Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9239
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Marek Obrębalski: kandydat niezależny. Z poparciem DŚ XXI

Czwartek, 16 września 2010, 10:39
Aktualizacja: Sobota, 18 września 2010, 13:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Marek Obrębalski: kandydat niezależny. Z poparciem DŚ XXI
Moja postawa zyskała uznanie wielu środowisk, organizacji, instytucji i poszczególnych mieszkańców – oświadczył Marek Obrębalski
Fot. TEJO
Nie partykularne interesy partyjne, ale wola wyborców sprzed czterech lat, rzetelne wykonywanie obowiązków i dobro miasta i jego mieszkańców jako cel najważniejszy – tak prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski uzasadnił dzisiejszą decyzję o chęci kontynuowania misji w najbliższej kadencji. Szef miasta rozstał się też z Platformą Obywatelską.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent wygłosił okolicznościowe oświadczenie. Spodziewano się go wcześniej, ale – jak powiedział M. Obrębalski – zwlekał z podaniem swojej decyzji do czasu oficjalnego ogłoszenia daty wyborów samorządowych. Tę poznaliśmy wczoraj – 21 listopada.

Marek Obrębalski będzie ubiegał się o prezydencką reelekcję z ramienia Niezależnego Komitetu Wyborczego. Będzie też startował do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z pierwszego miejsca list niepolitycznego stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI, którego liderem jest Rafał Dutkiewicz. Oznacza to jedno: szef Jeleniej Góry musi rzucić legitymację Platformy Obywatelskiej. Uczni to – jak można sądzić – nie bez rozterek, bo o wewnętrznym konflikcie w jeleniogórskiej PO słyszało się już od dawna.

- W swojej działalności kieruję się wyłącznie wielokierunkowym dobrem miasta, a nie partyjnymi wskazaniami – oświadczył Marek Obrębalski. – Ta niezgodność doprowadziła w ostatnim czasie do niezadowolenia niektórych działaczy jeleniogórskiej Platformy Obywatelskiej, którzy na pierwszym miejscu stawiają lojalność partyjną i partykularne interesy, a nie dobro Jeleniej Góry i jej mieszkańców – dodał. Podkreślił też, że wprawdzie PO składało mu propozycję kandydowania na posła w przyszłorocznych wyborach do parlamentu, nie skorzystał z niej.

Podkreślił też, że jego wcześniejsze decyzje budziły sprzeciw w lokalnym środowisku PO. Zwłaszcza posunięcia z mianowaniem zastępców prezydenta (Jerzego Lenarda i Miłosza Sajnoga), a także dymisja ex-zastępcy Zbigniewa Szereniuka, wywołały w szeregach Platformy burzę. Marek Obrębalski wyjaśnił, że jego byli partyjni koledzy mieli swoich kandydatów na te stanowiska, ale on nie wyraził zgody na ich nominację. O nazwiskach nie chciał jednak mówić.

W oświadczeniu dodał także, że za ważne uznaje poczucie odpowiedzialności za działania, ciągłą pracę nad rozwojem miasta, a także dbałość o mieszkańców. – Liczą się dla mnie relacje oparte na zaufaniu (…), a także rzetelne wykonywanie obowiązków zarówno prywatnych jak i zawodowych – dodał. Pokreślił też owoce pracy zespołu urzędu miasta: podpisywane niemal codziennie umowy na nowe inwestycje i niespotykany w poprzednich kadencjach ruch inwestycyjny oraz rozwój miasta.

Decyzja Obrębalskiego nie jest zaskoczeniem, bo nieoficjalnie mówiło się o niej od kilku miesięcy. Miłosz Sajnog nie będzie ubiegał się o fotel prezydenta. – Wystartuję w wyborach do rady miasta – mówił dziś zastępca szefa miasta. Twardy orzech do zgryzienia ma Jerzy Lenard, mocno i funkcyjnie związany z Platformą Obywatelską. Skoro jego przełożony rzuca legitymacją partyjną, los Lenarda nie jest pewny. Zastępca prezydenta nie chciał jednak komentować oświadczenia Marka Obrębalskiego. Powiedział, że w ratuszu nie będzie rozmawiał o polityce, a w najbliższym czasie zwoła konferencję prasową.

W tym świetle wiadomo, że jedynym kandydatem PO jest Marcin Zawiła, który niebawem zostanie oficjalnie namaszczony do startu w jesiennych wyborach. Marek Obrębalski jest z kolei przedostatnim prezydentem dużego dolnośląskiego miasta, który opuścił szeregi Platformy i związał się z DŚ XXI. W rękach PO został póki co jedynie Wałbrzych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (159)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group