany, bo jeśli ktoś ponad 10 lat nie płaci za czynsz, musi zostać usunięty. Ale my istniejemy od 6 lat, a Fundacja „Jesteśmy Solidarni” od czterech lat. Przez te sześć lat chcieliśmy płacić, ale miasto nie dało nam takiej możliwości, bo nie przyznano nam tego lokalu, a my przecież musieliśmy mieć na to faktury. Miasto celowo doprowadziło do 37 tys. zł zadłużenia. Gdybyśmy wtedy przejęli ten lokal, to byśmy cały czas płacili – relacjonuje Zagórny.

- Kiedy byłem 26 lutego br. u prezydenta i przedstawiłem sytuację fundacji, to prezydent zasugerował, by to fundacja wystąpiła o lokal i to nie ja jako prezes, ale Katarzyna Kryza jako członek zarządu. Podpowiedział też, by zaproponować częściowe spłaty zadłużenia. I my w piśmie z 26 lutego napisaliśmy, że zwracamy się z prośbą o przyznanie nam lokalu przy al. Wojska Polskiego 18. Otrzymaliśmy odpowiedź, że prezydent nie wyraża zgody na wynajęcie nam lokalu na al. Wojska Polskiego 18, tylko proponuje nam coś na al. Wojska Polskiego 25. Ale ten lokal jest on dla nas za mały. Przez te cztery lata jako fundacja wysłaliśmy ponad pięć tysięcy dzieci na bezpłatne kolonie i zimowiska. Otrzymujemy na doposażenie tych dzieci różne rzeczy, musimy mieć gdzie je składować. Co do poprzedniego zadłużenia, to nie moje długi. Nie ja byłem prezes RI. Nie można mnie obciążać za długi innych. Ostrzegałem, że jeśli miasto nie da nam lokalu, to przeniesiemy się do urzędu i – jeśli nie będzie innego wyjścia, zrobimy to – twierdzi Marian Zagórny.

Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze informuje, że że Wojewódzka Rada NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zalega z czynszem na sumę 37 tys. zł. - Najemca nigdy nie wnosił opłat regularnie. Już w roku 2006 zadłużenie wyniosło ponad 7 tys. zł (w tym zaległość główna 6,5 tys. zł). Umowa najmu została w tej sytuacji rozwiązana w marcu 2006 r. - Najemca nie opuścił jednak lokalu i od tej pory - w świetle obowiązujących przepisów - był naliczany czynsz wyższy, jak za bezumowne korzystanie z lokalu. Dwukrotnie w roku 2006 Prezydent Miasta wyrażał zgodę na spłatę zadłużenia w ratach, niemniej jednak dłużnik nie regulował zaległych kwot - dodaje Cezary Wiklik.

Dwa lata później (w lutym 2008 r.) Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni” wystąpił do Prezydenta Miasta o przydzielenie lokalu po NSZZ RI „Solidarni” otrzymali odpowiedź, że nie może przekazać tego lokalu, który nie został wydany wynajmującemu (Miastu) do czasu jego przejęcia.

- W tym stanie rzeczy sąd wydał orzeczenie obligujące do opuszczenia tego lokalu zarówno przez ZZ RR „Solidarni”, jak i Fundację „Jesteśmy Solidarni”. Ze względu na konsekwentne uchylanie się od nawet częściowego uregulowania zaległości czynszowych decyzja o dokonaniu eksmisji jest w świetle prawa nieodwołalna –wyjaśnia rzecznik.

- Co do przydziału lokalu, nic nam nie wiadomo o skargach Mariana Zagórnego, bo z punktu widzenia Urzędu Miejskiego sprawa jest w toku załatwiania, o czym M. Zagórny jest nie tylko sukcesywnie informowany, ale też bierze udział w kolejnych spotkaniach, nie tylko zresztą z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, ale też Rady Miejskiej. Dla przykładu: 24 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Rady Miejskiej z udziałem Pana M. Zagórnego n.t. zadłużenia lokalu, który zajmował i dalszych możliwości rozwiązania problemów dot. i zadłużenia, i perspektyw pracy Związku i Fundacji.

- Poinformowano zainteresowanego, iż Miasto może przekazać na potrzeby jego organizacji i fundacji lokal nieopodal poprzedniego, tj. przy ul. Wojska Polskiego 25 – wyjaśnia Cezary Wiklik. I dodaje: W dniu 25 kwietnia br. M. Zagórny telefonował do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej i przekazano mu tę informację łącznie z zaproszeniem do wizji lokalnej pod wymienionym adresem. Przez kilka M. Zagórny nie kontaktował się w tej sprawie. 30 kwietnia otrzymałem informację, że M. Zagórny był zobaczyć ten lokal, jednak nie wyraził żadnego stanowiska, czy jest nim zainteresowany, czy też nie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ika 7-05-2013 8:55
Pan Zagórny jest solą w oku tym cwaniaczkom z ratusza gdyż ujmuje się za biednymi a nie kradnie i winduje ceny śmieci,wody bez żadnego umiaru i uzasadnienia...
~w13 7-05-2013 8:58
cenie i lubie marian zagornego...ale akurat w tej sprawie jest bardzo dużo dobrej woli ze strony prezydenta zawiły tylko należy trochę dobrej woli takze ze strony pMariana .Z.
~ina 7-05-2013 9:11
Panie Prezydencie Jeśli prawdą jest, że "Przez te cztery lata jako fundacja wysłaliśmy ponad pięć tysięcy dzieci na bezpłatne kolonie i zimowiska." Takich ludzi, fundację należałoby promować, a nie kłody podstawiać. Panie Prezydencie, proszę być przez chwilę człowiekiem, nie urzędnikiem, bo o polskich urzędnikach, my mieszkańcy tego kraju, mamy nie najlepsze zdanie.
~NIKE 7-05-2013 9:14
Wspólne działanie na rzecz najbiedniejszych byłoby najlepszym rozwiązaniem. Czy Miasto kosztem czynszów nie mogło by mieć własnego udziału ( a może powinno) w tak pięknej idei - POMOC NAJBIEDNIEJSZYM?
~ 7-05-2013 9:15
DOLNOŚLĄZAK. Panie Zagórny! Popełnia pan ogromny błąd. Tylko dialog z magistrackim szefem od dialogu społecznego pomoże rozwiązać problem. Być może w przyziemiach ratusza, gdzie ma swoja bazę PO-partia, znajdzie się również kącik dla takiego jak pan partyzanta, który nadal walczy nie dostrzegając że wojna już dawno skończona.
~karina55 7-05-2013 9:20
Jaki problem ? Uregulować należności i z czystym kontem występować ?
~antyZagór 7-05-2013 9:51
Znowu p Zagórny ?? Panie Zagórny, wiosna, trzeba pola orać, siać, wszak jest pan rolnikiem. Chociaż o ile dobrze pamiętam, to jest pan najlepszym specjalistą od świń. A w szczególności pędzenie po korytarzach biednych zwierząt jest pana domeną.
~xc 7-05-2013 10:18
gość lubi robić dym,nie ważne jak byle zaistnieć,coś jak ten od dody ze szklarskiej.
~Dojeni 7-05-2013 11:17
Ja pierdzi u Jeszcze nie zrobili przetargu , już wiadomo ,że zdrożeje. Nie ma co "geniusze dorwali się do władzy.
~spryciarz 7-05-2013 11:28
Zagórny zachowuje sie jak warchoł. Każdego obowiązuje prawo, nawet byłych czlonków Solidarnosci i kler katolicki. Dlatego kler katolicki i członkowie Solidarnosci powinni byc wzorem zachowań obywatelskich. Według Zagórnego to my mieszkańcy mamy opłacać lokale dla różnych maści działaczy?
~M_ 7-05-2013 11:37
Szanowna Redakcjo. Szanowni czytelnicy. W dniu dzisiejszym rozpoczynają się matury. Młodzież przystąpi do egzaminu z języka polskiego. Załóżmy że, tematem egzaminu byłoby napisanie artykułu prasowego na temat – jak wyżej, a uczeń przedstawiłby go dokładnie tak, jak szanowna Angela/Red to najprawdopodobniej nie zaliczyłby tego tematu. Ilość błędów w przedmiotowym artykule jest porażająca. Dlatego radziłbym redakcji, aby przed opublikowaniem na witrynie www. jelonka.com jakiejkolwiek treści poprosić gimnazjalistę (są już po egzaminach) o przeczytanie artykułu i poprawienie błędów. Z wyrazami szacunku. M_
~M. Zagórny 7-05-2013 13:17
Chciałbym wyjaśnić,że znacznie wczesniej czyli od 13 lutego codziennie zgłaszałem się do biura Prezydenta Zawiły celem przeprowadzenia rozmowy na temat lokalu oraz wykonałem dziesiątki telefonów. Pan Prezydent nie był łaskaw ze mną rozmawiać. Po trzech tygodniach Pan Prezydent Marcin Zawiła, który raczył się ze mną spotkać i z senatorem Ryszardem Matusiakiem obiecał przydzielić lokal na ul. Wojska Polskiego 18 jeśli zaproponujemy choc minimalną spłatę zadłużenia i takie pismo zostało wysłane. Prosiłbym bardzo Pana Rzecznika , który wszystko wie o wyjaśnienie dlaczego Pan Prezydent Marcin Zawiła przy senatorze Ryszardzie Matusiaku, powiedział abyśmy wystąpili z pismem o przydział lokalu przy ul. Wojska Polskiego 18 i żebym ja się nie podpisywał pod tym pismem, tylko ktoś z członków zarządu.
~M.Zagórny 7-05-2013 13:27
I tą propozycja spełniliśmy. mimo tego nie otrzymaliśmy lokalu i decyzja jest odmowna. Zgodnie z prawem nie przydzielanie lokalu Związką, Stowarzyszeniaom oraz Fundacja może być wtedy kiedy te organizacje są nielegalne i nie zarejestrowane w KRS a my jako Związek i Fundacja jesteśmy zarejestrowani. Dziwie się Panu Prezydentowi dlaczego nie chciał w wystąpieniu o lakal nie było mojego podpisu bo o ile wiem to nie jestem pozbawiony praw publicznych. Chciałbym skierować małą uwagę Rzecznika Prasowego Cezarego Wiklika, że jeśli się wypowiada na niektóre tematy to niech się dokładnie zapozna potem wypowiada bo to rzutuje na całość funkcjonowania Urzędu Miasta Jelenia Góra. Przewodniczący Związku Solidarni
~pero 7-05-2013 15:36
do roboty na gospodarkę anie wyszukiwać różne organizacje aby nic nie robić. Zapytajcie rolników po co im Solidarność i inne organizacje.
~ 7-05-2013 15:45
PANIE M a spłaciłeś długi za tamten lokal
~ira 7-05-2013 19:01
panie Zagórny, dlaczego pan nie wynajmie lokalu w miejscu pana zameldowania czyli w Starej Kamienicy, pan potrafi tylko robić zadymy a z Jelenią Górą łączą pana tylko długi.
~rada 7-05-2013 23:02
dać mu szkołę na okrzei albo przychodnę na mickieiwcza i niech działa
~socjolog 8-05-2013 8:08
- Co mają wspólnego ze sobą Tadeusz Rydzyk i Ferdynand Kiepski? - Babka, dawaj rentę!
~kajtek z Jel 9-05-2013 21:42
Jak czytam tych co mówią że Pan Zagórny nic nie robi to niech oni się pochwalą co w swym życiu zrobili za darmo dla innych i wtedy niech komentują innych działania Bo najlepiej jest kogoś krytykować a samemu nic nie robić Żeby każdy choć w jednym procencie zrobił coś dla innych za darmo to co robi Pan Zagórny to by było u nas w Polsce Ameryka i nie było by biedy i ubóstwa.A Miasto powinno być dumne że ktoś w Polsce promuje Jelenią Górę bo na kolonie i zimowiska są dzieci z całej Polski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group